تاريخ : شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ | 3:23 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
دانلود کاتالوگ جدیدترین و پیشرفته ترین وسایل آمبولانس های پارامدیک آمریکا

http://s4.picofile.com/file/8184660892/EMS_Professionals_Catalog.pdf.html

منبع:

www.naemt.org



تاريخ : شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ | 2:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نخستین چاپ از ویراست دوم کتاب «درسنامه طب اورژانس (براساس سرفصل‌های برنامه ضروری کارورزی مصوب وزارت بهداشت)» به همت دکتر هومان حسین‌نژاد ندائی، استاد‌یارطب اورژانس دانشگاه تهران بیمارستان امام خمینی (ره)،‌ دکتر آرش صفائی، استاد‌یار طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بیمارستان سینا، دکتر مرتضی طالبی دولوئی، استاد‌یار طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیمارستان امام رضا (ع)، دکتر مرضیه فتحی، متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی و دکتر جواد مظفری،‌ استاد‌یار طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اهواز و با مقدمه دکتر محمد جلیلی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر گروه طب اورژانس از سوی انتشارات تیمورزاده به بازار کتاب عرضه شده است.

ویراست دوم کتاب «درسنامه طب اورژانس (براساس سرفصل‌های برنامه ضروری کارورزی مصوب وزارت بهداشت)» در هفت بخش مقدمات، رویکرد به برخی شکایات و تظاهرات شایع در بخش اورژانس، مسمومیت‌‌ها،‌ بیماری‌های محیطی، پروسیجر‌ها و ملحقات تدوین شده است.
       
در نخستین بخش کتاب مؤلفان درباره رویکرد اورژانس نسبت به بیماران آورده است: «‌در ابتدای برخورد با هر بیماری در بخش اورژانس باید یک ارزیابی مختصر ار راه‌های هوایی، وضعیت تنفس،‌ وضعیت گردش خون، ناتوانی‌های بیمار و وضعیت هوشیاری او به‌عمل آید. این ارزیابی‌های مختصر اجزای ABCD معروف اورژانس را تشکیل می‌دهند. آموزش‌های لازم درباره نحوه استفاده از دارو‌هایی که برای او تجویز شده است، مراقبت‌های مورد نیاز در منزل، آموزش در زمینه علایم خطر و شرایطی که در صورت رخداد آن‌ها لازم است فوراً به بخش مراجعه کند چگونگی پی‌گیری‌های بعدی را که به آن‌ها نیازمند است، دریافت کند.»
 
احیای پایه، از موضوعات مهم دومین بخش کتاب است. نویسندگان در این بخش با اشاره به موضوع غرق‌شدگی نوشته‌اند که شدت و زمان هیپوکسی ناشی از غرق‌شدگی مهم‌ترین علت تعیین کننده پروگنوز نهایی است.

در ادامه در تشریح اقدامات در مواجه با غرق‌شدگان آمده که ناجیان غریق هر چه زودتر قربانی را از آب خارج کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن، عملیات احیاء آغاز شود. مؤلفان توصیه می‌کنند که بعد از خارج کردن غریق از آب اگر تنها هستید، قبل از اطلاع به اورژانس پنج سیکل (حدود دو دقیقه) احیاء انجام دهید.
 
در سومین بخش کتاب مؤلفان در مطلبی با عنوان «بررسی و مدیریت وضعیت‌های تهدید‌کننده تاکید کرده‌اند که نخستین اولویت بررسی در بیمار دچار کاهش هوشیاری، بررسی وضعیت راه‌ هوایی، تنفس و گردش خون بیمار است.

«مسمومیت» موضوع چهارمین بخش کتاب است که در آن مواردی همچون رویکرد کلی به بیمار مسموم، مسمومیت با استامینوفن، مسمومیت با عوامل روانگردان و مسمومیت با الکل بررسی شده است.

در بخش پنجم با عنوان «بیماری‌های محیطی» نکاتی درباره مواردی همچون گزش و گازگرفتگی، سوختگی حرارتی، سوختگی‌های الکتریکی، مسمومیت با منوکسید کربن و مواد سوزاننده ارائه شده است.

ششمین بخش کتاب با عنوان «پروسیجرها» به بررسی موضوعاتی درباره تعبیه راه هوایی، تهویه با ماسک، انتوباسیون، اخذ نوار قلب، ماساژ قفسه سینه و کنترل خونریزی محیطی پداخته است.

«ملحقات» عنوان هفتمین فصل کتاب است که به سلاح‌های کشتار جمعی و فهرست برخی پارامترهای مهم اختصاص دارد. 

نخستین چاپ از دومین ویراست کتاب «درسنامه طب اورژانس (براساس سرفصل‌های برنامه ضروری کارورزی مصوب وزارت بهداشت)» با شمارگان پنج هزار نسخه در 324 صفحه، به بهای 19 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات تیمور‌زاده به بازار کتاب عرضه شده است.

 

لینک خبر:

http://www.ibna.ir/fa/doc/book/220607/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%98%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AFدرسنامه طب اورژانس



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۲ | 22:14 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

متاسفانه باخبر شدیم امسال هم مانند سالهای قبل از رشته فوریت های پزشکی جهت کاندیداتوری هیئت رئیسه نظام پرستاری، ثبت نام بعمل نمی آید!
یکی از دوستان دو روز پیش با ریاست دانشکده پرستاری صحبت کرده اند و دکتر عباسی گفته اند: "امسال هم اسمی از رشته فوریتهای پزشکی نیست"!....
ظاهراً قرار بوده از دو نفر بهیاری که عضو نظام هستند ،یکی نماینده فوریتهای پزشکی بشود که گویا مجلس برای رسیدگی به نامه سال قبل وقت نداشته است....اما مثل همیشه قولهایی برای سال بعد داده اند...
این تبعیض در کنکور کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد هم وجود دارد. فقط و فقط از رشته ی فوریت های پزشکی دوسال سابقه کار بالینی میخواهند!

دوستان!
همگی باید سعی کنیم نامه ای بنویسیم مبنی بر اینکه رشته فوریتهای پزشکی در اساسنامه شورای عالی نظام پرستاری به رسمیت شناخته شود و به امضای تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته ی مهجور در سراسر استان و حتی کشور برسد و پس از آن به دست مسئولین برسانیم.
"به امید آن روز"

امیر محمدیان



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۰۹ | 16:6 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

دانلود مجله "یک یک پنج" مجله علمی-خبری اورژانس۱۱۵ توسط اورژانس شهرستان فسا

http://s6.picofile.com/file/8179643700/magazine_1_1_5.pdf.html



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۷ | 2:6 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

میگویند حقوقمان را تمام و کمال نمیدهند...میگویند حقمان پایمال شده است...

اما من حقم را وقتی گرفتم که به خصوصی ترین اتاق پیرزنی مذهبی وارد شده بودیم اما وقتی با حجاب کامل، منشی هتل برای کمک به جابجایی وارد اتاق شد، از خجالت و شرم گریه اش گرفت، آنجا اشک شوق از این همه اعتماد و اطمینان، حقوق ما بود.

وقتی به خانه ساقی مواد مخدر بخاطر بیماری مادرش وارد شدیم و او با اطمینان کامل به ما،تمام مواد مخدر و پولهایش را مخفی نکرد..

وقتی زنی تنها، از تمامی مشکلات شخصی و خصوصی اش با ما، درددل میکند و ما را شریک غم و اندوه خود میداند...

وقتی همراهیان بیمار حتی به حرف پزشک بیمارستان اعتماد نمیکنند و وضعیت بیمار خود را از تکنسین های اورژانس جویا میشوند...

اما لحظاتی هم بوده است که فحش شنیده ایم... بی مهری دیده ایم...ولی شعار نمیدهم که : "سعی کرده‌ام در این زمینه، نیمه پر لیوان را ببینم" که (محبت های مردم، به بی مهری هایشان می چربد)

امیر-م



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۳ | 18:35 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
بیانیه شماره یک سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران خطاب به مردم عزیز و کارکنان نظام سلامت پیرامون افزایش بی سابقه تعرفه های پزشکی صادر شد.  بیانیه شماره یک نظام پرستاری پیرامون افزایش بی سابقه تعرفه های پزشکی   

بیانیه شماره یک نظام پرستاری پیرامون افزایش بی سابقه تعرفه های پزشکی

به گزارش خبرنگار نظام پرستاری، متن کامل بیانیه به این شرح است:

چند روزی است طرح شگفت آوری به عنوان اجرای کتاب ارزش های نسبی خدمات به عنوان گام سوم طرح تحول سلامت، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، به تصویب دولت رسیده، و توسط وزارت مذکور به اجرا در آمده است.

نگاهی عمیق تر به این طرح حاکی از چند اتفاق مهم و پیامدهای منفی است که سازمان نظام پرستاری کشور با عنایت به رسالت  خود که باید مدافع حقوق مردم، بیماران و کارکنان نظام سلامت (کارکنان غیر پزشک متخصص) باشد- سکوت را جایز ندانسته و خطاب به تمام مسئولین عزیز نظام در هر سه قوه و به ویژه نمایندگان محترم مجلس ابراز نگرانی عمیق خود را ابراز داشته  و درخواست دارد در جهت  حفظ حقوق آحاد جامعه  در ابتدای راه از اجرای خود سرانه به  اصطلاح گام سوم طرح تحول نظام سلامت با روش فعلی جلوگیری نموده و با مداخلات علمی و کارشناسی، آن را به مسیر صحیح و مردم محور هدایت کنند.

اما دلایل نگرانی:

1-      نگاهی اجمالی به این طرح نشان می دهد حداقل 40 و حداکثر بالغ بر 300 درصد تعرفه های پزشکی موجود افزایش یافته و بالغ بر 1700 خدمت جدید بر همین مبنا شناسایی و تعرفه گذاری شده است.

2-      پزشکان محترم متخصص عضو هیئت علمی ، جدای از حقوق هیئت علمی درآمدشان از کارانه های بیمارستان ها آن هم از هر بیمارستان بالغ بر 2.5 برابر می شود. بطور مثال: کارانه حداقل 10 میلیون تومانی هر پزشک به 25 میلیون تومان در هر ماه افزایش خواهد یافت.

3-      البته کارانه پیراپزشکان و پرستاران به همین نسبت افزایش می‌یابد اما مبلغ میانگین 200 هزار تومان کارانه پرستاران به 500 هزار تومان افزایش خواهد یافت و حداقل دریافتی یک متخصص با حداکثر دریافتی یک پیراپزشک بیش از 50 برابر اختلاف خواهد داشت.

4-      سایر کارکنان عزیز از نگهبانان بیمارستان ها گرفته تا خدمات، نیروهای کمکی، پاراکلینیک و ... نیز اختلاف دریافتی شان با پزشکان محترم از این مبالغ هم بیشتر خواهد شد. در نتیجه طبقه‌ای مرفه و تمامیت خواه با حداقل حضور و خدمت با حداکثر دریافتی های نجومی در مقابل طبقه ای زحمت‌کش، پرتلاش با حضور شبانه روزی و انجام خدمات طاقت فرسا و پر مسئولیت اما با دریافتی ناچیز شکل خواهد گرفت.

5-      رفتار تیمی و تعادل تیم خدمت رسان نظام سلامت که بنا بود با اجرای قوانینی چون تعرفه گذاری و ارتقاء بهره وری نیروهای بالینی که بهترین قوانین مصوب مجلس برای تنظیم روابط کار تیمی به‌ویژه بخشی که مربوط به پرداخت مبتنی بر عملکرد می‌باشد برای همیشه رخت بر خواهد بست.

6-      قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که هفت سال است به تصویب مجلس رسیده و توسط مبادی قانونی رسماً برای اجرا ابلاغ شده است، بارها به خاطر بودجه‌ای ناچیز حتی برای اجرای آزمایشی معطل مانده است و هر بار که به مراحل جدی اجرایی می‌رسید، جواب داده می‌شد که هزینه آن در بودجه سال جاری دیده نشده است و برای سال‌های آتی برنامه‌ریزی خواهد ‌شد، اما متاسفانه برای پزشکان متخصص طرحی به این عظمت بدون اینکه ردپایی در بودجه کشور داشته باشد در مدت یک هفته به اجرا در می‌آید. و برای این طرح، بودجه ای بالغ بر هزار و ششصد میلیارد تومان را بدون هیچ کم و کاستی تامین و به آن اختصاص می دهند.

7-      اخیراً نیز کمیته ای در سطح وزارت بهداشت و درمان به نام کمیته تعیین نظام پرداخت پرسنل غیر پزشک در بیمارستان ها که اعضای آن از پزشکان متخصص هیئت علمی می باشند، تشکیل شده است که لازم بود به تناسب حضور اعضای تیم سلامت به ویژه غیر پزشکان غیر متخصص در خدمت رسانی به بیمار و مددجو نقش هر کدام را تعیین و به تناسب آن درآمدها را توزیع نمایند. اما افسوس که این کمیته هم به طور کامل به پزشکان متخصص عضو هیئت علمی سپرده شده است.

اما چند سئوال:

1-      چرا وزارت محترم بهداشت و مسئولین امر در نظام سلامت این همه بودجه را که از یارانه های مردم (از محل جلوگیری از افزایش یارانه، انصراف بخشی از جامعه از یارانه، گران کردن حامل های انرژی) حاصل شده در جهت ارتقا و حفظ سلامتی مردم هزینه نمی کنند و صرفا کمر بسته اند که بخش درمان آن هم حوزه «تخصص و فوق تخصص محور» را بی مهابا از درآمدهای نجومی برخوردار کنند؟ آیا نمی توانست گام اول طرح تحول از حوزه ارتقا سلامت، پیشگیری و بهداشت با اولویت جلوگیری از بیماری های غیر واگیر که بلای دهه های آینده کشور ماست شروع کنند؟ اگر حتی یک سوم هزینه های فعلی که هزینه های سرسام آوری است، در حوزه ارتقا سلامت، بهداشت و پیشگیری هزینه می شد و تیم مراقب سلامت مردم به صورت علمی و کارشناسی تامین می شد آن گاه با جلوگیری از بیماری ها ضمن کاهش بار بیماری ها، شاهد کاهش چشمگیرهزینه های بیماری و درمان در طی چندسال آینده بودیم. نه اینکه با عدم سرمایه گذاری دولت در بخش ارتقا سلامت طوری عمل کنیم که وقتی فردی بیمار شد، اگر لطفی هم در حق او بشود بعد از بیماری است،در این جا فقط مرگ او را مقداری به تاخیر انداخته ایم اما هنر نظام سلامت کشور ما با این همه بودجه بی سابقه باید در پیشگیری بسیار برجسته تر از درمان باشد. نه اینکه حوزه درمان به خاطر تامین منافع مادی و مالی عده ای خاص از رشد سرطان گونه برخوردار شود. و بنا به فرمایش وزیر محترم که می فرمودند؛ نظام سلامت ما خود بیمار است، اما اکنون باید بگوییم این بیماری واقعیت دارد و بیماری بدخیمی می باشد.

2-      چرا در حوزه درمان این مقدار انحصار طلبی صورت می گیرد، اگر آقایان پزشک متخصص عضو هیئت علمی هستند و حقی ویژه دارند که باید داشته باشند، چه فرقی بین پزشک عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت با اساتید نخبه و برجسته در وزارت علوم است؟ آیا حقوق و مزایای بهترین دانشمندان ما در وزارت علوم چه کسری از درآمد آقایان پزشک متخصص عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت می باشد؟

اگر این دریافتی های نجومی به خاطر هنرمندی ها و مهارت های ویژه در اعمال جراحی و درمان و مراقبت بیماری ها است، مگر این خدمات و کارها به صورت تیمی انجام نمی شود؟ مگر یک بیمار از زمان بستری تا ترخیص فرآیندی را طی نمی کند که پرستار، کارکنان، پزشکان، پیراپزشکان و ... هر کدام در مراحل این فرآیند سهم و نقشی دارند که قطعاً این نقش آنها آنقدر مؤثر هست که «صدقه بگیر» تحول نظام سلامت نباشند، یا از حق العمل پزشکان متخصص سهمی نخواهند، بلکه متخصصین باید خود را مدیون پرستاران و پیراپزشکانی بداند که بخش های مختلف بیمارستان ها و اتاق های عمل را بگونه ای مهیا و علمی اداره می کنند که پروتکل‌های درمانی اعم از جراحی و غیر جراحی از مراقبت های کامل و موفق برخوردار است و طبیعتاً متخصصین محترم چه مسئولین وزارت بهداشت و چه مسئولین بیمارستانها نباید خود را طبقه ممتازه ی ویژه و جدا بافته ای فرض کنند که گویا فقط آنها منشا تمام اتفاقات مثبت، درآمدها و ... هستند و دیگران را رعیت خود فرض کنند. کسانی که اینگونه فکر می کنند بدانند که این طرز تفکر محکوم به شکست و تبعاتی است که دیر یا زود موج آن دامن ایشان و نظام سلامت را خواهد گرفت.

حقیقتاً سازمان نظام پرستاری به خاطر چند ماه گذشته که سکوت خود را نشکسته شرمنده پرستاران و پیراپزشکان عزیز است چرا که امید داشت از تلاشش برای اصلاح تفکر حاکم بر نظام سلامت نتیجه بگیرد، به همین علت در این مدت همگان را دعوت به صبوری و خویشتن داری می نمود. اما از این به بعد خود را مقید به خواهش و التماس پیش پرستاران نمی داند و می داند که کاسه صبر پرستاران و کارکنان نیز لبریز شده است و این همه تفکرات طبقاتی و شیب دار را بر نمی تابند.

3-      خوب است مسئولین عالی رتبه نظام اعم از ریاست محترم جمهور، هیئت محترم دولت و مجلس محترم از این همه بودجه ای که به وزارت بهداشت داده اند، آمارهایی جزیی و کارشناسی شده دقیق بگیرند که به جز حدود 3000 میلیارد تومانی که صرف کاهش فرانشیز شده است (که کار پسندیده ای است و هزینه های مردم را به زیر ده درصد رسانده است) بقیه بودجه ها، کجا و چگونه هزینه شده است؟ چرا که با هر رویکردی به صرف هزینه های مذکور می نگریم، جز به افزایش درآمد پزشکان محترم نیانجامیده است. آیا بنا بود یارانه های مردم این گونه هزینه شود؟ آیا بنا بود از هزینه تولید، اشتغال و ازدواج جوانان این مرز و بوم کم شود و به یک قشر پولدار با درآمدهای چند ده و چند صد میلیونی کمک های نجومی شود؟!!

4-      آیا ابلاغ چنین بسته هایی همانند بسته سوم تحول نظام سلامت با سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی ) مبنی بر توجه ویژه به سطح پیشگیری، ایجاد درآمد عادلانه و ترغیب انگیزه های مثبت در ارائه کنندگان خدمات و همچنین شفاف سازی قانونمند درآمدها، هزینه ها و فعالیت ها مغایرت ندارد؟!!

لذا از قوای سه گانه بویژه دولت و مجلس محترم صراحتاً می خواهیم:

1-      هر چه سریعتر قانون ساماندهی نظام پرداخت در نظام سلامت و قانون یکسان سازی وضعیت اعضای هیئت علمی در هر دو وزارت بهداشت و وزارت علوم و نیز تفکیک کامل بخش خصوصی و دولتی را به تصویب برسانند و اجازه ندهند اکنون که وزارت بهداشت قادر یا مایل به کنترل بخش خصوصی از طریق ابزار و راهکارهای قانونی و مقتدرانه نیست، ‌یك بخش خصوصی نوین یعنی «بخش دولتی- خصوصی» در مجموعه بیمارستان های دولتی شكل بگیرد.

2-      باید هم زمان با اجرای کتاب ارزش های نسبی خدمات که به یکباره هفتصد خدمت جدید را تعرفه گذاری و اجرایی نموند، قانون تعرفه های خدمات پرستاری که کمتر از 500 خدمت می باشد نیز به اجرا درآید و بیمه ها نیز یا همه را پوشش دهند یا هیچکدام را.

3-      راهکار سومی نیز قابل اجرا خواهد بود و آن اینکه بر اساس میانگین کشورهای دنیا فاصله چندانی بین دریافتی بین پزشک و پرستار وجود ندارد و گاهی نیز برابری هم می کند. همچنین در هیچ کجای دنیا نظام پرداختی همچون نظام پرداخت در نظام سلامت کشور ما وجود ندارد. لذا اگر امکان اجرای قانون تعرفه گذاری و متعادل سازی دریافتی بین تیم نظام سلامت از طریق تعرفه ها وجود ندارد. بنابر این یا باید پرستاران و پیراپزشکان حداقل برابر یک پنجم پزشکان دریافتی داشته باشند یا پزشکان متخصص محترم حداکثر پنج برابر پرستاران دریافتی داشته باشند.

در پایان از همه پرستاران و کارکنان مراکز بهداشتی، درمانی تقاضا داریم ضمن كنترل احساسات صنفی و اجتماعی خود،

‌اولاً از طرق كاملاً مسالمت آمیز و قانونی، ‌خواسته‌های به حق خود را تا حصول نتیجه دنبال كنند.

ثانیاً دستگاه های امنیتی و قضایی در جریان امر قرار گیرند كه متاسفانه اقدامات جدید وزارت بهداشت عامل اصلی ایجاد و گسترش تنش در مراكز بهداشتی درمانی است. لذا قبل از اینكه از پرستاران و كاركنان انتظار آرامش داشته باشند، دنبال حل ریشه‌ای موضوع از سرچشمه، طرق و مجاری قانونی مربوطه باشند.

البته این سازمان براساس عهد و پیمانی كه با خدای خود و پرستاران عزیز بسته است،‌ تا كنون هم كه در مراحل مختلف صبر و سكوت كرده بود،‌ صبر و سكوتی؛ «خود خواسته» به امید مواردی چون اصلاح وضع تبعیضها،‌ رفتارهای ناعادلانه و‌ نادیده گرفتن جایگاه حقوق پرستاران بود، ‌اما اكنون كه تعرفه‌های جدید نه تنها زخمهای گذشته را بهبود نبخشید، بلكه جراحتی بر جراحتهای تن های خسته و رنجور پرستاران، ‌اضافه كرد، سكوت را بیش از این ظلم در حق جامعه‌ای دانست كه پرستاران و پیراپزشکان و کارکنان صبور، به عنوان محوری ترین، اصیل ترین، متعهدترین و دلسوزترین اقشار این جامعه بوده، هستند و خواهند بود، هر چند در زمان توزیع منابع و منافع فراموش می شوند.

امیدواریم خداوند بزرگ همه ما را عاقبت بخیر كند و باعث شود، بر اساس شعار دولت محترم در جاده اعتدال، ‌اخلاق و امید به آینده حركت كنیم و باعث نشویم با فکر و عمل خودمان طبقات فرادست، فرودست و ممتازه تشکیل دهیم.

سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران

مهر ماه نود و سه 

پایان خبر

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خودرادرخصوص این خبر از طریق پیامک به شماره 20001023 و یا از طریق پست الکترونیکی به info@ino.ir ارسال فرمایید.   کد: 8273  



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۳ | 18:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
26153.jpg                        

 

قانون ارتقای بهره‌وری خدمات بالینی سلامت؛ قانونی است که مشمول تکنسین‌های اورژانس 115 نیز می‌شود، اما متاسفانه هنوز راهکار اجرایی آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی دیده نشده است و گویی به صورت سلیقه‌ای با این موضوع برخورد می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجانشرقی، هر چند مدتهاست در وزارت خانه ی بهداشت و درمان که زیر نظر معاونت راهبردی ریاست جمهوری است، تلاش می شود سختی کار تکنسین های فوریتهای پزشکی افزایش داده شده و مدت خدمت آنها، تا 20 سال کاهش یابد، اما تصویب این قانون هنوز راه به جایی نبرده است.

در صورت تصویب این مبحث، تکنسین‌های اورژانس پس از 20 سال کار در این حوزه به صورت کامل یعنی با حقوق و مزایای 30 ساله بازنشست خواهند شد؛ چرا که یک تکنسین، واقعا توان 30 سال خدمت را ندارد.

بحث بعدی که در این حوزه مدنظر است، موضوع کارانه حوزه پیش بیمارستانی است که برای این مطلب در قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شد که در بند ب ماده 37 بحث انتقال مصدومین نیز مشمول استفاده از 10 درصد بیمه شخص ثالث (که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تخصیص می‌یابد) شود.

نکته جالب توجه اینکه با وجود تصویب و ابلاغ این موضوع در قانون، اما هنوز اجرایی نشده است و در تدوین آیین نامه مورد نظر نیز مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی از همان روزهای نخست، نظرات اجرایی خود را اعلام کرده، اما هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.

این ها قوانینی هستند که تصویب شده اند، اما اجرایی شدن آنها مدتهاست پشت گوش انداخته می شود.

چندی پیش خبری مبنی بر زیر تیغ رفتن یکی دیگر از تکنسین های اورژانس 115 شنیده شد، عمل جراحی که در پی بروز مشکلات و بیماری اسکلتی این تکنسین بدلیل فشار کاری سنگین به وجود آمده است.

گاه گاهی خبرهایی از مصدومیت تکنسین های اورژانس 115 آن هم حین کار به گوش می رسد، خبرهایی از این دست؛ از کارافتادگی پیش از موعد؛ جراحی های مکرر، بروز بیماریهای اسکلتی در تکنسین های اورژانس 115.

نمونه ی این خبرها "تصادف مرگبار آمبولانس با پیکان"؛ " مصدومیت تکنسین اورژانس 115 حین ماموریت" هر از چند گاهی در خروجی خبرگزاری ها قرار می گیرد، بی آنکه پیگیری های لازم از وضعیت بهبود و رسیدگی مسئولان ذیربط به این تکنسین ها مخابره شود.

انجام روزانه چند ماموریت که در اکثریت آنها، برای نجات مصدومان باید این مصدومان با برانکارد حمل شوند، نشست و برخاستهایی که در مسیر انتقال مصدوم به پای آمبولانس انجام می شود، تکان های شدید آمبولانس در مسیر انتقال و در نهایت رساندن مصدوم به بیمارستان، صدمات جبران ناپذیری را برای تکنسین ها به وجود می آورد.

در کنار این خلاء های قانونی بحث کمبود نیروی انسانی در مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی نیز به دلیل کمبود جذب، به مشکلات تکنسین های اورژانس دامن می زند، چرا که با توجه به اینکه نیروی انسانی ظرفیت کشیک ایستادن محدودی دارد و با توجه به تخصصی بودن کار، عملا نمی توان از هر نیرویی در این مرکز استفاده کرد.

نباید از برخی محدودیت ها و تخصص گرایی در جذب نیرو، در این مرکز نیز غافل بود، شاغلین بخش فوریتها و حوادث پزشکی نه تنها، باید مذکر باشند بلکه در مورد تخصص آنها نیز فقط تکنسین فوریتهای پزشکی، کارشناس پرستاری، کارشناسی یا کاردانی اتاق عمل و کاردانی و کارشناسی هوشبری می توانند حضور پیدا کنند.

سختی کار تکنسین های مرکز حوادث و فوریت های پزشکی در مقایسه با سایر رشته ها قابل قیاس نیست، معمولا تکنسین های اورژانس 115، بدور از محل سکونت و خانواده های خود هستند، و با توجه به این توصیفات متقاضی برای این رشته کم است و فارغ التحصیلان در بازار کار، بیشتر ترجیح می دهند در بیمارستانها کار کنند.

آمار دقیقی از شیوع افسردگی در بین این گروه وجود ندارد، ولی در بین همکاران اورژانس 115 مشاهده می شود که وقتی به گزارش صحنه هایی که شاهد وقوع آن بودند می پردازند، شدیدا خود و خانواده هایشان تحت تاثیر قرار می گیرند.

علی رغم اینکه، فعالیت به عنوان یک تکنسین فوریت های پزشکی، کاری انسان دوستانه و ارضا کننده است ولی به خاطر برخی مشکلات اعم از مشاهده ی مداوم صحنه های خودکشی، تصادف و قتل غیر قابل تحمل است، چنانچه گاها، برخی صحنه ها چنان فجیح و تاثیر گذار است که، تکنسین های اورژانس 115، سعی دارند به نوعی از مجموعه جدا شوند.

به گزارش ایسنا، با وجود تمام مخاطراتی که تکنسین‌های اورژانس 115 را حین انجام ماموریت تهدید می‌کند، اما اورژانس پیش بیمارستانی هنوز جزو مشاغل سخت و پرمخاطره محسوب نشده و پرسنل آن نیز از پوشش بیمه‌ای مربوطه برخوردار نیستند و گویا برای آنکه اورژانس 115 نیز هم ردیف دیگر سازمان‌های امدادی نظیر امداد و نجات هلال احمر و آتش نشانی قرار گیرد، باید حکم حقوقی کارکنانش اصلاح شود؛ اصلاح حکمی که علیرغم تمام پیگیری‌ها هنوز راه به جایی نبرده است...

 



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ | 18:2 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سفيدپوشان فوریت‌های پزشکی رسالتشان در اين سيستم كمك كردن به انسان‌هايي است كه جان آنان در معرض خطر و يا دچار صدمه و يا هرچيزي كه جان انسان را تهديد نمايد مي‌باشد اما متاسفانه آنان اجازه فعالیت در بیمارستان‌ها را ندارند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ايسنا)- منطقه خراسان در طی بازدید از یک مرکز خصوصی فوریت‌های پزشکی یکی از فارغ‌التحصیلان این رشته گفت: کار ما حساس و هیجانی بوده و در عین حال خطرناک است زیرا با مشکلاتی چون بیدار خوابی، ضرب و شتم توسط برخی مردم، احتمال تصادف به خاطر سرعت بالا و استرس بالا را به همراه دارد.

امیر نجفی‌زاده افزود: با توجه به اینکه افرادی که در فوریت‌های پزشکی فعالیت دارند، اجازه فعالیت در بیمارستان‌ها حتی در درمانگاه‌ها، داده نمی‌شود، این مهم باعث شده بسیاری از افرادی که در این رشته هیجانی و پراسترس فارغ‌التحصیل شده‌اند، تغییر رشته داده و یا اینکه تغییر شغل دهند.

وی ادامه داد:‌ به نظر ما  آینده کاری فارغ‌التحصیلان فوریت‌های پزشکی تضمين نشده و رشته فوريت‌هاي پزشكي که در پاسخ به نياز به اقدام سريع و كارآمد در مقابل حوادثي كه خارج از محيط‌هاي درماني اتفاق مي‌افتد پديد آمد، مورد بی‌مهری مسئولین واقع شده است.

همچنین یکی دیگر از شاغلین فوریت‌های پزشکی در این رابطه اظهار کرد: یکی از راه‎های کاهش تلفات سوانح جاده‎ای و غیر جاده‌ای، تقویت فوریت‎های پزشکی است که تاکنون این مهم توسط مسئولین انجام نشده است و ما از جایگاه مطلوبی برخوردار نیستیم.

وی افزود: با وجود اینکه بدنه اورژانس کشور بیش از 7000 نیرو کمبود دارد، اما هیچ اقدامی جهت رفع این مشکل نمی‌شود و روزبه‌روز از تعداد پایگاه‌ها کاسته و تعداد ماموریت‌ها بیشتر و سرعت رسیدن به صحنه حادثه طولانی‌تر می‌شود.

یکی دیگر از شاغلین فوریت‌های پزشکی که خود را مهدی معرفی کرد، بیان داشت: پس از فارغ‌التحصیلی و انجام خدمت سربازی به هر بیمارستان و درمانگاهی برای کار مراجعه نمودم با پاسخ منفی روبه‌رو شدم.

وی افزود: بیشتر روزنامه‌ها آگهی می‌زنند و حاضرند بهیار را با مدرک دیپلم استخدام کنند اما از پذیرش ما فارغ‌التحصیلان فوریت‌های پزشکی سرباز می‌زنند.

او می‌گوید: این چنین است که بعد از سال‌ها تلاش و سابقه کار در EMS و دو سال سربازی در بیمارستان اکنون با وجود این کمبود نیرو سوپر مارکت کوچکی دایر نموده و از انتخاب این رشته تحصیلی پشیمان هستم.



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ | 15:44 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 قانون ارتقای بهره‌وری خدمات بالینی سلامت؛ قانونی است که مشمول تکنسین‌های اورژانس 115 نیز می‌شود، اما متاسفانه هنوز راهکار اجرایی آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی دیده نشده است و گویی به صورت سلیقه‌ای با این موضوع برخورد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان آذربایجانشرقی، هر چند مدتهاست در وزارت خانه ی بهداشت و درمان که زیر نظر معاونت راهبردی ریاست جمهوری است، تلاش می شود سختی کار تکنسین های فوریتهای پزشکی افزایش داده شده و مدت خدمت آنها، تا 20 سال کاهش یابد، اما تصویب این قانون هنوز راه به جایی نبرده است.

در صورت تصویب این مبحث، تکنسین‌های اورژانس پس از 20 سال کار در این حوزه به صورت کامل یعنی با حقوق و مزایای 30 ساله بازنشست خواهند شد؛ چرا که یک تکنسین، واقعا توان 30 سال خدمت را ندارد.

حسینقلی زاده در ادامه گفت:بحث بعدی که در این حوزه مدنظر است، موضوع کارانه حوزه پیش بیمارستانی است که برای این مطلب در قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شد که در بند ب ماده 37 بحث انتقال مصدومین نیز مشمول استفاده از 10 درصد بیمه شخص ثالث (که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تخصیص می‌یابد) شود.

نکته جالب توجه اینکه با وجود تصویب و ابلاغ این موضوع در قانون، اما هنوز اجرایی نشده است، در تدوین آیین نامه مورد نظر نیز مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی از همان روزهای نخست، نظرات اجرایی خود را اعلام کرده، اما هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.

وی گفت:این ها قوانینی هستند که تصویب شده اند، اما اجرایی شدن آنها مدتهاست پشت گوش انداخته می شود.

حسینقلی زاده افزود:چندی پیش خبری مبنی بر زیر تیغ رفتن یکی دیگر از تکنسین های اورژانس 115 شنیده شد، عمل جراحی که در پی بروز مشکلات و بیماری اسکلتی این تکنسین بدلیل فشار کاری سنگین به وجود آمده است.

گاه گاهی خبرهایی از مصدومیت تکنسین های اورژانس 115 آن هم حین کار به گوش می رسد، خبرهایی از این دست؛ از کارافتادگی پیش از موعد؛ جراحی های مکرر، بروز بیماریهای اسکلتی در تکنسین های اورژانس 115.

نمونه ی این خبرها "تصادف مرگبار آمبولانس با پیکان"؛ " مصدومیت تکنسین اورژانس 115 حین ماموریت" هر از چند گاهی در خروجی خبرگزاری ها قرار می گیرد، بی آنکه پیگیری های لازم از وضعیت بهبود و رسیدگی مسئولان ذیربط به این تکنسین ها مخابره شود.

انجام روزانه چند ماموریت که در اکثریت آنها، برای نجات مصدومان باید این مصدومان با برانکارد حمل شوند، نشست و برخاستهایی که در مسیر انتقال مصدوم به پای آمبولانس انجام می شود، تکان های شدید آمبولانس در مسیر انتقال و در نهایت رساندن مصدوم به بیمارستان، صدمات جبران ناپذیری را برای تکنسین ها به وجود می آورد.

در کنار این خلاء های قانونی بحث کمبود نیروی انسانی در مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی نیز به دلیل کمبود جذب، به مشکلات تکنسین های اورژانس دامن می زند، چرا که با توجه به اینکه نیروی انسانی ظرفیت کشیک ایستادن محدودی دارد و با توجه به تخصصی بودن کار، عملا نمی توان از هر نیرویی در این مرکز استفاده کرد.

نباید از برخی محدودیت ها و تخصص گرایی در جذب نیرو، در این مرکز نیز غافل بود، شاغلین بخش فوریتها و حوادث پزشکی نه تنها، باید مذکر باشند بلکه در مورد تخصص آنها نیز فقط تکنسین فوریتهای پزشکی، کارشناس پرستاری، کارشناسی یا کاردانی اتاق عمل و کاردانی و کارشناسی هوشبری می توانند حضور پیدا کنند.

سختی کار تکنسین های مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی در مقایسه با سایر رشته ها قابل قیاس نیست، معمولا تکنسین های اورژانس 115، بدور از محل سکونت و خانواده های خود هستند، و با توجه به این توصیفات متقاضی برای این رشته کم است و فارغ التحصیلان در بازار کار، بیشتر ترجیح می دهند در بیمارستانها کار کنند.

آمار دقیقی از شیوع افسردگی در بین این گروه وجود ندارد، ولی در بین همکاران اورژانس 115 مشاهده می شود که وقتی به گزارش صحنه هایی که شاهد وقوع آن بودند می پردازند، شدیدا خود و خانواده هایشان تحت تاثیر قرار می گیرند.

علی رغم اینکه، فعالیت بعنوان یک تکنسین فوریتهای پزشکی، کاری انسان دوستانه و ارضا کننده است ولی به خاطر برخی مشکلات اعم از مشاهده ی مداوم صحنه های خودکشی، تصادف و قتل غیر قابل تحمل است، چنانچه گاها، برخی صحنه ها چنان فجیح و تاثیر گذار است که، تکنسین های اورژانس 115، سعی دارند به نوعی از مجموعه جدا شوند.

وی گفت:با وجود تمام مخاطراتی که تکنسین‌های اورژانس 115 را حین انجام ماموریت تهدید می‌کند، اما اورژانس پیش بیمارستانی هنوز جزو مشاغل سخت و پرمخاطره محسوب نشده و پرسنل آن نیز از پوشش بیمه‌ای مربوطه برخوردار نیستند و گویا برای آنکه اورژانس 115 نیز هم ردیف دیگر سازمان‌های امدادی نظیر امداد و نجات هلال احمر و آتش نشانی قرار گیرد، باید حکم حقوقی کارکنانش اصلاح شود؛ اصلاح حکمی که علیرغم تمام پیگیری‌ها هنوز راه به جایی نبرده است...



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ | 15:44 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 

همزمان با برگزاری  پنجمین المپیاد فوریت های پزشکی   در مشهد مقدس مدیران حوادث وفوریت های پزشکی قطب شمال شرق به منظور  هم اندیشی  وتبادل نظر  با  رییس مرکز مدیریت حوادث وفوریت های  پزشکی کشور    گرد هم  امده  ودر خصوص موارد زیر  بحث وگفتگو وتبادل نظر نمودند.

  در این  گرد همایی که به منظور بهبود  شرایط وفرایند های موجود  در  حوزه اورژانس پیش بیمارستانی  با دکتر صابری نیا  رییس مرکز مدیریت حوادث وفوریت های پزشکی کشور برگزار شد  مدیران حوادث  دانشگاه های علوم پزشکی  مشهد مقدس، بیرجند ، بجنورد،سبزوار ، گناباد،نیشابور وتربت حیدریه  حضور یافته ومطالب  زیر مورد تبادل نظر  قرار گرفت.

برنامه های مدیریت حوادث وفوریت های پزشکی در طرح توسعه برنامه چهارم  ،  کمبود نیروی انسانی ، فرسودگی ناوگان آمبولانس  موجود ، تجهیزات پزشکی  ، کمبود  اعتبارات جاری ، عمرانی و تملک داریی وهمچنین  مطالبات  کارکنان در امور  قانون ارتقاء بهره وری ، کارانه وحمایت های قانونی در خصوص عوارض ناشی از اقدامات فنی  وهمچنین در حین ماموریت مطرح گردید .

دکتر صابری نیا در ادامه ضمن  تاکید بر پیگیری  موارد طرح شده  در این نشت ، بر لزوم  ارائه خدمات مناسب وبه موقع  به مردم  تاکید نمود



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۶ | 15:23 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سیزده نفر برتر المپیاد معرفی شدند

اختتامیه المپیاد فوریتهای پزشکی در مشهد سیزده نفر برتر المپیاد معرفی شدند عصر دیروز  و در ادامه المپیاد دو روزه پرسنل و دانشجویان فوریتهای پزشکی سراسر کشور سیزده نفر به عنوان نفرات برتر با کسب بالاترین نمرات معرفی شدند اسامی تکنسین ها به شرح ذیل می باشد

1-محمد اسماعیل توکلی اورژانس تهران 2- مسعود سعیدیان اردبیل 3- سید علی دلبری تهران 4- احمد فتاحی خیر آبادی فسا 5- سید محمد رضا میر حسینی تهران 6- علی جعفری علوم پزشکی ایران 7- مسعود رضایی مازندران 8- مصطفی روستا شیراز 9- سید مجتبی میرزایی کاشان 10- سید صنعان زکریایی کردستان

اسامی دانشجویان برتر 1- ناصر کرمی شیرازی شیراز 2- جعفرشهبازپور از قم 3- رسول جاویدی مشهد

جایزه این دوره از مسابقات سفر زیارتی حج می باشد که به تمامی نفرات برتر اعطا می شود.

المپیاد فوریت های پزشکی هر سال در زمینه های علمی، عملیاتی، و ورزشی برگزار میشود.

 

 



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۰۵/۲۱ | 17:9 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

مشهد- چهارراه دکترا- تالار ابن سینا

با سلام خدمت همکاران زحمت کش اورژانس 115در سرتاسر استان پهناور خراسان با توجه به برگزاری پنجمین دوره المپیاد کشوری تکنسین های اورژانس 115در 23و24مرداد ماه جاری در مشهد مقدس و حضور مدیریت حوادث کشور و سایر مسولین کشوری و استانی ببایید فرصت را غنیمت شماریم وبا حضور در نشستی که قرار است با مسولین در جهت بیان مطالبات و حق و حقوقات ضایع شده مان بپردازیم حال از شما همکار گرامی تقاضا میشود با حضور فیزیکی و بیان خواسته هایمان در این نشست خواهان حقمان باشیم انشالله که این حضور  چشمگیر همکاران نقطه آغازی باشد برای تغییر در دبدگاه مسولین نسبت به اورژانس و رسیدن به جایگاه واقعیمان

ضمنا از دوستان شرکت کننده در جلسه فردا،بعداز برپایی نماز در سلف دانشگاه بهمراه مهمانان المپیاد پذیرایی نهارخواهد شد. عزیزانی که میخوان تشریف بیارن لطفا بالباس فرم حضور به هم رسانید

23مرداد ساعت 11صبح در محل نماز خانه دانشکده پرستاری واقع در چهار راه دکترا



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۱۶ | 17:23 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور خبر داد:
نوسازی ناوگان آمبولانس کشور از نیمه دوم مهرماه

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت: کمبود هفت هزار نیروی انسانی در بدنه اورژانس کشور بزرگترین چالش این مجموعه است.

رئیس اورژانس کشور از افتتاح ۱۴ پایگاه اورژانس هوایی کشور در اولین روز هفته آینده خبر داد.
امین صابری نیا ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید دبیرخانه اجرایی ستاد طرح تحول سلامت کشور در اراک افزود: با توجه به این که امدادرسانی در برخی از راه های فرعی نیاز به افزایش ناوگان آمبولانس دارد و این مهم با توجه به امکان کم ...رخداد حادثه مقرون به صرفه نیست راه اندازی پایگاه های هوایی اورژانس در دستور کار وزارت خانه قرار گرفت.وی ادامه داد: از سوی دیگر صعب العبور بودن برخی از راه های کوهستانی و ضرورت نجات جان مصدوم در اسرع وقت از دیگر ضرورت های راه اندازی ناوگان هوایی اورژانس در کشور بوده است.صابری نیا تعداد پایگاه های اورژانس هوایی کشور در حال حاضر را ۳ پایگاه نیمه فعال برشمرد و گفت: برای پوشش صد در صدی کشور به ناوگان اورژانس هوایی باید ۴۰ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شود.

رئیس اورژانس کشور افزود: برای افزایش ۱۴ پایگاه اورژانس هوایی پیش بیمارستانی اورژانس کشور قراردادی را با ارگانهای دارای ساختار بالگرد اعم از هلال احمر ، هوانیروز، هوادریا و ناجا منعقد کرده تا بتواند با استفاده از بسترهای موجود این مهم را هر چه سریعتر در کشور محقق کند.

۵۰ درصد آمبولانس های کشور فرسوده انددکتر صابری نیا در ادامه از فرسودگی ۵۰ درصد ناوگان آمبولانس های فعال در اورژانس های پیش بیمارستانی کشور خبر داد و گفت: جایگزینی آمبولانسهای نو به جای آمبولانسهای فرسوده از اولویت های کاری این بخش است.وی با بیان اینکه تمامی اورژانسهای پیش بیمارستانی کشور در زمینه فرسودگی ناوگان آمبولانسی با بحران روبرو هستند ادامه داد: از نیمه دوم مهرماه با ورود آمبولانس های جدید کار نوسازی ناوگان فرسوده آمبولانسهای کشور اجرایی می شود.

کمبود ۷۰۰۰ نیروی انسانی عملیاتی در اورژانس کشوررئیس اورژانس کشور در ادامه از کسری نیروی انسانی در اورژانس کشور خبر داد و گفت: در حوزه عملیاتی اورژانس کشور با کمبود ۷ هزار نیروی انسانی روبروست.دکتر صابری نیا با بیان این که جذب نیرو از اولویت های کاری اورژانس کشور در سالجاری است افزود: امید است با تصویب طرح سطح بندی فرایندهای اورژانس پیش بیمارستانی زمینه ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات در اورژانس های پیش بیمارستانی کشور فراهم شود.وی یادآور شد: در حال حاضر دو هزار و ۸۷ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی در کشور فعال است که از این تعداد یک هزار و ۲۷۴ پایگاه در حوزه جاده ای و مابقی در حوزه شهری فعال هستند.

رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه میانگین زمان امداد جاده ای کشور زیر ۱۴ دقیقه و متوسط زمان امدادرسانی شهری هشت دقیقه و سی ثانیه است که با استانداردهای تعریف شده همخوانی دارد گفت: در حوزه هدایت درمانی و انتقال بیماران بین مراکز درمانی در قالب برنامه تحول نظام سلامت، کار پژوهشی در دست انجام است تا با استفاده از استانداردهای جهانی و شرایط کشور راهبری ستاد هدایت فعال تدوین شود.

 

 



تاريخ : جمعه ۱۳۹۳/۰۵/۰۳ | 2:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

 تامین سلامت در کنار امنیت و آموزش ،یکی از سه وظیفه اصلی حکومت نسبت به مردم است ،تامین سلامت به لحاظ تاثیری که بر سایر ابعاد زندگی انسان دارد جزء مهمترین وظایف حکومتهاست ، همینطور ویژگی های خاص حوزه سلامت باعث ضرورت ورود دولتها به عرصه تامین شدن خدمات سلامتی شده است.

 اصول متعددی در قانون اساسی به این موضوع اشاره دارد : جزء(ج)بند 6 اصل دوم – بندهای 2 و 4 و اصل 21 – اصل 43 – بندهای 3 و 9 و 12 اصل سوم – اصل 29 ، بنابراین میتوان گفت وظیفه تامین خدمات سلامت به طور قطع بر عهده دولت است و بویژه خدمات فوریتهای پزشکی که بدان در قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و بویژه در بند 3 آن ، اشاره شده و فراهم آوردن خدمات فوریتهای پزشکی را صراحتا بر عهده دولت نهاده است.

 البته تشخیص سازوکار ارائه خدمات نیز در اختیار دولت است ، یا بر اساس خرید خدمت یا تاسیس مراکز ارائه خدمت، حال این سئوال مطرح است با توجه به سوابق بخش خصوصی در نظام سلامت ،آیا واگذاری به بخش خصوصی استراتژی مناسبی است؟ نظارت بر بخش خصوصی در کشور ما بسیار ضعیف است ،

موضوعی که بارها توسط وزرای گذشته مورد اعتراف قرار گرفته است،به عبارت دیگر وزارت بهداشت به عنوان متولی حوزه سلامت و ناظر بر فعالیتهای بخش خصوصی و دولتی به عدم توانائی نظارت بر بخش خصوصی اعتراف کرده است .

 از این رو گذاشتن خدمات اورژانس 115 به عهده  بخش خصوصی که نگاه ((هزینه به فایده)) به مسائل دارد ((به جای نگاه هزینه به اثربخشی)) نه تنها باعث بهبود شرائط نخواهد شد بلکه باعث بوجود آمدن مشکلات جدی تری نسبت به گذشته در حوزه اورژانس 115 خواهد شد.

 مدتی است بحث واگذاری خدمات اورژانس 115 بر سر زبانها است و حال نیز با درج آگهی مناقصه آن در روزنامه ، بازگشت به یک تجربه غم انگیز را به ذهن متواتر می نماید و به کارگیری الفاظی به رنگها و طرح های جدید و به ظاهر زیبا  نظیر برونسپاری ، کاهش تصدی ، واگذاری ، تامین خدمات ، خرید خدمت ، خصوصی سازی  و غیره ، که صرفا به جهت از یاد بردن این تجربه و در راستای بازی با کلمات صورت می گیرد ، قادر نیست ذهن مردم و کارکنان اورژانس را از این حقیقت که خصوصی سازی در اورژانس 115 نه به نفع مردم و نه به نفع اورژانس است ، دور کند.

 مضاف بر اینها سابقه ناتوانی در کنترل بخش خصوصی و غیر دولتی ، حتی تصور خصوصی سازی در حوزه سلامت بالاخص اورژانس 115 و سپردن سلامت مردم به دست نگاه اقتصادی و سود محور حاکم بر بخش خصوصی و غیر دولتی را غیر منطقی می نماید.

 از سوی دیگر در حالی که ساختمان – تجهیزات – امکانات رادیوئی – آمبولانس – دارو و سایر امکانات مورد نیاز یک پایگاه اورژانس توسط بخش دولتی تامین می‏شود چه لزومی دارد تنها دستمزد نیروی انسانی و هزینه های جانبی پرسنل توسط بخش خصوصی پرداخت گردد؟ آیا به جزء فراهم آمدن زمینه لازم برای بهره کشی از نیروی انسانی را به ذهن متبادر می‏سازد؟

 چگونه است که تا صحبت از برونسپاری می‏شود بجای اینکه اخذ خدمات جانبی اورژانس مانند واگذاری تعمیرات آمبولانس ها ، واگذاری تامین دارو و تجهیزات ، واگذاری تعمیرات و پشتیبانی پایگاهها و مواردی از این دست که در واقع وظیفه اصلی اورژانس که همانا خدمت به مردم آسیب دیده است را تحت الشعاع قرار می‏دهد مدنظر قرار گیرد ، بلافاصله واگذاری نیروی انسانی و تامین نیرو در نظر مدیران قرار می گیرد!! و فورا به سراغ واگذاری نیروی انسانی می روند.

 یکی از اهداف ذکر شده در واگذاری اورژانس 115 به بخش خصوصی جلوگیری از درگیر شدن بخش دولتی با حواشی مسائل نیروی انسانی عنوان شده است تا بتوان به امور مهمتری مانند نظارت و ارتقای خدمات و آموزش پرسنل پرداخت ولی تجربیات گذشته نشان داد این امر به شدت مغفول بوده است و شرکتهای مربوطه که اکثرا توسط افراد غیر متخصص یا افراد متخصصی که صرفا سودنگر بوده و راههای دورزدن مقررات را نیز می دانند و هیچ نگاهی به کیفیت خدمات و جان مردم نمی کنند ، اداره میشوند با بکارگیری به میزان دو برابر ساعت کار موظف و پرداخت نصف حقوق و مزایا با کاهش شدید انگیزه کارکنان ، تجربه ای سیاه را در تاریخ نظام سلامت رقم زدند.

 لذا هیات مدیره انجمن صنفی فوریتهای پزشکی خراسان رضوی به نمایندگی بیش از 700 نفر از جامعه اورژانس 115 ، نگرانی عمیق و جدی خود را از واگذاری خدمات اورژانس 115 به بخش خصوصی اعلام داشته و از مسئولین به ویژه وزیر محترم بهداشت و درمان و رئیس اورژانس کشور در خواست میکنیم جلوی خصوصی سازی اورژانس 115 را بگیرند تا ارائه خدمات فوریتهای پزشکی به مردم شریف ایران بیش از این دچار خلل نگردد.

تاریخ انتشار 02 مرداد 1393

http://www.ngo115.com



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۵ | 20:12 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری مشهد متن این بیانیه به این شرح است:

باسمه تعالي

سلامت یکی از حقوق اساسی مردم است که دولت ها موظف به تامین آن بطور عادلانه و با هزینه  قابل پرداخت برای تمامی آحاد جامعه هستند و هیچ بهانه اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی برای محروم کردن مردم از این حق پذیرفته شده نیست. به عبارت دیگر تامین سلامتی جزو وظایف حاکمیتی نظام محسوب میشود و سیاست گذاری، حضور و نظارت در این حوزه به عهده دولت است.

هرچند طرح تحول نظام سلامت به عنوان اقدامی مهم از سوی وزارت بهداشت نگاهی عدالت محور به نظام سلامت دارد ولی جریانات اخیر در عرصه نظام سلامت کشور  نشان دهنده بازگشت تفکرات خصوصی سازی در دولت وتزریق این تفکر به بهداشت و درمان کشور است که سوابق تاریخی نشان دهنده تجربه ناخوشایند مردم و متخصصان سلامتی از این روند است:

1-     از دیدگاه مردمی،حضور بخش خصوصی بدون نظارت دولت مانند انچه در گذشته رخ داد منجر به افزایش تبعیضها و بی عدالتی و همچنین بالا رفتن هزینه های پرداختی مردم میشود وبه دلیل عدم جذابیت اقتصادی ، اموری مانند پیشگیری از بیمارشدن مردم و ارتقائ سلامت فراموش خواهند شد.این پروسه همچنین منجر به افزایش نیازهای القائی برای دریافت خدمات درمانی پرهزینه و با تکنولوژی بالا شده وباعث هدر رفتن بودجه عمومی و افزایش بار بیماریها میشود که طبق نظر متخصصین در آینده بودجه کل کشور هم پاسخگوی این نياز ايجاد شده نمي باشد.

2-      از دیدگاه متخصصین نظام سلامت روند خصوصی سازی منجر به بی انگیزگی بیش از 80 درصد شاغلین و متخصصین نظام سلامت می شود. تجربه تلخ واگذاری تامین نیرو از طریق شرکت ها که جز سیاهترین صفحات تاریخ نظام سلامت است هنوز در خاطر بسیاری از پرستاران مانده است. عدم نظارت، وابستگی بسیاری از این شرکتها به افراد غير متخصص و مسئولین و عدم وجود استاندارد باعث شده بود پرستاران با دو برابر ساعت کار موظف نصف حقوق و مزایای پرداخت شده توسط دولت به شرکت را دریافت کنند و بهره کشی به تمام معنی اتفاق بیافتد.

همچنین طرحهائی مثل کلینیک ویژه باعث افزایش درآمد گروه خاصی با استفاده از امکانات دولتی شد که نتیجه آن تبعیض در پرداختهای بین کارکنان تیم سلامت به چند صد برابر بود که متاسفانه هنوز این نظام بیمارگون ادامه دارد.

3-      عدم استقبال پرستاران به آزمون برگزار شده روز جمعه ( 6 تير 93 ) که علیرغم اعلام قبلی از استخدام قرارداد تبصره ای به شرکتی تبدیل شده بود واضح ترین واکنش پرستاران به این نوع نگرش است و این موضوع اجرای درست طرح تحول نظام سلامت را به چالش خواهد کشید .طرحی که باعث افزایش فشار کاری شديد بر پرسنل بخش درمان شده و هنوز هیچ فکری برای این گروهها نشده است.

4-      عدم توجه دولت به اجرای قانون تعرفه گذاری بعد از گذشت 7 سال از تصویب آن در مجلس، درکنار سکوت معنا دار نهادهای نظارتی و در رأس آن مجلس شورای اسلامی که باید از حیثيت و شان قانونگذاری خود دفاع کند باعث عدم اعتماد جامعه پرستاری استان به گفتار و رفتار مسئولین در توجیه طرحهائی از جمله خصوصی سازی شده است و اکنون به قول های آنها  برای تامین حقوق مردم و متخصصین نظام سلامت به دیده تردید می نگرند.

5-     همواره با متزلزل شدن شرايط کاري در حيطه کار پرستاري، شاهد خروج تعداد زيادي از پرستاران از کشور جهت کار درکشورهاي ديگر و خالي شدن دست نظام سلامت از متخصصيني مي باشيم که سال ها براي تربيت و آموزش آنها وقت و هزينه صرف شده است. همچنين عدم توجه به امنيت شغلي شاغلين در اين عرصه باعث کاهش کيفيت خدمات خواهد شد.

لذا هیات مدیره نظام پرستاری مشهد به نمایندگی از بیش از 10 هزار نفر از جامعه پرستاری مشهد و شهرستانهای تابعه ضمن ابراز نگرانی جدی  از روند پیش گرفته شده در نظام سلامت از تمامی مسئولین به ویژه وزیر محترم بهداشت که نشان داده نگرشي جهادي و عدالت محور به نظام سلامت دارد درخواست میکند با توجه به این نگرانیها قبل از هرگونه اقدام حتما به تجارب گذشته در زمینه خصوصی سازی در بهداشت و درمان توجه کنند و از نگاههای صرف اقتصادی و صنف محور به  عرصه بهداشت و درمان پرهيز نمایند. چرا که:

((سرچشمه بتوان بستن به بیل          چو پر شد نتوان بستن به پیل))

هيأت مديره نظام پرستاري مشهد و شهرستان هاي تابعه

چهاردهم تيرماه يکهزار و سيصد و نود و سه

لینک خبر



تاريخ : جمعه ۱۳۹۳/۰۳/۳۰ | 13:3 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ | 12:40 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بیست و هشتم اردیبهشت تا سوم خرداد امسال هفته جهانی اورژانس میباشد؛ متاسفانه نه مسولین وزارت بهداشت و نه روسای خواب زده اورژانس از این مساله آگاهی ندارند؛ امسال هم مثل سالهای دیگر در ایران سخنی از این روزها به میان نخواهد آمد.
 بیایید با اطلاع رسانی به همکارانمان در شهر های دیگر ٬ گامهای نخست ثبت ملی  این هفته را استوار برداریم.
خبر احتمال تبدیل مرکز مدیریت حوادث و .... را به سازمان ملی اورژانس را شنیده اید؟؟
قطعا این فرصتی خواهد بود برای پیشرفت و دستیابی به جایگاه واقعی و درخور شأن خانواده بزرگ اورژانس در ایران.
امید است با علنی و عملی شدن این تغییر ساختار ٬شاهد نگاه متفاوت مسولین نیز باشیم.
با امید به روزی که همزمان با دیگر کشورها هفته جهانی اورژانس را رسما  جشن بگیریم.


 هفته جهانی اورژانس به تمامی زحمتکشان این عرصه مبارک باد!
E.M.S Week 18-24 may 2014



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۰۲ | 20:58 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

نفرين اپي 1:1000

گروه دارويي

سمپاتوميمتيك ها

مكانيسم اثر

با اثر بر گيرنده هاي آلفا و بتا آدرنرژيك عمل مي

كند و اثرات سيستم عصب سمپاتيك را تقويت مي

كند. اپي نفرين 1:1000 حاوي 1 ميلي گرم اپي

نفرين در 1 ميلي ليتر حلال است.

موارد مصرف

شوك آنافيلاكسي، واكنش هاي آلرژيك

برونكواسپاسم برگشت پذير ناشي از آسم، آمفيزم و

مزمن برونشيت



ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۱۶ | 16:19 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
امیدوارم سالی به شیرینی دکستروز 50%..به آرامبخشی میدازولام..به لذت پروپوفول..به گرانبهایی فنی تویین..به هیجان VF..همراه با CPRهای موفق داشته باشید...

( ببخشید دیر شد!!)



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۰۵ | 8:51 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

هیچ گاه این سه حرف را فراموش نکنید: لحد

یک متخصص اعصاب اعلام کرده است که اگر شخصی را که دچار حمله شده در 3 ساعت به بیمارستان منتقل کنند می توان عوارض ناشی از حمله را به طور کامل از بین برد. بله به طور کامل!!

وی می گوید روش شناسایی حمله و رساندن بیمار به درمان های پزشکی در کمتر از 3 ساعت به شناسایی علایم آن بستگی دارد.

شناسایی علایم سکته:
در برخی موارد شناسایی علایم سکته کار بسیار سختی است.
متاسفانه نا آگاهی افراد می تواند منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود. سکته می تواند باعث مرگ یا آسیب مغزی فرد گردد و این در حالیست که اطرافیان شخص حتی متوجه علایم سکته نشده اند.
پزشکان اعلام کرده اند که اطرافیان قربانی می توانند تنها با پرسیدن سه سوال ساده متوجه علایم سکته شوند:

ل: از شخص بخواهید تا "لبخند" بزند.

ح: از شخص بخواهید که "حرف" بزند یا یک جمله ساده را به درستی ادا کند.( مثلا: امروز هوا آفتابی است)

د: از وی بخواهید هر دو "دست"اش را بلند کند.

اگر فرد در انجام هر کدام از موارد زیر مشکل داشت ، در اسرع وقت با اورژانس تماس گرفته و علایم را برای امدادگران توضیح دهید.

و اما نشانه دیگری از سکته:

از وی بخواهید "زبان" خود را بیرون بیاورد.

اگر زبان وی به راست یا چپ متمایل شده بود، بدانید که شخص دچار حمله شده است.



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ | 23:0 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

سوختگی بسیار شایع تر از سایر مصدومیت هاست و در اثر حوادث مختلف شامل تماس بدن با شعله، وسایل و مایعات داغ، یا مواد شیمیایی یا جریان الكتریسیته اتفاق می افتد.سوختگی براساس عمق، وسعت محل آن و نسبت سطح سوختگی به تمام بدن، به شرح زیر تقسیم بندی می گردد: 

الف) درجه 1- به صورت قرمزی، درد، حساسیت و گرمی محل سوختگی مشخص می شود.

ب) درجه 2- در این سوختگی پوست به رنگ صورتی در می آید و متورم، مرطوب و دردناك می شود. به لمس حساس است و معمولاً تاول وجود دارد.

ج) درجه 3- پوست به صورت سفید یا زرد مایل به قهوه ای در می آید. درد وجود ندارد و تمام لایه های پوست و زیر آن شامل عضلات، استخوان و چربی دچار سوختگی می شوند. پوست ظاهری خشك دارد و ممكن است درد اصلاً وجود نداشته باشد كه ناشی از سوختن اعصاب ناحیه است.

درجه 3

درجه 2

درجه 1

 

اپیدرم + تمام درم + هیپودرم

اپیدرم+ قسمتی از درم

اپی درم

عمق سوختگی

- تماس با مایعات بسیار داغ

- فلزات داغ

- سوختگی با مواد سوختنی مانند بنزین و نفت

- مواد شیمیایی

- سوختگی با برق

- مایعات داغ، بخار آب

- تابش شدید و طولانی خورشید

- حرارت های خشك

علت

- سفید شفاف، زرد مایل به قهوه ای یا سیاه

- در بچه ها قرمز بسیار تیره

صورتی مایل به قرمز

قرمز و با فشار سفید می شود

رنگ

سخت (Scar)

نرم

نرم

سطح پوست

خشك

مرطوب

معمولی

رطوبت

ندارد

وجود دارد

وجود ندارد یا تاول ریز

تاول

بدون درد

بسیار دردناك حتی حساس به جریان هوا

دردناك

حساسیت به لمس

 

برای تخمین



ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۱ | 11:22 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

باورش سخت است؛ آنقدر سخت که اگر با ریز جزئیات هم از آن مطلع شوی، باز با خود می‌گویی مگر می‌شود؟! مگر می‌شود بچه‌های اورژانس جانشان در خطر باشد؟! مگر می‌شود هنگامی که امدادگري می‌خواهد عزيزت را از خطر مرگ نجات دهد، تنش را با چاقو و روحش را با ترس زخمی کني؟!

 

بار ديگر عوامل اعزامي اورژانس115 مشهد حين خدمت‌رساني به يک مصدوم مورد ضرب و جرح قرار گرفتند. تا کنون انديشيده‌ايد که وجود سایه ضرب و شتم بر بالای سر امدادگران اورژانس چه پيامدهايي براي جامعه در پي دارد؟! براستي چه اتفاقي مي‌افتد فردي که قرار است هنگام نياز فوري بيمار به کمک، بر بالين او برسد، بيم جانش را داشته باشد؟!

به گزارش "وب دا"، حادثه اخير طي روز جمعه هفته‌هاي گذشته زماني رخ داد که امدادرسانان 115 به منظور ارايه خدمات درماني به محدوده خيابان سيدي فراخوانده شدند و با انتقال مصدوم به داخل آمبولانس و انجام اقدامات اوليه، مورد مزاحمت و پرخاش و ضرب و جرح برخي دوستان نامبرده قرار گرفتند.

در جريان اين ضرب و جرح، يکي از عوامل اورژانس از ناحيه ساق پاي راست با چاقو مجروح و به مرکز درماني منتقل شد.

حادثه ديگري که خردادماه سال 90 گزارش شد، ضرب و جرح شديد پرستار ۲۸ ساله اورژانس ۱۱۵ مشهد از سوي يک بيماررواني بود که به ضربه مغزي تکنسین اورژانس منجر شد.

ماجرا از اين قرار بود که:ساعت يک و سي دقيقه بامداد روز حادثه، اعضاي خانواده‌اي که از پرخاشگري‌ها و رفتارهاي خشن و وحشتناک يک بيماررواني به ستوه آمده و احساس خطرجدي مي‌کردند،ازاورژانس درخواست کمک کردند.

تیم امدادی به محض اطلاع از اين موضوع و اعلام گزارش به پليس ۱۱۰ به اتفاق، به منزل موردنظرمراجعه کردند اما با ورود به محل،بيمار رواني باحالت پرخاشگرانه به سمت تکنسین اورژانس حمله کرد و درحالي که سر او را در دستان خود قرار داده بود،چندين بار به شدت به يک درخت کوبيد.

دکتروفايي‌نژاد،رئيس مرکزفوريت‌هاي پزشکي اورژانس خراسان‌رضوي در شرح حادثه عنوان کرد: با وجود وارد عمل شدن عوامل پليس به محض شنيدن فريادهاي تکنسین اورژانس، پرستار اورژانس از ناحيه سر و جمجمه دچارآسیب شد و براي مداوا به بيمارستان شهيدهاشمي‌نژاد مشهد انتقال يافت و بيمارمربوطه نيز براي مداوا به بيمارستان ابن‌سينا انتقال داده شد.

وي همچنين ...



ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ | 9:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام..به نظر من هیچ رخدادی توی این 2سال غم انگیزتر از جشن فارغ التحصیلی نبود...جدایی!



تاريخ : جمعه ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ | 8:56 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان


تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۲ | 11:30 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
کارشناسی ارشد رشته پرستاری گرایش اورزانس برای فوریت های پزشکی از سال اینده
طبق اعلام سایت  معاونت آموزشی وزارت بهداشت که رشته های کارشناسی ارشد رو منتشر کرده کارشناسی ارشد پرستاری اورزانس نیز بین این رشته ها می باشد.

که از شرایط پذیرش دانشجو موارد زیر می باشد:

قبولی در ازمون مطابق با ضوابط ومقررات وزارت درمان واموزش پزشکی.

دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته پرستاری یا فوریت های پزشکی.

داشتن حداقل دو سال سابقه کار با مدرک کارشناسی (پرستاری یا فوریت های پزشکی) در عرصه های بالینی وفوریت ها با تایید معاونت درمان دانشگاه مربوطه.

دانلود شرایط ومشخصات رشته پرستاری اورزانس

منبع: سایت وزارت بهداشت معاونت اموزشی



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۲۲ | 11:24 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
دومين مسابقه عکاسي با موضوع خدمات و امداد رساني در حوادث و دومين فراخوان خاطرات پرسنل اورژانس برگزار مي شود.

 

به گزارش وب دا ، اين مسابقه و فراخوان با هدف حفظ و ثبت لحظات ناب خدمتگزاري پرسنل اوژرانس 115 به هموطنان همزمان  با سراسر کشور برگزار مي شود .

علاقه مندان جهت شركت در مسابقه مي توانند آثار خود را حداكثر تا تاريخ ۳۰ ديماه سالجاري  در قالب لوح فشرده به نشاني

 تهران- شهرك غرب- فلامك جنوبي- خيابان سيماي ايران- وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي -بلوك – A طبقه هفتم – مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي – واحد روابط عمومي ارسال کنند.

شايان ذكر است محدوديتي در تعداد آثار ارسالي نمي باشد و عكسها بايد در سايز A۳ و حجم ۳۰۰ كيلوبايت فرستاده شود. نامگذاري عكس ها بايد به صورت نام و نام خانوادگي،‌شماره عكس، نام عكس و  استان باشد. همچنين به آثار برگزيده جوايز نفيسي به رسم يادبود اهدا مي گردد.

براساس این گزارش در سال گذشته نيز اولين دوره اين مسابقه برگزار گرديد و از بین ۳۰۰ اثر ارسالی با موبایل و دوربین، ۲۸ اثر برگزیده شده  در نمایشگاه عکس دومين كنگره ملي فوريتهاي  پزشكي به نمايش گذاشته شد.

لینک خبر



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۵ | 3:8 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام

قصد داریم از این به بعد در قسمت (یادش بخیر..اون وقتها) عکسهای دانشکده و دوران دانشجویی را قرار دهیم..به امید زنده شدن خاطرات گذشته..چه خوب..چه بد!!




تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۳۱ | 6:59 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

جمجمه//7-9  روز

گوش// 10-14 روز

گردن// 5-8 روز

سینه، شکم// 8-10 روز

پشت// 12-14 روز

اندام فوقانی// 8-14 روز

سطح اکستانسور دست// 14 روز

اندام تحتانی// 14-28 روز

پنیس// 8-10 روز



عوامل طولانی شدن زمان برداشتن بخیه:

1- سن و وضعیت بیمار

2- سطح اکستانسور دستها

3- داروها...مثل پردنیزولون

4- بیماری...مثل عروق و دیابت




خطرات طولانی شدن بیش ازحد زمان برداشتن بخیه:

1- عفونت

2- آلرژی بافتی

3- اسکار



منبع: کتاب تکنیک های بخیه...استاد مریم باقری-خانم نجمه ولیزاده


تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۲ | 22:11 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بعضی از علایم نشان دهنده تفکر خودکشی در بیمار:
*صحبت کردن راجع به خودکشی و اقدام نمایشی به آن
*احساس افسردگی،اضطراب و نگرانی،گناه،نا امیدی و طرد شدن از اجتماع
*تغییرات خلق و یا رفتار مانند خشم و بی پروایی
*بدتر شدن عملکرد در شغل، مدرسه و اجتماع (منزوی شدن)
*افزایش مصرف الکل و مواد مخدر و سایر رفتارهای پرخطر
*بی خوابی یا بیش از حد خوابیدن

 
سایر ریسک فاکتورها :
*افسردگی اخیر و یا وقایع پر استرس مانند: فقدان عزیزان، از دست دادن شغل و جایگاه، خانه یا رابطه دوستانه
*بیماری شدید جسمی
*وقایعی که منجر به تحقیر شدن و شرمساری و نا امیدی میشود
*تلاش قبلی برای خودکشی
* سابقه خودکشی در خانواده
*دسترسی به سلاح گرم یا سرد (که موجب افزایش ریسک میشود)
*اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد
*سابقه تروما و خشونت (یا تجاوز)

ممکن است بیمار فورا (یا بطور مستقیم) به تفکر خودکشی اشاره نکند. اگر نشانه های ریسک فاکتورهای حاد را مشاهده کردید، بطور مستقیم از بیمار سؤال کنید.

نکته: سؤالات را طوری بپرسید که بیمار صداقت را در گفتار شما ببیند.
نکته:   قضاوت نکنید-مهربانی بی دلیل نکنید-مبتنی بر حقیقت موجود به بیمار نزدیک شوید و سؤالات را بپرسید.


آیا معمولا .....یا ..... طی دو هفته گذشته :

*درباره مرگ و مردن فکر کرده اید؟
*فکر کرده اید که زندگی ارزش ادامه دادن ندارد؟
*به پایان دادن زندگیتان فکر کرده اید؟


سؤالات فوق بیانگر نزدیک شدن مؤثر به بحث درباره تفکرات خودکشی است.

نکته: این بیماران یک روند نرمال و طبقه بندی شده علمی ندارند.
اگر بیمارتان با جواب مثبت به اکثر این سؤالات پاسخ داد، تشخیص آن دقیقا «قصد یا اقدام به خودکشی» است و موضوع را سریعا با روانپزشک یا مشاور اجتماعی مطرح کنید.


تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۳۰ | 18:42 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

حوادث مربوط به آب گروهی از اورژانس های محیطی را می سازند که روش های ویژه را برای پرسنل اورژانس مطرح می کنند . بیماران در چنین حوادثی اغلب متحمل آسیب های تهدید کننده حیات می‌شوند. آنها به مراقبت های طبی اورژانس حتی الامکان هر چه سریع تر نیاز دارند. اما شرایطی که آنها در آن دچار آسیب ها شده اند، شاید پرسنل طبی در حال کمک به آنها را در خطر آسیب قرار دهد. مراقبت از بیماران در چنین شرایطی نه تنها مهارت های طبی اورژانس ، بلکه همچنین توانایی پرسنل را برای شناخت و اجتناب از خطرات بالقوه در صحنه یا کاهش آنها الزامی می کند.

اورژانس های مربوط به آب

در حالی که غرق شدگی های ناشی از شنا کردن نوع مرگباری هستند که اغلب با اورژانس های مربوط به آب همراه هستند، در واقع فقط مسؤول حدود یک بیستم از مرگ های مربوط به آب هستند. بقیه اغلب توسط شیرجه رفتن و غواصی آب های عمیق، قایق سواری ، و اسکی روی آب ایجاد می شوند. همچنین مرگ های مربوط به آب شاید از تصادفات وسایل نقلیه موتوری ناشی می شوند. به علاوه غرق شدن ، و حوادث مربوط به آب می توانند باعث آسیب های بافت نرم ، و آسیب های عضلانی اسکلتی شوند.

غرق شدن ها و غرق شدن های منجر به مرگ همیشه در حجم های زیاد آب اتفاق نمی افتند. یک بزرگسال می تواند در عمق حتی چند سانتی متری و یک شیرخوار حتی در حجم های بسیار کم تر دچار غرق شدگی شود. مطالعات اخیر نشان می دهند که یک چهارم همه شیرخواران غرق شده در سطل های 5 گالنی این طور شده اند؛ بقیه در وان حمام ها و توالت ها غرق شده اند.

آمارهای انجام گرفته در رابطه با اورژانس های مربوط به آب خیلی تأسف آور هستند، زیرا می توان از بسیاری از مرگ ها ، با پوشیدن وسایل غوطه ور کنده شخصی (PFDs) در هنگام بودن درون یا اطراف آب یا در هنگام قایق سواری ، به همراه بودن نظارت درست و بزرگسالی در استخر های شنا، و تدارک دیدن حصارهای قفل دار در اطراف استخر ها جلوگیری کرد. به کار بردن سریع و درست تکنیک های اساسی احیاء توسط رهگذران نیز می تواند مرگ ها را به طور معنی داری کم کند

دانلود فایل ورد اورژانس غرق شدگی



ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۰۲ | 23:46 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
دکتر شیخ از مردم پولی نمی گرفت و هر کس هرچه می خواست توی صندوقی که کنار میز دکتر بود می‌انداخت و چون حق ویزیت دکتر 5 ریال تعیین شده بود ( خیلی کمتر از حق ویزیت سایر پزشکان آنزمان)، اکثر مواقع، سر فلزی نوشابه به جای پنج ری...الی داخل صندوق انداخته میشد و صدایی شبیه انداختن پول شنیده می‌شد.

محله ما در مشهد نزدیک کوچه دکتر شیخ است. مادرم از قول دختر دکتر شیخ تعریف می کرد که روزی متوجه شدم،
پدر مشغول شستن و ضد عفونی کردن انبوه سر نوشابه های فلزی است!

با تعجب گفتم: پدر بازیتان گرفته است؟ چرا سر نوشابه ها را می شورید؟
و پدر جوابی داد که اشکم را در آورد :

دخترم، مردمی که مراجعه می کنند باید از سر نوشابه‌های تمیز استفاده کنند تا آلودگی را از جاهای دیگر به مطب نیاورند، این سر نوشابه‌های تمیز را آخر شب در اطراف مطب می‌ریزم تا مردمی که مراجعه می کنند از اینها که تمیز است استفاده کنند. آخر بعضی‌ها‌ خجالت می‌کشند که چیزی داخل صندوق مطب نیاندازند.
-----------------------------------------------
نقل از يك سبزي فروش :ابتدا كه دكتر در محله سرشور مطب بازكرده بود و من هنوز ايشان را نمي شناختم. هر روز قبل از رفتن به مطب نزد من مي آمد و قيمت سبزيها را يادداشت مي كرد اما خريد نمي كرد ، پس از چند روز حوصله ام سر رفت و با كمي پرخاش به او گفتم : مگر تو بازرسي كه هر روز مي آيي و وقت مرا مي گيري ؟ وي گفت : خير، من دكتر شيخ هستم و قيمت سبزيجات را براي آن مي پرسم تا ارزانترين آنها را براي بيماران خودم تجويز كنم .
------------------------------------------------
روزي مردي از دكتر سئوال مي كند: شما چرا با اين سن و خستگي ناشي از كار از موتور سيكلت استفاده مي كنيد؟ دكتر در جواب مي گويد :منزل مريضهايي كه من به عيادتشان مي روم آنقدر پيچ در پيچ است و كوچه هاي تنگ دارد كه هيچ ماشيني از آن نمي تواند عبور كند، بنابراين مجبورم با موتور به عيادتشان بروم .
-------------------------------------------------
آري اين اوج عزت انساني است ، طوري زندگي كند كه حتي نام خود را هم به فراموشي بسپارد و بحدي در خدمت مردم و البته براي رضاي خالق غرق باشد و پس از مرگ احسان و عظمت كارش آشكار گردد. دكتر شيخ بيش از اينكه دكتر باشد معلمي بود كه اخلاق همراه با مهرباني و صفا را به شاگردان و مريدان مكتبش آموزش داد.

درود بر این مرد خطه خراسان و مشهد و یک ایرانی ناب

Homa Mf



تاريخ : شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۳۱ | 7:3 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

چرا درصد زلزله ها در عمق 14 کيلومتر در ايران اينگونه بالا رفته اند؟

چگونه اغلب زمين لرزه ها در چند سال اخير در ايران در عمق 14 کيلومتر اتفاق افتاده اند؟ و وقتي نگاهي به دهه قبل می اندازیم متوجه می شویم که عملا درصد زمين لرزه ها در اين عمق يا صفر بودند و يا حد اکثر تا دو درصد.

ياد آور مي شويم: زمين لرزه هاي خطر ناک در لبه هاي "رگه گسل" توليد ميگردند.

مطلبی در مورد وقوع زلزله هاي پي در پي بندر لنگه در تالار گفتگو وب سايت پي سي ورلد نوشته شده توسط شخصي با نام "عادل کهن" (adelkohan)  در سال 1387 که در زير مشاهده مي کنيد :

من ساکن بندرلنگه هستم، شهري کوچک در کنار خليج فارس.  دو هفته قبل زلزله زياد ميومد که کمتر از 3 ريشتر بود. اين زلزله ها تا دو هفته ادامه داشتند. در موقع زلزله بعضي از قسمتهاي دريا براي چند لحظه قرمز ميشد و در اين دو هفته ماهي ها ميمردند و بعضي ها هم سوخته بودند. بعد چند روز بوي بد (مثل بوي فاضلاب) از طرف دريا به سمت شهر اومد. در اخبار استان گفته بود که اين به خاطر جلبک هاي سمي در دريا است (که من در اين 27 سالي که در بندرلنگه بودم جلبک سمي نشنيده بودم). بعد از اين اعلام کرد که ماهي هاي بعضي مناطق استان را کسي مصرف نکند. من خودم وقتي يک هفته زلزله پشت سر هم ميکرد گفتم حتما کوه آتشفشان توي دريا است.


اگر به مطلب هارپ در تاریخ 2/4/1390 (در دسته فوریتهای محیطی) این وبلاگ رجوع کنید و مطالعه کنید حتما قضیه زلزله های اخیر ایران و سوختگی دلفین های خلیج فارس و خرابی ارگ بم را به خاطر می آورید و رابطه آن با پروژه هارپ را بیشتر و بهتر درک میکنید.

اگر به خروجی سایت های خبری سری زده باشید می توانید نظرات هموطنان درباره ربط داشتن هارپ با زلزله های اخیر جنوب و جنوب شرق کشور را ملاحظه بفرمایید.

انشاء الله که با مهم شدن هارپ، مطالعات در این زمینه بیشتر شده و راه های جلوگیری و مقابله با آن بوجود آید که در همین جا از متخصصین علوم ژئوفیزیک وجغرافیا تقاضا داریم پژوهش های خود را در زمینه هارپ سرعت بخشند.


برچسب‌ها: هارپ, جنگ هسته ای, زلزله های اخیر

تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۱۳ | 15:38 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

 رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور از ارائه خدمات 2 هزارو 51 پایگاه اورژانس کشور به هم وطنان خبر داد و گفت: از این تعداد 797 پایگاه شهری و 1254 پایگاه جاده ای هستند.

به گزارش وب دا؛ دکتر محمد نقی طالبان با بیان این که طرح امداد نوروزی 1392 ، از ساعت 8:00  صبح روز شنبه مورخ 26 اسفند 91 آغاز و در ساعت 8:00  صبح روز شنبه مورخ 17 فروردین پایان می یابد، گفت: 17600 تکنسین اورژانس 115 جهت امدادرسانی به مصدومان و بیماران در اماده باش کامل هستند و 4186 آمبولانس، 6 فروند هلیکوپتر امداد، 56 اتوبوس آمبولانس و 175 ایستگاه سلامت در تمام مدت اجرای طرح مذکور در آماده باش هستند.

وی تصریح کرد: با عنایت به افزایش چشمگیر بار ترافیکی در جاده های کشور، لزوم پیش بینی تمهیدات لازم برای پاسخگویی به حوادث پرتلفات ترافیکی در دستور کار مراکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي قرار گرفته است.

دکتر طالبیان اظهار داشت: آمبولانس های اورژانس 115 ، از ساعت 8 صبح لغایت 12 ظهر و از ساعت 16 لغایت 20 در حاشیه جاده ها به صورت پررنگ به منظور اطلاع رسانی و سرعت دهی در امر امداد رسانی و افزایش امنیت خاطر مسافرین مستقر شده اند.

وی بیان کرد: 175 ایستگاه سلامت مراکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی در سراسر کشور راه اندازه شده و با ارگان های دخیل همچون پلیس راه، هلال احمر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تعامل داشته و دارند. همچنین اورژانس به اماکن پرتردد مثل فرودگاهها، ایستگاههای قطار، ترمینالهای مسافربری و عنایت به امداد رسانی به موقع به این اماکن در صورت بروز حوادث توجه ویژه داشته است.

رییس اورژانس کشور اضافه کرد: اکیپ های اورژانس 115 در ترمینال های مسافربری پر رفت و آمد و اصلی بخصوص در مراکز استان ها و تقویت پایگاههای مستقر در فرودگاهها در ایام نوروز بطوریکه حضور نیروهای بهداشت و درمان جهت ارائه خدمات به مسافران محسوس باشد، مستقر شده اند.

به گفته وی، پایگاههای امداد هوایی جهت ارائه خدمات فوریتهای پزشکی به افراد حادثه دیده در حال آماده باش می باشند و از شروع طرح تاکنون(14 روز) 119330 ماموریت توسط نیروهای امدادی اورژانس 115 سراسر کشور صورت گرفته است.

دکتر طالبیان گفت: در روز 9 فروردین کل ماموریت انجام شده 9516، کل ماموریت تصادفی 1537، کل ماموریت غیرتصادفی 7979 می باشد. همچنین تکنسین های اورژانس 115 پس از ارائه مراقبت های اولیه پزشکی به 1334 نفر از مصدومان تصادفی و 2388 نفر از بیماران و مصدومان غیرتصادفی، آنها را برای دریافت مراقبت های تخصصی به بیمارستان های تابعه منتقل نموده اند.

وی ادامه داد: همچنین 237 نفر از مصدومان تصادفی و 5001 نفر از بیماران و مصدومان غیرتصادفی توسط نیروهای امدادی 115 در محل درمان شده اند.  /

لینک خبر



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۱۳ | 15:34 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

رییس جمهور همزمان با روز طبیعت با حضور در مرکز اطلاعات و ستاد فرماندهی کل اورژانس تهران بزرگ، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز، در جریان روند خدمات‌رسانی آن قرار گرفت.

 

به گزارش وب­دا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری دکتر محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) به صورت سرزده در مرکز و ستاد فرماندهی اطلاعات اورژانس تهران بزرگ حضور یافت و با مسئولان این مرکز گفتگو کرد و در جریان روند خدمات‌ و امدادرسانی‌های صورت گرفته از سوی اورژانس قرار گرفت.

این گزارش حاکسیت مسئولان مرکز اطلاعات و ستاد فرماندهی کل اورژانس تهران در جریان این بازدید توضیحات و گزارشاتی در خصوص روند امدادرسانی و خدمات به مردم بویژه مسافران نوروزی را به رییس جمهور ارائه کردند.

رییس جمهور همچنین با برتن کردن لباس مخصوص اورژانس 115 ضمن بازدید از بخش‌های مختلف اورژانس تهران از جمله بخش ارتباطات و منطقه مرکز اورژانس، از نزدیک با کارکنان این مرکز گفتگو کرده و به آنان خداقوت گفت.

بنا بر این گزارش مرکز اطلاعات و ستاد فرماندهی کل اورژانس تهران بزرگ دارای 141 پایگاه است، همچنین این مرکز یک پایگاه امداد هوایی با هلی‌کوپترهای مجهز داراست که روزانه به طور متوسط 1500 مأموریت اورژانسی پیش‌بیمارستانی انجام می‌دهند.

لینک خبر



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۱۳ | 15:29 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

سالم زی: آیا می دانستید ناخن ها می توانند گویای سلامت و یا عدم سلامتی بدن ما باشند؟ علایم وجود مشکلاتی در قلب، ریه و کبد می توانند خود را بصورت سفیدی، کبودی و یا ناهمواری در ناخن آشکار سازند. هر چند که مشاهده یک عامل جدید ممکن است اجباراً نشانه ای از بروز یک بیماری خاص نباشد، اما بد نیست با علائمی که در شکل و رنگ ناخن ها پدیدار می شوند، آشنا شوید.

nails-and-health-salemzi

با مطالعه این مطلب می توانید به رازهایی که ناخن ها آشکار می کنند، پی ببرید.

 



ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۱۳ | 15:26 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
در ایام تعطیلات نوروزی که بسیاری از مردم به همراه خانواده ها عازم مسافرت هستند برخی از دستگاه های خدماتی به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

دستگاه هایی همچون اورژانس 115، هلال احمر، نیروی انتظامی، راهداری، بیمارستان‌ها، شهرداری‌ها و برخی دیگر از دستگاه‌های فرهنگی که خدمت‌رسانی به مردم را بدون وقفه انجام می‌دهند.

در این بین اورژانس 115 به نظر پرکارترین دستگاه خدماتی به مردم است چرا که با افزایش حجم سفرها و به تبع آن رخ دادن حوادث گوناگون باعث می‌شود که تکنسین‌های اورژانس 115 در مناطق مختلف کشور حضور چشمگیری داشته باشند.

 از این رو حضور معاون عملیات اورژانس کشور در مازندران را فرصتی مغتنم دانستیم تا درباره ماموریت‌های این ایام، خدمات ارائه شده، میزان عملکرد استان‌های مختلف کشور ، مشکلات پیش رو و توقعات متقابل اورژانس، مردم و دستگاه‌های دیگر با او به گفت‌وگو بنشینیم.

محمد سرور در گفت‌وگو با فارس به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

 



ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۱۳ | 15:24 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

با تدابیر ویژه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همراهی دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار،نیشابور،تربت حیدریه و گناباد امسال در نوروز 1392 شاهد حضور پررنگ نیروهای اورژانس 115 در جاده ها بودیم.

مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی استان خراسان رضوی در مصاحبه با وبدا بیان داشت:از 25 اسفند ماه 1391 تا 6 فروردین 92  ، 7939 ماموریت توسط نیروهای مرکز فوریتها انجام شده است.

دکتر وفایی نژاد با اشاره به حضور مستمر نیروهای اورژانس 115 در جاده ها و شهرهای استان گفت:از این تعداد ماموریت 6184 مورد مربوط به موارد غیر تصادفی همچون سکته قلبی و مغزی سقوط از ارتفاع ،مسمومیت و ...بوده است.

وی با اشاره به تعداد ماموریتهای تصادفی که بالغ بر 1729 مورد در این مدت بوده است اعلام داشت:این تعداد شامل 1225 ماموریت تصادفی در شهر و 527 مورد تصادفی در جاده های استان بوده است.

مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی استان با بیان اینکه در این مدت 1539 مورد انتقال به بیمارستان انجام شده است،گفت:214 مورد در محل درمان شده اند.

لینک خبر



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۲۷ | 19:59 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

 

در حیرتم که خدا با تو چه کرده است؛ تویی که شب ها از غم هم نوعان رنجورت، خواب بر چشم حرام می کنی و به خستگی درس استقامت و صبوری می دهی. در حیرتم که سینه تو از کدام دریای عشق به خدا پر شده که چنین در رضایت او موج می زنی و آسوده نمی نشینی. در حیرتم که از چشمه کدام ایمان و عاطفه سیراب گشته ای که درونت از هیچ احسان و از خودگذشتگی سیراب نمی شود و به هیچ خستگی رضایت نمی دهد. دست مریزاد، دست خدا یاورت، ای پرستار مهربانی ها.

دست خدا به همراهت ای دست سرشار از عاطفه و مهر. دعای همه دردمندان بدرقه راهت ای سینه لبریز از ایمان و یقین. دستت همیشه گرم ای نگران چشم های خسته و بیمار. خدا پشت و پناهت ای باغبان گل های پژمُرده و شاخه های شکسته. نسیم رضایت خدا گوارای وجودت ای جلوه گاه فداکاری و صبر، ای اسوه نیکوکاری، ای پرستار.

چشم به آسودگی بر مبند. خواب را بگو که به غفلت بر چشمت پا ننهد. خستگی را بگو که در تو راه نیابد که بیماران، دل به مهر و صبوری تو بسته اند و چشم های نگران بسیاری در انتظار بهبود، به دست های پر تلاش تو خیره مانده است. بیدار باش و صبور. دست به دعا بردار که او یاری ات کند. دستت را به مهر خودش زنده سازد و چشمت را از نور ایمانش لبریز کند.

دل به اجابت او بسپار که او نیکوکاران را سخت دوست می دارد

حس احسان و نوع دوستی فقط در شغل پرستاری خلاصه نیست. بانویی که به یاری همسر جانبازش کمر بندد، مادری که سال ها بار پرستاری از فرزند معلولش را بر دوش می کشد، نیکوکاری که به یاری معلولان و سالمندان رنجور شتافته، همه نام پرافتخار پرستاری بر سینه دارند و بشارت پاداشی گران در آینده ای نه چندان دور.

روز میلاد زینب کبری(س)، پرستار همه عاطفه ها و همه ستاره های درخشان ایمان و عفّت و پرستار همه ارزش های زخم دیده در تاریخ شیعه را به همه پرستاران و منادیان انسانیّت و ایمان تبریک می گوییم؛ به همه پرستارانی که از پس ابر حیا و عفّت، باران عاطفه باریدند و به نور ایمان درونشان گرمای زندگی در کالبد جامعه جاری کردند

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: کسی که یک شبانه روز از بیماری پرستاری کند، خداوند او را با ابراهیم خلیل (ع) محشور خواهد کرد و او همانند برق خیره کننده و درخشان از صراط عبور می‏کند.

زمینیان فرشته‌گون! سالروز میلاد مادر پرستاری و مهربانی بر شما مبارک باد!



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ | 19:36 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی برنامه‌های دومین کنگره سراسری فوریت‌های پزشکی را تشریح کرد.

به نقل از مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی غلامرضا معصومی درتشریح برنامه‌های دومین کنگره سراسری فوریت‌های پزشکی گفت: این کنگره دو روزه باحضور سرپرست وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، معاون درمان، نماینده سازمان بهداشت جهانی، انجمن فوریت‌های پزشکی، رییس پلیس راهور ناجا و مدیران بخش‌های بین بخشی درسازمان‌های مختلفِ مرتبط با اورژانس کشوربرگزار می‌شود.

به گفته وی، این کنگره با حضور تعداد یک هزار نفر از تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی و اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی و مدیران بخش‌های مختلف مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی سراسر کشور ۶ و۷اسفندماه در سالن همایش‌های رازی پردیس همت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: از سال ۸۴ تا کنون پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستانی سه برابر رشد کرده‌اند، ناوگان اورژانس کشور نیز در همین سال‌ها سه برابر شده یا نوسازی شده است.

وی اضافه کرد، در مدت یادشده تعداد پرسنل اورژانس نیز تقریباˈ دو برابر شده و به ۱۵ هزار نفر رسیده است.

معصومی اظهار داشت: افزایش دانشکده‌های فوریت‌های پزشکی از چهار دانشکده به ۴۰ دانشکده در کشور و گسترش رشته کاردانی فوریت‌های پزشکی، کار‌شناسی ناپیوسته و همچنین کار‌شناسی ارشد پرستاری اورژانس و بحران که از سال آینده اجرایی می‌شود.

رییس اورژانس کشور از راه اندازی رشته‌های MPH مدیریت بحران و Phd سلامت در بلایا که در حال پذیرش دانشجوست خبر داد.

معصومی گفت: این پیشرفت‌های کمی و کیفی ضرورت‌هایی را برای توجه بیشتر به نیازهای مردم در بخش اورژانس در پی داشت و بر اساس آن نحوه ارایه خدمات و آموزش پرسنل و گسترش تحقیقات و پژوهش‌ها در حوزه فوریت‌های پزشکی ایجاب می‌کرد کنگره‌ای در این خصوص برگزار شود.

وی با اشاره به برگزاری نخستین کنگره فوریت‌های پزشکی که اردیبهشت سال گذشته برگزار شد، توضیح داد: این کنگره با استقبال بسیار خوبی از سوی همکاران مواجه شد ولی چون سرعت انجام کارهای مقدماتی کنگره زیاد و زمان در اختیار برنامه ریزان کم بود از کیفیتی کمتر از آنچه مدنظر داشتیم برگزار شد و مسایل پژوهشی مربوط به اورژانس از قوت کمی برخوردار شد ولی در دومین کنگره سعی کرده‌ایم این نقیصه جبران شود.

وی به استانداردهای کمی برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور در حوزه فوریت‌های پزشکی اشاره کرد و افزود: برای بهتر شدن ادامه مسیر توسعه اورژانس‌ها و همچنین رفع چالش‌های موجود توجه به آموزش و پژوهش به صورت ویژه مورد توجه این کنگره قرار گرفته است.لینک خبر

اخبار مرتبط     به ادامه مطلب بروید



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۶ | 18:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان


تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۶ | 10:19 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

Pulseless Electrical Activity

علل این پدیده را میتوان در کاهش cardiac output بدلیل دپرسیون میوکارد و عوامل دخیل در بازگشت وریدی یافت.

باید با دقت به افتراق PEA  از VF و VT و آسیستول توجه کنیم.

علل زمینه ای شامل هیپوکسی ، هیپوترمی ، هیپرکالمی ، هیپوکالمی ، هیپوولومی ، یون هیدروژن ، داروها ، تامپوناد قلبی ، پنوموتوراکس فشارنده ، ترومبوز وریدی و ترومبوز کرونر نیز باید درمان شوند.

نکته: دربیماران مبتلا به شوک و با انقباض شدید عروق محیطی ، بیمار بدون نبض به نظر میرسد که ممکن است از PEA افتراق داده نشود.

اقدامات:

1- بیمارو دقیق بررسی و به علل مختلف ایجاد کننده توجه کنین «حتی در صورت طبیعی بودن مانیتورینگ»

2- آتروپین در برادیکاردی به مقدار  0/04mg/kgو اپی نفرین به مقدار 1mg-IV هر 5دقیقه تا 3 بار بکار ببرین

3- با تشخیص PEA سریعا CPR و ماساژ قلبی رو آغاز کنین

4- فقط و فقط هنگام وجود آریتمی دفیبریلاسیون بکار ببرین

5-تجویز مایعات به عنوان یکی از درمانهای اصولی «مگر در شوک کاردیوژنیک»

/**/


برچسب‌ها: حمله قلبی, PEA, CPR

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۶ | 3:45 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 در خون قندهای مختلف وجود دارند که همه آنها را تحت عنوان کربوهیدراتها می‌نامند. از این اینها قنداهای کربنی گلوکز را به علت تشکیل بخش اعظم این کربوهیدرات و اینکه همه این کربوهیدراتها در آخر به این قند تبدیل می‌شو...ند به عنوان قند خون تعریف می‌کنند.



مفاهیم کلی


در شرایط طبیعی غلظت گلوکز خون در محدوده باریکی ، معمولا بین 90 - 80 میلیگرم در دسی لیتر هر روز صبح قبل از صرف صبحانه در شخص ناشتا کنترل می‌شود. این غلظت در حدود ساعت اول بعد از صرف یک وعده غذا به 140 - 120 میلیگرم در دسی لیتر خون افزایش می‌یابد.

به ادامه مطلب بروید



ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۶ | 3:39 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان



امروزه، متأسفانه بیماری افسردگی یكی از بیماری های رایج در میان اقشار مختلف مردم است. در بیماری افسردگی واكنش ها غیر طبیعی هستند. یعنی انسان در برابر ناملایمات و شكست ها بیش از حد افسرده می شود.


و زمان افسردگی نیز طولانی تر از دیگران ، در همین شرایط است . علل ابتلا به این بیماری ، ارث ، تغییرات شیمیایی مغز ، از دست دادن والدین در كودكی و حوادث ناخوشایند زندگی ، بیماری های جسمی مختلف و استفاده از بعضی داروهاست. جهت درمان ، بهترین راه ، دارو درمانی است.


با توجه به این كه گاه لازم است...

به ادامه مطلب بروید



ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۰ | 15:46 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
کتب مرجع روانپزشکی شخصیت نمایشی (هیستریکی ) را اینگونه توصیف میکنند:
این مدل یکی از انواع تیپ‌های شخصیت می‌باشد. خصوصیات عمده‌ی این تیپ شخصیتی، توجه‌طلبی افراطی و آرایش ظاهری خاص برای جلب توجه و هم‌چنین داشتن رفتارهای هیجانی و نمایشی است.

این قبیل افراد، بسیار تلقین‌پذیر بوده و در روابط بین‌فردی، از خود صمیمیت نشان‌می‌دهند. تیپ‌های هیستریکال بسیار احساسی، برون‌گرا، شورانگیز، تابع امیال، ساده‌لوح، بی‌آلایش و غالباً مردم‌پسند نیز هستند.

این گروه که امروزه در جوامع رو به عقب ماندگی! بیشتر دیده میشود مربوط به کسانی است که بعلت عقده های درونی و ضعف در اثبات خود با رفتار نمایشی سعی میکنند توجه محیط را به خود جلب کرده تا از این طریق بتوانند امتیازاتی هر چند ناچیز بدست آورند.

ویژگی‌های اساسی افراد دارای شخصیت هیستریک :
به ادامه مطلب بروید

برچسب‌ها: هیستریک, تمارض, خودزنی, غش

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۰ | 15:43 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سالروز میلاد نبی اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم

و

امام صادق
علیه السلام ششمین اختر تابناک امام و ولایت


را خدمتتان تبریک و تهنیت عرض می نماییم.



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۵ | 16:24 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 

در پی سانحه هوایی بالگرد اورژانس هوایی تحت اجاره مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند. 

 صبح دیروز  بالگرد اورژانس هوایی به منظور امداد رسانی به سانحه رانندگی  (واژگونی یک مینی بوس) به  15 کیلومتری عوارضی منطقه ملک آباد اعزام شده بود که در این سانحه شش مصدوم توسط آمبولانس 115 و هلال احمر به مراکز درمانی انتقال و 5 مصدوم دیگر نیز به علت وخامت حال عمومی با بالگرد اورژانس هوایی انتقال داده شدند .

 روانشاد مهدی مهدی زاده که در سال 1361 در شهرستان بیرجند متولد شده بود، از سال 83 پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی در رشته پرستاری ،به جمع خانواده دانشگاهیان پیوست.

آقای مهدی مهدی زاده از پرسنل ایثارگر و شجاع اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طول سالهای خدمت خود با حضور در صحنه های سوانح درون و برون شهری ، خدمات ارزنده ای در راستای نجات جان

هموطنان و رساندن مصدومان و بیماران ،به مراکز درمانی ارائه داده بود.

مهدی مهدی زاده صبح امروز (24 آبان )بار دیگر برای خدمات رسانی به مصدومان سانحه رانندگی در 15 کیلومتری عوارضی منطقه ملک آباد با بالگرد اورژانس هوایی به منطقه اعزام شد که پس از ارائه خدمات پیش بیمارستانی در محل ، در حین انتقال مصدومان به علت سقوط بالگرد جان خود را به همراه 9 نفر دیگر از سرنشینان از دست می دهد .

لینک خبر

تکنسین های اورژانس ۱۱۵ مشهد این مصیبت  و فاجعه دردناک را به کلیه زحمت کشان این عرصه  و بالخصوص  خانواده ایشان صمیمانه تسلیت عرض می نماید.

 ***پيكر مطهر آن عزيز فردا جمعه ساعت 7:30 صبح از مقابل معراج شهدا (توس41 درودي 18) به حرم مطهر منتقل و مراسم تشيع و تدفين آن مرحوم ساعت 9 صبح جمعه در صحن جمهوري برگزار خواهد گرديد.
همكاران محترم با لباس فرم حضور یابند.



تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۱۳ | 2:45 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

اللهم عجل لولیک الفرج

ویژه نامه غدیر

 



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ | 13:7 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 

سلام دوستان!

معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته فوریت های پزشکی آزمون کاردانی به کارشناسی 1391

براي اطلاع از زمان و مكان برگزاري مصاحبه، آزمون علمي و يا عملي لازم است به اطلاعيه سازمان كه در سايت اينترنتي به نشاني www.sanjesh.org  و نشريه‌ پيك سنجش روزهاي دوشنبه 1/8/1391 و يا 8/8/1391 درج خواهد شد، مراجعه نمايید.

فهرست معرفی شدگان در ادامه مطلب

 



ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۳۱ | 10:3 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

همه ما علايم شايع درد قلبي را ميدانيم اما در برخي موارد نميتوان به آن علايم تكيه كرد (ياد حرف يكي از اساتيد افتادم كه گفتند در علم پزشكي 2.2 هميشه 4 نميشود!!)

اكنون كه ديابت چهارمين علت مرگ و مير در جهان شناخته ميشود، به عنوان يك تكنسين اورژانس و صف اول بهداشت و درمان بايد بيشتر از قبل با عوارض آن آشنا باشيم.

شانس سكته قلبي در ديابتي‌ها بيشتر از ديگر بيماران است،  سكته اين افراد با ديگران متفاوت است و اغلب بدون درد است،به علاوه شانس سكته‌هاي مجدد در چنين افرادي مي‌تواند بيشتر از ديگران باشد.

تنگي نفس‌هاي ناگهاني و خستگي مفرط مي‌تواند زنگ خطري براي يك سكته باشد كه البته اين حالت را علاوه بر افراد ديابتي، مسن‌ها نيز دارند.

در جاي ديگري از سبكي سر،احساس ضعف و بي حالي و گاهي اوقات ديس پنه نامحسوس سخن گفتند كه بايد هرچه دقيقتر شرح حال گرفته شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد چون ميزان چربي در پلاك‌هاي ديابتي‌ها بسيار بيشتر از ديگران است، به همين دليل غشاي فيبروزي روي پلاك‌ها نازك‌تر شده و مستعد زخم شدن پلاك مي‌شود و بر اثر عوامل مختلف در آن منطقه، لخته خون به وجود مي‌آيد كه منجر به گرفتگي رگ يا سكته قلبي يا مغزي مي‌شود.

از آنجا كه سكته در افراد ديابتي بدون درد است، پس اين افراد در زمان سكته ديرتر از ديگران به پزشك مراجعه مي‌كنند و همين مساله باعث وسعت سكته‌شان مي‌شود.

مورد ديگر كه ميتوان به آن اشاره كرد، هايپرگليسمي است كه مي‌تواند اثر سمي بر ماهيچه قلب داشته باشد و نارسايي قلبي حتي بدون سكته را به همراه داشته باشد.

مصرف برخي داروها همچون آسپرين مي‌تواند در بيماران ديابتي شانس سكته را كم كند.

پس دوستان عزيز و همكاران محترم!  خيلي زود بيماران ديابتي را با پاي خودشان راه نبريد و كاملا C.B.R منتقلشان كنيد تا مشكلي بوجود نيايد.


برچسب‌ها: دیابت, بیماری های قلبی, درد قفسه سینه, اورژانس های داخلی

تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۶ | 12:4 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
بنام خدا

دانشجویان عزیز رشته فوریت‏های پزشکی

سلام!

سال نو رو به همه شما تبریک میگم.

امیدوارم امسال با کمک تمامی عزیزانی که در زمینه فوریت‏های پزشکی به کار و خدمت و یا تحصیل مشغول هستند در هر جایی که هستند، بتونیم فعالیت آموزشی و پژوهشی بهتری داشته باشیم و تولید ملی خودمون رو در زمینه دانش فوریت پزشکی به بالاترین سطح خاورمیانه برسونیم. البته در حال حاضر فاصله زیادی با مراکز برجسته‏ی خدمات فوریت‏های پزشکی در سایر نقاط دنیا داریم. اما من مطمئن هستم که با تلاش دست جمعی میتونیم به مشکلات موجود برتری پیدا کنیم و سال بعد با افتخار خودمون رو حداقل در رتبه بندی منطقه‏ای در مقام اول آموزشی اورژانس‏های خاورمیانه قرار بدیم.  شروع این همکاری گروهی رو به عنوان یک عیدی به خودم و تک تک شما مخاطبین فرهیخته و تلاشگر هدیه می کنم و امیدوارم از طریق این وبلاگ بتونیم یک سازمان غیر رسمی برای ارتقای سطح خدمات فوریت های پزشکی در کشور عزیزمون ایجاد کنیم. به امید فردای بهتر که همه‏ی ما ملت ایران منتظرش هستیم.

ارادتمند شمادکتر علی صمدی

مشاور فنی مدیر حوادث و فوریت‏های پزشکی مشهد

 Email : samadia@mums.ac.ir



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۱ | 15:7 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

سلام دوستان

فایل P.D.F سؤالات كارشناسي  را براي شما آپلود كرديم.به زودي پاسخنامه هم آماده ميشه.

انشاالله همه قبول بشيم...

ز گهواره تا گور دانش بجوي

سؤالات كارشناسي سال 1390

 



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۳ | 18:15 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

علل اصلي ايجاد صدمات ورزشي عدم آمادگي بدن، گرم نکردن بدن پيش از شروع فعاليت، استفاده از تکنيک‌هاي نادرست و نيز ماهيت رشته ورزشي است. شناخت و درمان آسيب‌ها، موضوعي است كه همه روزه مربيان و ورزشكاران در باشگاه‌ها و مسابقات با آن روبرو هستند. با آگاهي كافي از اين موارد و روش درمان صحيح آنها، مي‌توان از بروز مشكلات جدي براي ورزشكاران پيشگيري نمود. ارتقا دانش و سطح معلومات مربيان و ورزشکاران، داشتن سطح آمادگي بدني مطلوب و گرم کردن بدن قبل فعاليت، مي‌توانند از ميزان بروز آسيب‌هاي ورزشي بکاهند.

در تحقيق 5 ساله سازمان تربيت‌بدني آمريكا ذكر شده است كه شايع‌ترين آسيب‌ها در تكواندو، اكيموز (كبودي) با 40 درصد احتمال مي‌باشد و در مقايسه با ديگر رشته‌هاي رزمي، آسيب‌هايي مانند شكستگي و ترك‌خوردگي، كمتر ديده مي‌شود. ساير آسيب‌ديدگي‌ها با درصد كمتر، جراحات كوچك و دررفتگي انگشتان مي‌باشند كه تنها 10 درصد آنها اضطراري بوده‌اند. 70 درصد آسيب‌ها نيز در كساني كه تمرين نامنظم داشته و يا بدن خود را گرم نكرده‌اند، واقع شده است.

 

كمكها ي اوليه  آسيبهاي ورزشي

روش‌هاي زير در برخورد اوليه با آسيب‌هاي حاد اسکلتي‌عضلاني بکار مي‌روند. آشنايي با آنها براي ورزشکار، مربي، پزشک تيم و هر فرد ديگري که مسئول درمان و برخورد ابتدايي با آسيب باشد لازم است. اصول برخورد با آسيب‌ها را در اصطلاح PRICE خلاصه نموده‌اند كه به شرح زير مي‌باشد:



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۲ | 11:56 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

از نظر بالینی سه نوع درد وجود دارد:


1-دردهای مداوم شکمی:
دردهایی هستند که به طور ممتد ادامه داشته و قطع و وصل نمی‌شوند، اگرچه شدت آن ممکن است کم و زیاد شود مثل درد اولسر پپتیک و یا درد پانکراتیت.


2-دردهای کولیکی
:
3-از نوع دردهای بسیار شدید که به طور حمله‌ای شروع شده و قطع و وصل می‌شود. در فواصل بین دردها بیمار کاملاً ساکت و آرام می‌باشد. بیمار معمولاً بی‌قرار و ناآرام می‌باشد، مثل دردهای کولیک نفروتیک و درد در انسداد روده.


4-دردهای پریودیک:
به دردهایی گفته می‌شود که حملات درد به طور پریودیک و فواصل چند روز یا چند ماه تکرار می‌شود. هر حمله ممعمولاً کمتراز 24 تا 48 ساعت طول کشیده و به فواصل معین تکرار می‌شود. تابلوی حملات در تمام حملات تقریباً مشابه و یکسان می‌باشد مثل دردهای دیسمنوره و دردهای تخمک‌گذاری در خانم‌ها.

عوامل موثر در تخفیف درد:

 در این موارد باید ارتباط درد شکم را با غذا، دفع مدفوع، فعالیت و تغییر وضعیت جویا شد. تسکین درد شکم با مصرف غذا بیماری‌های وابسته به اسید پپسین (مثل اولسر پپتیک) را مطرح می‌نماید. در مقابل تشدید درد شکم متعاقب مصرف غذا بیماری‌های حرکتی یا انسدادی معده، اثنی‌عشر و یا بیماری‌های کبدی صفراوی را مطرح مینماید.
درد شکم متعاقب مصرف غذا : به درد هایی گفته میشود که با خوردن غذا پیدا میشوند و با گرسنگی از بین میروند. تشخیص بیماری بستگی به زمان پیدایش درد دارد مثلا :
همزمان با خوردن غذا درد پیدا شود بیماری های مخاطی مری و معده مطرح میشود
یک ربع ساعت بعد از خوردن غذا درد پیدا شود بیماری آنژین شکمی مطرح میشود.
نیم ساعت بعد از خوردن غذا درد پیدا شود بیماری گاستروپارزی معده مطرح میشود.
یک ساعت بعد از خوردن غذا درد پیدا شود بیماری های کبدی صفراوی مطرح میشود.
دو ساعت بعد از خوردن غذا درد پیدا شود بیماری اولسر پپتیک مطرح میشود.
چهار ساعت بعد از خوردن غذا درد پیدا شود بیماری های انسدادی روده باریک مطرح میشود.
تشدید و یا تخفیف درد شکم متعاقب دفع مدفوع نشان‌دهنده منشا کولونی درد شکم می‌باشد.

 تشدید درد شکم با فعالیت بیماری‌های ایسکمی عروق شکمی (انژین شکمی) را مطرح می‌نماید.

 ارتباط درد با تغییر وضعیت در بیماری‌های پانکراس و یا در پریتونیت دیده می‌شود.

پیدایش درد:



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۹ | 19:17 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

مسمومیت‌ حاملگی‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ اختلال‌ خطرناک‌ در فشار خون‌. کارکرد کلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ که‌ ممکن‌ است‌ از هفته‌ ۲۰ بارداری‌ تا روز ۷ پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد.

علائم:

پره‌اکلامپسی‌ خفیف‌:
افزایش‌ قابل‌ ملاحظه‌ فشار خون‌ هرچند در محدوده‌ طبیعی‌ قرار داشته‌ باشد.
پف‌ کردن‌ صورت‌، دست‌ها و پاها که‌ در صبح‌ شدیدتر است‌.
افزایش‌ وزن‌ بیش‌ از حد (بیش‌ از ۴۵۰ گرم‌ در هفته‌ در سه‌ ماهه‌ آخر بارداری‌).
پروتئین‌ در ادرار

پره‌اکلامپسی‌ شدید:
افزایش‌ مداوم‌ فشار خون‌
تورم‌ و پف‌کردگی‌ مداوم‌
تاری‌ دید
سردرد
تحریک‌پذیری‌
درد شکم‌

کلامپسی‌:
بدتر شدن‌ علایم‌ فوق‌
کشیدگی‌ عضلات‌
تشنج‌
اغما

علل:

ناشناخته‌. معتقدند ناشی‌ از ماده‌ یا سمی‌ است‌ که‌ جفت‌ تولید می‌کند.

عوامل تشدید کننده بیماری:

تغذیه‌ نامناسب‌
دیابت‌ شیرین‌
سابقه‌ فشار خون‌ بالا
بیماری‌ کلیوی‌ مزمن‌
حاملگی‌ اول‌. (مسمومیت‌ در یک‌ حاملگی‌ بدان‌ معنی‌ نیست‌ که‌ در حاملگی‌های‌ بعدی‌ عود خواهد کرد.)
سیگار کشیدن‌
سوء مصرف‌ الکل‌
استفاده‌ از داروهای‌ روانگردان‌
سابقه‌ خانوادگی‌ اکلامپسی‌ یا پره‌اکلامپسی‌

پیشگیری :

مراقبت‌ پیش‌ از تولد مناسب‌ در سرتاسر دوران‌ بارداری‌
در طول‌ بارداری‌ از سیگار، داروهای‌ روانگردان‌ یا الکل‌ استفاده‌ نکنید.
در طول‌ بارداری‌ از یک‌ رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌ و کاملاً متعادل‌ استفاده‌ کنید. در صورت‌ تجویز مکمل‌های‌ ویتامینی‌ و معدنی‌ پیش‌ از زایمان‌ را مصرف‌ کنید.
بدون‌ توصیه‌ پزشک‌ هیچ‌ دارویی‌ از جمله‌ داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ را مصرف‌ نکنید.

عواقب:

مسمومیت‌ در صورت‌ تشخیص‌ و درمان‌ در طول‌ بارداری‌، معمولاً ظرف‌ ۷ روز پس‌ از زایمان‌ بدون‌ هیچ‌ عارضه‌ای‌ از بین‌ می‌رود. در موارد نادر کشنده‌ است‌. اگر مسمومیت‌ باعث‌ زایمان‌ نارس‌ گردد، احتمال‌ زنده‌ ماندن‌ نوزاد به‌ رسیدن‌ بودن‌ آن‌ بستگی‌ دارد. مرگ‌ جنین‌ شایع‌ است‌.

عوارض :

سکته‌ مغزی‌
افزایش‌ خطر فشار خون‌ بالا بدون‌ ارتباط‌ با بارداری‌ پس‌ از ۳۵ سالگی‌
تشنج‌
ادم‌ ریه‌

درمان :

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌، بررسی‌ ادرار ۲۴ ساعته‌ و سایر موارد برای‌ رد کردن‌ عوارض‌ باشند.
درمان‌ به‌ شدت‌ بیماری‌ بستگی‌ دارد: مراقبت‌ در منزل‌ برای‌ علایم‌ خفیف‌، مراقبت‌ در بیمارستان‌ در صورت‌ بدتر شدن‌ شرایط‌ و زایمان‌ زودهنگام‌ در صورت‌ وخامت‌ اوضاع‌. اکلامپسی‌ به‌ خاطر تشنج‌ به‌ احتمال‌ بیشتری‌ به‌ مراقبت‌ در بیمارستان‌ و زایمان‌ زودرس‌ (غالباً سزارین‌) نیاز دارد.
اگر در منزل‌ هستید، روزانه‌ خود را وزن‌ و آن‌ را ثبت‌ کنید؛ از یک‌ آزمون‌ خانگی‌ برای‌ تعیین‌ وجود پروتئین‌ در ادرار استفاده‌ کنید.

دارو درمانی :

داروهای‌ ضد پرفشاری‌ خون‌ برای‌ کاهش‌ فشار خون‌
ضد تشنج‌ها برای‌ پیشگیری‌ از تشنج‌
سولفات‌ منیزیم‌ (داخل‌ وریدی‌)

بیشتر مواقع‌ استراحت‌ کنید؛ این‌ امر در کنترل‌ مسمومیت‌ مهم‌ است‌. برای‌ کمک‌ به‌ گردش‌ خون‌، روی‌ سمت‌ چپ‌ خود استراحت‌ کنید.

ممکن‌ است‌ یک‌ رژیم‌ غذایی‌ خاص‌ لازم‌ باشد.

در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید :

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ مسمومیت‌ خفیف‌ را در هر مرحله‌ از حاملگی‌ داشته‌ باشید.
اگر در طول‌ درمان‌ یک‌ یا چند مورد از موارد زیر رخ‌ دهد: ـ سردرد شدید یا اختلال‌ بینایی‌ ـ افزایش‌ وزن‌ به‌ میزان‌ بیش‌ از ۱۳۵۰ گرم‌ در ۲۴ ساعت‌ ـ تهوع‌، استفراغ‌ و اسهال‌ ـ دردهای‌ شکمی‌ کرامپی‌ ـ تحریک‌پذیری‌ بیش‌ از حد

منبع: سايت پزشكان بدون مرز



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۵ | 20:57 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

 





تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۷/۲۹ | 19:19 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
با افتتاح اين خط توليد تا پايان سال جاري يكصد دستگاه اتوبوس آمبولانس به ناوگان اورژانس كشور افزوده مي شود كه 36 دستگاه تا پايان آبان ماه جاري تحويل ناوگان اورژانس كشور مي شود.

ژنراتور برق، سیستم آبرسانی و فاضلاب، سیستم گرمایشی و سرمایشی، تابلوی پیام‌نما و نمایشگرهای دیجیتال، نگهدارنده هاي برانكارد بالابرهای دستی و برقی، سیستم برق 24 ولت و 220 ولت و همچنین وجود 10 تخت که در شرایط اضطرار به 14 تخت افزایش می‌یابد، از قابلیت‌های این اتوبوس آمبولانس‌هاست



تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۷/۲۹ | 17:37 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
در حادثه دردناک فرو ریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد ( بدلیل ارتعاشات ناشی از سر و صدای موتور جت‌های غول پیکر ) در ساعت 2 و 50 دقیقه بعدازظهر روز چهاردهم آذرماه سال 1352 بود که طی آن 16 نفر کشته و 11 تن مجروح شدند. این حادثه به دلیل انعکاس وسیع در رسانه‌های داخلی و خارجی آن سال، در ردیف یکی از تلخ‌ترین وقایع کشورمان به ثبت رسید.
و این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال به مجروحین در اینگونه حوادث ناگهانی وجود نداشت، بعد از این حادثه سیستم فوریتهای پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری کشور آمریکا تأسیس شد و ایران بعنوان چهارمین کشور دارنده خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد که این خود افتخاری بزرگ است.کشور آمریکا در دومین تجربه خود در تشکیل یک سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بسیاری از کمبودها و نقصهای تجربه اول را که برای خودش بود در ایران لحاظ نکرد و به جرأت میتوان گفت اورژانس پیش بیمارستانی ایران در سال ۱۳۵۴ کاملتر و بهتر از اورژانس پیش بیمارستانی کشور آمریکا راه اندازی شد.

قابل ذکر است در آن زمان شماره سه رقمی 123 برای تماس با اورژانس اختصاص داده شده و از آمبولانسهای بنز ون  برای خدمت رسانی به مردم استفاده می شد که بعدا شماره تماس مردم با اورژانس ، شماره 115 در کل کشور اعلام شد.

اما با پيش آمدن مسائل انقلاب و پس از آن جنگ تحميلی سيستمی که نياز به نگه داری و تجديد و نوسازی و باز آموزی آموخته ها را داشت به حال خود رها شد و امکانات اين سيستم چه از نظر انسانی و چه از نظر امکانات انتقال و درمان تا حد زيادی از بين رفت و تصوری نادرست نيز با رفتار ناشايست بعضی از تکنسينهای اورزانس و همچنين خدمات غير قابل قبئل در ذهن مردم ايجاد شد.

 بعد ازآن در سال ۱۳۷۹ طرح پوشش فراگير فوريتهای پزشکی تصويب شد و در سال ۱۳۸۰ ابلاغ گرديد که تا حد زيادی سيستم به هم ريخته قبلی سامان يافتو رشته جديدی با عنوان«فوريتهای پزشکي»در برخی دانشگاههای علوم پزشکی کشور پايه گذاری شد ـکتابهای جديد و به روز ترجمه شد و مديرانی جديد با کارآيی بيشتری انتخاب شدندسطح و نوع آمبولانسها ارتقا يافت و تعداد پايگاهها هم بر اساس همين طرح افزايش يافت و هم اکنون خدمات اورژانس پيش بيمارستانی از وضعيت نسبتا خوبی برخوردار است که البته راه بسيار طولانی و پرزحمتی تا رسيدن به يک حد استاندارد در پيش داريم که سير صعودی آن در سالهای اخير کاملا ملموس و محسوس بوده است.

سیستم فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی  در سطح دنیابه دو دسته عمده تقسیم می‌شوند  Franco-German : و Americo -England  . در سیستم Franco-German امکانات و تجهیزات در صحنه بر بالین بیمار برده و از حضور پزشک در آمبولانس‌ها استفاده می شود. در سیستم Americo -England که سیستم اورژانس ایران در شروع راه اندازی از این دسته بود، تکنسین‌هایی که دوره های اولیه فوریت‌های پزشکی را آموزش دیدند، در صحنه حاضر می‌شوند، بیمار یا مصدوم را دریافت می کنند و اقدامات اولیه را انجام داده و سپس آن‌ها را به مرکز مجهز یا همان بیمارستان انتقال می دهند. 

نمونه فرم تکنسین فوریتهای پزشکی در بدو تاسیس اورژانس

 

 

 نمونه آرم قدیمی مرکز اورژانس            

 



تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۷/۲۹ | 17:31 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
آرم فوریتهای پزشكی (یا ستاره حیات) :

شكل چسب ستاره، نشانه پانسمان و نماد پرستاری است.
شكل عصا، نشانه عصای بقراط حكیم می باشد كه پدر علم طب است.
شكل مار، نشانه داروشناسی است.

تلفیق این 3 مورد كه تشكیل ستاره حیات را می دهند اهمیت حیطه و گستردگی وظایف یك تكنسین اورژانس را به خوبی بیان می كند.

لباس فرم کارکنان



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۲۷ | 22:15 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در رابطه با تاريخ و مكان برگزاري آزمون عملي و یا مصاحبه پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت کارشناسی ناپیوسته فوریتهای پزشکی

داوطلباني كه اسامي آنان در رديف معرفي‌‌شدگان چند برابر ظرفيت رشته امتحاني نيمه‌متمركز فوريت‌هاي پزشكي (كد 114) دانشگاهها و دانشكده‌هاي ‌علوم‌ پزشكي و خدمات بهداشتي- درماني‌ اعلام گرديده، لازم است با در دست داشتن اصل شناسنامه عكسدار و 2 سري روگرفت آن- اصل ‌و روگرفت كارت ‌ملي- اصل ‌و روگرفت ‌گواهينامه ‌رانندگي (درصورت ‌وجود)- 6 قطعه عكس4×3 جديد پشت نويسي شده- اصل يا گواهي موقت كارداني- كارت ‌پايان ‌خدمت (در صورت ‌وجود)- گواهي هر نوع فعاليت فرهنگي، اجتماعي و يا ورزشي (در صورت ‌وجود) و ساير مدارك لازم و همچنين همراه داشتن لباس و كفش ورزشي مناسب با توجه به استان محل اقامت خود به دانشگاه مجري آزمون طبق جدول زير مراجعه نمايند.

شهر و دانشگاه مجري
نشاني محل مصاحبه
قطب
استان محل اقامت
تاريخ مصاحبه و يا آزمون
كرج – دانشكده علوم پزشكي كرج
كرج-بلوار باغستان-بالاتر از پارك تختي-خيابان اشتراكي-گلستان يكم تلفن: 9-4336007‌- 0261، نشاني سايت دانشگاه http://azums.ir
1
آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، البرز، اردبيل، مازندران، سمنان، تهران، گيلان، قزوين، قم ، زنجان و مركزي
شنبه 28/8/1390 تا دوشنبه 30/8/1390
كرمانشاه- دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه
كرمانشاه- ميدان ايثار- بلوار دولت آباد- دانشكده پيراپزشكي- تلفن: 8279796، 8279899 ، 8378281- 0831،  نشاني سايت دانشكده پيراپزشكي:
www.paramedical-school.kums.ac.ir
نشاني سايت دانشگاه:   www.kums.ac.ir
2
كردستان، كرمانشاه، همدان، لرستان و ايلام
شنبه 28/8/1390 تا يكشنبه 29/8/1390
مشهد- دانشگاه علوم پزشكي مشهد
مشهد- خيابان ابن سينا- چهارراه دكتري- دانشكده پرستاري و مامايي- تلفن: 3-8791511- 0511
3
گلستان، خراسان شمالي، خراسان رضوي و خراسان جنوبي
شنبه 28/8/1390 تا يكشنبه 29/8/1390
يزد- دانشگاه علوم پزشكي يزد
يزد- ميدان امام حسين(ع)- بلوار دانشجو- دانشكده پيراپزشكي- تلفن: 7247330 - 0351
 
4
اصفهان، يزد، چهارمحال و بختياري، كرمان و سيستان و بلوچستان
شنبه 28/8/1390 تا يكشنبه 29/8/1390
شيراز - دانشگاه علوم پزشكي شيراز
شيراز- ميدان‌ جمهوري ‌اسلامي (نمازي ‌سابق)- ورودي ‌بيمارستان نمازي- دانشكده پرستاري و مامايي حضرت فاطمه(س)- تلفن: 6267101-
6280135 - 0711
5
خوزستان، هرمزگان، فارس، بوشهر و كهكيلويه و بويراحمد
شنبه 28/8/1390 تا يكشنبه 29/8/1390


تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۸ | 11:53 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
ممنونم امام رضا که راهم دادی تو حرمت

حالا این دست منو ، این همه لطف و کرمت

اومدم امام رضا تا با تو درد دل کنم

دلمو با مهر تو، هر دو تا متصل کنم

آقا جون قربونتم، آخه من مهمونتم

ضامن آهو رضا ، لاله ي خوشبو رضا

اومدم امام رضا تا که تو مهمونم کنی

به سرم دست بکشی، یکباره درمونم کنی

اومدم اینجا آقا نوکریمو امضا کنی

چی میشه این درو، به روی ما تو واکنی

منو ردم نکنی، نگاه به بعدم نکنی

ضامن آهو رضا ، لاله خوشبو رضا 

اومدم امام رضا، خونه به دوش تو باشم

مادرم گفته باید، حلقه به گوش تو باشم

کمکم کن که منم، آقا غلام تو باشم

بار عشق تو همش به روی دوشم بکشم

درو واکن اومدم به من نگا کن اومدم 

ضامن آهو رضا ، لاله ي خوشبو رضا

ولادت با سعادت شمس الشموس ،سلطان خراسان، حضرت امام رضا (ع) بر شما مبارك.



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۰۵ | 16:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
گفت دانایى که گرگى خیره سر/ هست پنهان در نهاد هر بشر

لاجرم جارى است پیکارى بزرگ/ روز و شب مابین این انسان و گرگ

زور بازو چاره این گرگ نیست/ صاحب اندیشه داند چاره چیست

اى بسا انسان رنجور و پریش/ سخت پیچیده گلوى گرگ خویش

اى بسا زور آفرین مردِ دلیر/ مانده در چنگال گرگ خود اسیر

هرکه گرگش را دراندازد به خاک/ رفته رفته مى‌شود انسان پاک

هرکه با گرگش مدارا مى‌کند/ خلق و خوى گرگ پیدا مى‌کند

هرکه از گرگش خورد دائم شکست/ گرچه انسان مى‌نماید ، گرگ هست

در جوانى جان گرگت را بگیر/ واى اگر این گرگ گردد با تو پیر

روز پیرى گرکه باشى همچو شیر/ ناتوانى در مصاف گرگ پیر

اینکه مردم یکدگر را مى‌درند/ گرگهاشان رهنما و رهبرند

اینکه انسان هست این سان دردمند/ گرگها فرمان روایى مى‌کنند

این ستمکاران که با هم همرهند/ گرگهاشان آشنایان همند

گرگها همراه و انسانها غریب/ با که باید گفت این حال عجیب



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۳۰ | 12:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
درس فرهنگ و تمدن نیز کد ۶۵ رو انتخاب کنید.با ارزوی موفقیت برای همتون



تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۶/۲۶ | 16:12 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

1- کانولهای بینی ( سوند بینی ) : از این روش به صورت وسیعی برای اکسیژن رسانی بیماران دچار هیپوکسی که به غلظت های کم تا متوسط اکسیژن نیاز دارند استفاده می گردد . میزان جریان اکسیژن تجویز شده به وسیله کانولهای بینی بین 1 تا 6 لیتر در دقیقه می باشد.

بر حسب سرعت تجویز اکسیژن ، مقدار تقریبی Fio2  هوای دمی به قرار زیر است :

Fio2

O2

24 – 28 %

2 Lit/min

28 – 32 %

3 Lit/min

32 – 36 %

4 Lit/min

36 – 40 %

5 Lit/min

40 – 46 %

6 Lit/min

مزایا : سبک و ارزان است. استفاده از آن آسان است. به راحتی توسط بیمار تحمل می شود. لازم نیست هنگام خوردن غذا یا سرفه کردن جریان اکسیژن قطع گردد. بیمار می تواند هنگام استفاده از آن تحرک کافی داشته باشد.

معایب : در صورت اکسیژنی که با این روش به بیمار می رسد بستگی به تعداد و عمق تنفس بیمار داشته و غلظت آنرا نمی توان تعیین کرد. تحریک مخاط نازوفارنژینال می کند .اعمال فشار از طریق بندهای آن به گونه ها میشود.اگر میزان اکسیژن تجویز شده به بیش از 6 لیتر در دقیقه افزایش یابد موجب تحریک مخاط و بلع هوا می شود.

2- ماسک ساده : این روش برای دادن غلظت های کم تا متوسط اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد و در بیمارانی که با دهان تنفس می کنند موثرتر از کانولهای بینی می باشد. در صورت تنظیم جریان اکسیژن به صورت 10 – 6 لیتر در دقیقه   Fio2به میزان 55 – 35 درصد برای بیمار فراهم می نماید . برای استفاده ، ماسک باید کاملا مماس با دهان و بینی قرار گیرد تا هوا از اطراف نشط نکند. هوای بازدمی از راه سوراخهایی که روی ماسک است به بیرون هدایت می شود ولی با توجه به اینکه محفظه ای که روی صورت قرارمی گیرد فضای مرده ای را ایجاد می کند. جریان اکسیژن نباید کمتر از 5 لیتر در دقیقه باشد زیرا باعث استنشاق هوای بازدمی که دارای مقادیر بالای  CO2 است می گردد.

 

O2

Fio2

5lit/min

40%

6lit/min

50-45%

8lit/min

60-55%

 

مزایا : به سهولت قابل استفاده است در بیمارانی که با دهان تنفس می کنند ، مؤثرتر از کانولای بینی است چون با این روش  Fio2 بیشتری را می توان به بیمار رسانده باعث خشکی مخاط نمی شود.

معایب : در بعضی از بیماران خوب تحمل نمی شود ( مثل کسانی که تنگی نفس دارند ) ، برای فعالیت هایی مثل غذا خوردن و سرفه کردن باید ماسک را برداشت ، ممکن است باعث پیدایش نواحی فشار روی استخوانهای صورت شود ، در مدت طولانی قابل استفاده نیست ، غلظت اکسیژن دریافتی متغیر است و باید مرتبا وضعیت ماسک روی صورت را اصلاح نمود.

3- ماسک ذخیره کننده اکسیژن ( ماسک با تنفس مجدد هوای بازدمی ) : این ماسک ها کیسه ذخیره کننده دارند و با تجویز اکسیژن به میزان 6-10Lit/min ،2 Fio حدود 80 – 60 % را فراهم می کنند. حدود یک سوم از هوای بازدمی که حجم برگشتی از فضای مرده آناتومیکی است ، غنی از اکسیژن بوده و دارای 2 CO کمی است و ضمنا گرم و مرطوب است به کیسه ذخیره بر می گردد و به این ترتیب این ماسک می تواند حجم کافی از هوای اکسیژن دار را در اختیار او قرار دهد. خطر این ماسک این است که به هر علت میزان اکسیژن کافی به بیمار نرسد.

مزایا :  افزایش جزء دمی اکسیژن (Fio2 ) و غلظت اکسیژن امکان پذیر است . در صورت لزوم می توان آن را به یک nonrebreathermask تبدیل کرد. در صورت قطع شدن اکسیژن دریچه اطمینان آن باعث رسیدن هوای اتاق به بیمار می شود.

معایب:  بیمار باید تنفس خود به خود داشته باشد . ممکن است موجب تحریک پوست شود. باید کاملا روی صورت فیکس شود. در درمانهای طولانی مدت کاربرد ندارد. کیسه نباید تاب خورده یا از هوا تخلیه گردد. بیمار احساس راحتی نمی کند. برای بیمار محدودیت حرکت ایجاد می کند.

4- ماسک ذخیره کننده اکسیژن ( ماسک بدون تنفس مجدد هوای بازدم) :  این ماسکها دارای کیسه ذخیره ساز با دریچه یکطرفه هستند که اجازه ورود هوای بازدمی به داخل کیسه ذخیره ساز را نمی دهند. باید در موقع استفاده دقت نمود که کیسه با هر بار تنفس بیش از یک سوم گنجایش خود جمع شود و جریان اکسیژن 15 – 6 لیتر در دقیقه باشد تا کیسه ذخیره پر بماند.

مزایا : مخاط را خشک نمی کند. اکسیژن را بالاترین غلظت ممکن تحویل می دهد.

معایب : بیمار باید دارای تنفس خود به خودی باشد. برای بیمار محدودیت ایجاد می نماید. بیمار احساس راحتی نمی کند. برای جلوگیری از نشت2 O محکم کردن ماسک بر روی صورت ضرورت دارد. ممکن است موجب تحریک پوست شود. در مدت طولانی نمی توان از آن استفاده کرد. ممکن است موجب مسمومیت با 2 O گردد به همین علت باید ABG سریال از بیمار انجام شود. موجب مختل شدن خوردن و آشامیدن در بیمار می شود.

5- چادر اکسیژن صورت : اکسیژن با درصد رطوبت بالا را به مددجو می رساند و در صورتی که جریان اکسیژن 15 لیتر در دقیقه باشد Fio2 حدود 100 – 40 درصد خواهد بود.

مزایا : در صورتی که بیمار به علتهایی از قبیل شکستگی یا جراحی بینی یا اضطراب قادر به تحمل ماسک صورت نباشد از این وسیله استفاده می گردد. موجب خشکی مخاط نمی شود. در صورتی که به سیستم Venturi  وصل باشد غلظت دقیقی از2 O را تحویل میدهد.

معایب : بیمار باید دارای تنفس خود به خودی باشد. موجب مختل شدن خوردن و آشامیدن می شود. ممکن است موجب تحریک پوست شود. در درمانهای طولانی مدت کاربرد ندارد.

6- چادر اکسیژن : این وسیله اکسیژن ، با درصد رطوبت بالا را در اختیار افرادی می گذارد که قادر به تحمل ماسک نیستند از جمله این بیماران کودکان را می توان نام برد . جهت استفاده بهینه از این وسیله باید رطوبت و درجه حرارت چادر به دقت کنترل شود و بعد از هر بار استفاده باید ضدعفونی گردد.



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۱۰ | 13:50 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و همچنین قبولی در آزمون کارشناسی برای شما دوستان عزیز

برای دیدن نتایج و همچنین دریافت دفترچه راهنما و انتخاب رشته به سایت سازمان سنجش بروید.

بهترین رتبه کلاس :  28 ـ جعفر شاهسون



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۰۹ | 13:32 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

صد شكر بر این، صد حیف از آن

ویژه نامه عید فطر (بدرقه مهر)

عید فطر با همه‏ی شیرینی و فرخندگی، آدمی را بر سر دو راهی شوق و تاسف می‏گذارد. از یك سو شادمانیم كه در دوره امتحان از عهده به درآمدیم و دستورات الهی را اطاعت كردیم و از سویی اندوهگین هستیم كه چرا چنین دوره‏ا‏ی كه با رحمت و مدد الهی همراه بود، سپری شد. با رسیدن عید فطر...



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۳۰ | 23:28 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
ایام سوگواری شهادت امیرالمومنین حضرت علی (ع) را خدمت همه شما بازدیدکنندگان گرامی و همچنین تمام مسلمانان تسلیت عرض میکینم.

تیغ بر فرق عدالت زده و خندیدند

خون به ابعاد غریبی علی پاشیدند

زاغ‏ها از دل شب کنده و بر روز زدند

روز و شب، گوشه محراب به هم پیچیدند

زخم بر سلسله باور و ایمان افتاد

همه افلاک از این زخم به خود لرزیدند

شب پر از رخوت نامردی مردم گردید

آسمان، ماه، ستاره، همگی خوابیدند

صبح، امّا دو سه تا کاسه شیر آوردند

کودکانی که علی را همه شب می‏دیدند

هق هق چاه شناور شده در گریه نخل

همه از هم فقط از درد علی پرسیدند

امشب، شب ناله در فراق پدری مهربان است که غیر از چاه و نخل و ماه، کسی گریه‏اش را ندیده بود. پدری دل‏سوز که با آه همه کودکان یتیم، شریک بود و غصه‏های همه را بر جان خود هموار می‏کرد، ولی کسی از غربت او و دردهای دلش، با خاری در چشم و استخوانی در گلو، خبر نداشت.

دعا بدون علی قابل اجابت نیست

که مهر اصل اجابت به هر دعاست علی(ع)

بزن تو دست توسل به دامن مولا

که در جامعه را بهترین دواست علی(ع)

***

ویژه نامه شهادت حضرت علی (ع) (عروج قبله)

***

شب قدر، سرنوشت یکسال ما تعیین می شود. این شبها را از دست ندهیم. برای تعجیل در فرج مولایمان دعا کنیم.التماس دعا

از فرمایشات حضرت علی(ع) در ادامه مطلب...



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۶ | 2:35 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
بخیه : هدف از بخیه نگه داشتن دو لبه برش یا زخم در كنار هم به منظور تسریع در اتیام

عوامل موثر در انتخاب نوع نخ بخیه
1- آلودگی محل 2- میزان كشش 3- محل بخیه 4- نوع حیوان 5- نوع بافت


خصوصیات نخ بخیه:

1-واكنش بافتی ایجاد نكند

 2- در دست گرفتن اسان باشد

 3- تك رشته ای باشد

 4- قابل استریل باشد

 5- خاصیت موئینگی نداشته باشد

 6- قدرت كشش بالا داشته باشد

 7- قابل جذب در زمان مشخص 8-هزینه كم و اقتصاد



انواع نخ بخیه

جذب شونده طبیعی:

 1- كاتگوت - 2 كلاژن

كاتگوت از لایه سروزی روده گاو و یا لایه زیر مخاط روده گوسفند تهیه می شود

جذب شونده سنتزی:

1-اسید پلی گلیكولیك (Dexon) -پلی گلاتین (Vicryl) -پلی گلایكونات (Maxon)

غیر قابل جذب:

1 -ابریشم (سیلک)  ۲-نایلون  3-stainlees steel


•هر چه اسید كرومیك نخ بیشتر باشد واكنش بافتی كمتر و ماندگاری بیشتر است.

اندازه نخ ها از 10-100 شماره گذاری شده است كه یا بر اساس استاندارد امریكلیی و یا بر اساس استاندارد انگلیسی است .

نخ (Dexon ) : نخ بخیه سنتتیك – جذبی و خیلی محكم است . handlingخوبی دارد ولی گره خوبی ندارد . قدرت زیاد و گران و در مجاری ادراری نباید استفاده شود زیرا ایجاد هسته برای تولید سنگ ادرار میكند .


نخ های غیر قابل جذب
1-فلزی : طلا – نقره – مس – استیل – تیتانیم
2-طبیعی : سیلك – كتان
3-مصنوعی : نایلون – پلی استر فیبر – پلی اتیلن

نخ فلزی : قدرت كشش بالا – handling پایین – گره معمولی فاقد خاصیت موئینگی ( قابل مصرف در محیط عفونی )

نخ سیلك : قدرت گره بالا – خاصیت موئینگی ( عفونت را انتقال میدهد ) – سیاه رنگ – پر مصرف – طی 90 روز پاره می شود برای همین به آن نیمه جذب هم می گویند .

نخ كتان : handling بالا – قدرت كشش و تحمل گره زیاد است – خاصیت موئینگی دارد و قدرت كشش در محیط مرطوب بیشتر است .

نخ نایلون : این نخ ها حا فظه دارند به این معنا كه قدرت گره و زمان پاره شدن كاملا مشخص است . قدرت گره ضعیف و از نظر كشش بعد از استیل قرار دارد – بافت ایمنی را تحریك می كند و سال ها در بدن می ماند و تك رشته ای می باشد .

نخ پلی استر فیبر : قدرت كشش زیاد و پوشش مومی دارد و از سیلك گرانتر است .

پلی اتیلن : قدرت كشش بالا – تك رشته ای – خاصیت موئینگی ندارد .

استفاده های كلینیكی از نخ بخیه
1- مشخصات فیزیكی نخ 2- واكنش بیولوژیكی نخ

مشخصات فیزیكی : 1- دوام نخ 2- قدرت كشش 3- handling
مشخصات بیو لوژیك : 1- واكنش شیمیایی نخ 2- مقدار حمایت نخ از ارگان 3- خصوصیات نسج

•نخ سیلك چرك زا است .



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۹ | 22:25 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
با کلیک بر روی هر بيماری می توان اطلاعات و توضیحاتی درباره آن یافت. اين اطلاعات در غالب فايل هاي تصويري متحرک ارايه شده که علاوه بر آن مي توان خلاصه اطلاعات را به صورت يک فايل متني نيز دانلود کرد. برا ی استفاده از این فايل به فلش پلیر یا همان پلاگين نیازمند هستید که در در صورت عدم وجود آن بر روي رايانه شما، بصورت خودکار نصب مي شود.
فهرست اسامي فارسي بيماري ها از قرار زير است. دقت فرمايد که لينک اينترنتي را مي توانيد با کليک بر روي اسامي انگليسي مشاهده نماييد.

Diseases and Conditions
بیماری ها و شرایط
آنوریسم آئورت شکمی
آکنه
ایدز
حساسیت به غبار
آلوپسی
اسکلروز Amyotrophic جانبی (ALS)
آنژین صدری
سیاه زخم
آریتمی
ورم مفاصل
آسم
فیبریلاسیون دهلیزی
انفلونزای مرغی
کمردرد -- چگونه برای جلوگیری از
فلج بل
سرطان مغز
سرطان پستان
برنز
آب مروارید
فلج مغزی
زخم های سرد (تبخال)
سرطان کولون
نارسایی احتقانی قلب
COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه)
بیماری کرون
فیبروز کیستیک
افسردگی
دیابت -- عوارض چشم
دیابت -- مراقبت از پا
دیابت -- مقدمه
دیابت -- برنامه ریزی غذایی
Diverticulosis
اندومتریوز
Barr اپستاین (مونونوکلئوز)
اختلال نعوظ
فیبرومیالژیا
فلاش و Floaters
شکستگی و Sprains
کیستهای گانگلیون
بیماری ریفلاکس معده (سوزش سردل)
کوری تدریجی
نقرس
کاهش شنوائی
حمله قلبی
هپاتیت ب
هپاتیت سی
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
کم قند خونی
فتق شکافی : در محل
انفلوانزا
فتق اینگوینال
سندرم روده تحریک پذیر
نارسایی کلیه
سنگ کلیه
لیشمانیوز
سرطان خون
پایین تستوسترون
سرطان ریه
صورت فلکی 'گرگ' یا 'سرحان'
بیماری لایم
دژنرسانس ماکولا
مالاریا
ملانوم
مننژیت
يائسگي
میگرن سردرد
پرولاپس دریچه میترال
چند میلوما
اسکلروز چندگانه
میاستنی گراو
آرتروز
پوکی استخوان
اوتیت مدیا
سرطان تخمدان
کیست تخمدان
التهاب لوزالمعده
بیماری پارکینسون
ذات الریه
سرطان پروستات -- آن چیست؟
پسوریازیس
اشک شبکیه و جداشدگی
آرتریت روماتوئید
روتاتور کاف از صدمات
سارکوئیدوز
گال
تشنج و صرع
بیماریهای مقاربتی
زونا
سرطان پوست
اختلالات خواب
ابله
قطع نخاع
اختلالات مفصل گیجگاهی فکی مشترک (TMJ)
آرنج تنیس
وزوز گوش
نورالژی عصب سه قلو
مرض سل
کولیت اولسراتیو
فتق نافی
فیبروئید رحم
رگهای واریسی
واسکولیت
زگیل

Tests and Diagnostic Procedures
آزمایش ها و روش های تشخیصی
Amniocentesis
باریم انما
دانسیته استخوان
توده های پستانی -- بیوپسی
برونکوسکوپی
کولونوسکوپی
کولپوسکوپی
آنژیوگرام کرونری و آنژیوپلاستی
سی تی اسکن (اسکن گربه)
Cystoscopy -- زن
Cystoscopy -- مرد


منبع:

U.S. National Library of Medicine

National Institutes of Health



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ | 23:58 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

لینک دانلود

نتیجه گیری اخلاقی:همیشه کمربند ایمنی را ببندید

محل صحیح:زیر خار ایلیاک



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ | 21:12 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

صرع به تشنجي گفته مي شود كه در اثر تخليه و دشارژهاي الكتريكي در كل يا بخشي از مغز روي مي دهد.

انواع حمله هاي صرعي :

حمله هاي صرعي ممكن است تشنجي يا غير تشنجي باشند و بستگي به اين دارد كه اختلال عملكرد در كجاي مغز اتفاق افتاده و چه وسعتي از مغز را درگير ساخته است.

حمله هاي تشنجي صرعي ، آن حملاتي هستند كه وقتي بيشتر مردم كلمه صرع را مي شنوند بطور معمول به ذهنشان خطور مي كند در اين نوع از حمله صرعي شخص دچار تشنجاتي مي شود كه معمولاً از 2 تا 5 دقيقه طول كشيده و هوشياري بطور كامل از بين مي رود.(صرع بزرگ)

حمله هاي غير تشنجي صرعي ممكن است شامل موارد زير باشد:

خيره شدن نگاه فقط به مدت چند ثانيه، يك حركت غير ارادي دست يا پا و يا يك سري حركات اتوماتيك و تكراري كه در آن آگاهي شخص نسبت به محيط كاهش يافته يا از بين رفته باشد.

از آنجايي كه انواع اين حملات صرعي بسيار گوناگون مي باشد، لذا برخوردهاي متفاوتي را از سوي امدادگر طلب مي كنند و برخي هم هيچ اقدامي را لازم ندارند.

علائم مراحل مختلف صرع بزرگ:

مرحله پيش از حمله

آگاه شدن فرد از وقوع قريب الوقوع حمله به صورت ديدن خطوط زيكزاك ، استشمام بوي خاص ، سردرد، تهوع و علائم غير اختصاصي ديگر.

مرحله حمله

1-      كشيدن آه كوتاه ( در اثربسته شدن ناگهاني حنجره)

2-      سفت شدن بدن و افتادن ناگهاني حركات شديد اندامها ( مثل مرغ سربريده)

3-      دفع بي اختيار ادرار يا مدفوع

4-      خروج كف از دهان

مرحله بهبودي

1-      بازگشت هوشياري در عرض چند دقيقه

2-      عدم اطلاع از روند تشنجات

3-      خستگي و خواب آلودگي و ضعف متعاقب حمله

4-      فلج موقت بعضي  اندامها

اقدامات و كمكهاي اوليه:

حمله تشنجي ساده و بدون عارضه ناشي از صرع ، يك فوريت پزشكي به حساب نمي آيد و لو اينكه فوريت به نظر برسد. معمولاً اين حملات بعد از چند دقيقه بدون ايجاد هيچ حالت بيمار گونه اي ، بطور طبيعي قطع مي شوند و اغلب شخص قادر است كه بعد از اندك زماني استراحت ، فعاليت طبيعي خود را از سرگيرد و ممكن است نيازي به رسانيدن به مركز درماني نداشته باشد.

با اين حال ، چندين بيماري ديگر به غير از صرع مي توانند موجب حمله تشنجي شوند.

در موارد زير تشنج روي مي دهد و نياز به انجام اقدامات پزشكي فوري وجود دارد:

1-      التهاب نسج مغز

2-      حاملگي

3-      مسموميتها

4-      مننژيت ( التهاب پرده هاي مغز)

5-      حمله گرمايي

6-      ضربه به سر

7-      كاهش قند خون

8-      تب بالا

9-      كاهش املاح بدن

اقداماتي كه در حمله صرع مي بايست به انجام رسد:

1-      به دنبال كارت يا پلاك پزشكي بيماريهاي خاص در گردن بيمار بگرديد.

2-      بيمار را از خطرات ناشي از سقوط ناگهاني حفظ كنيد.

3-      لباسهاي تنگ وي را شل نمائيد.

4-      سر را در هنگام تشنجات محافظت كنيد.

5-      براي بهبودي وضع تنفس ، بيمار را به پهلو بخوابانيد.

6-      به بيمار به هوش آمده ، آرامش و اطمينان دهيد.

7-      موارد فوق الذكر را براي درخواست آمبولانس در نظر بگيريد.

اقداماتي كه در حمله صرع نبايد انجام داد :

1-      تلاش براي قرار دادن يك جسم سفت بين دندانها

2-      دادن مايعات به بيمار -  در حين حمله يا بيهوشي

3-      سعي در گرفتن زبان- در صرع زبان هيچگاه به داخل حلق برنمي گردد.

4-      انجام تنفس مصنوعي- مگر اينكه ايست تنفسي متعاقب تشنجات يا افتادن در آب رخ دهد.

5-      محكم نگه داشتن بيمار – زيرا ممكن است موجب ايجاد آسيب به اندامهاي در حال تشنج گردد.

 



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ | 20:51 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

میلاد امام شهیدان و آزادگان حضرت اباعبدالله حسین (ع) و اسوه وفا و شجاعت

حضرت ابالفضل عباس (ع) و سید ساجدین امام سجاد(ع) بر شیعیان جهان مبارک

ویژه نامه میلاد یاس و لاله



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۸ | 20:37 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بخوان به نام رهایی! بخوان به نام بلوغ! بخوان به نام صاعقه در التهاب شب. بخوان به نام ساقه امید در پهندشت یأس! بخوان به نام خالق خورشید و عشق را به اسم اعظم معشوق، از پس یلدای بی تنفس دیجور، نور باران کن.

بخوان نبی گرامی! بخوان رسول عشق و امید! بخوان به نام نامی توحید!

ویژه نامه سحاب رحمت



ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۷ | 0:0 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۳۰ | 9:47 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
با عرض سلام خدمت همه ی بچه های فوریتی عزیز

کتاب مجموعه سوال های آزمون کاردانی به کارشناسی فوریت های پزشکی



ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۲۵ | 16:58 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

خجسته سالروز میلاد امیرالمومنین امام علی(ع) و روز پدر مبارک باد

نظر به بندگان اگر، ز مرحمت خدا كند

قسم به ذات كبریا، ز یُمن مرتضى كند

خدا چو هست رهنمون ، مگر دگر چرا و چون

كه او كند هر آنچه را كه حكمت ، اقتضا كند

ز قدرت یداللّهى ، كسى ندارد آگهى

وسیله اش بود علىّ، خدا هر آنچه را كند

به جنگ بدر و نهروان ، علىّ است یكّه قهرمان

نِگَر كه دست حقّ عیان ، قتال اشقیا كند

 

به روى دوش مصطفى ، نهد چو پاى مرتضى

نگر به بت شكستنش ، كه در جهان صدا كند

به رزم خندق و اُحد، به قتل عمرو و عبدود

خدا بدستِ دست خود، لواى حقّ به پا كند

چو افضل از عبادت خلایق است ضربتش

علىّ تواند این عمل ، شفیع ما سوى كند

به پیشگاه كردگار، ز بس كه دارد اعتبار

دیون جمله بندگان ، تواند او ادا كند

نماز بى ولاى او عبادتى است بى وضو

به منكر علىّ بگو، نماز خود قضا كند

 

هر آن كه نیست مایلش ، جفا نموده با دلش

بگو دل مریض خود، به عشق او شفا كند

علىّ است آن كه تا سحر، سرشك ریزد از بصر

پى سعادت بشر، ز سوز دل دعا كند

علىّ انیس عاشقان ، علىّ پناه بى كسان

علىّ امیرمؤمنان ، كه مدح او خدا كند

پس از شهادت نبىّ، كه را سزد به جز علىّ

كه تا به حشر آدمى ، به كارش اقتدا كند

 

قسیم نار و جنّتش ، ترازوى محبّتش

كه مؤمنان خویش را، ز كافران جدا كند

گهى به مَسند قضا، گهى به صحنه غزا

گهى به جاى مصطفى ، كه جان خود فدا كند

علىّ است فرد و بى نظیر، علىّ مجیر و دستگیر

كه نام دلگشاى او، گره ز كار وا كند

ز كار قهرمانیش ، پر است زندگانیش

نگین پادشاهیش ، به سائلى عطا كند

امیر كشور عرب ، ثناكنان ، دعا به لب

برد طعام نیمه شب ، عطا به بینوا كند

ز كوى شاه اولیاء، كه مهر اوست كیمیا

كجا روى بیا بیا، كه دردها دوا كند

ویژه نامه جوهر ولایت

یک درددل غیرقابل پخش با امام علی در ادامه مطلب...



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ | 23:2 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بر لب قدّوسيان اين سخن جانفزاست

بيت ولايت پر از جلوه ي ابن الرضاست

ميلاد مظهر جود، و نهمين حجت معبود، مبارک

امام جواد عليه السلام:

عزتمندي مؤمن در بي نيازي او از مردم است.

***

اي كوي تو قبله ي مراد ادركني

اي دادرس روز معاد ادكني

اي گشته زفرط جود و احسان و عطا

 مشهور و ملقب به جواد ادركني

ویژه نامه کوثر امام رضا علیه السلام



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ | 12:3 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
روزي دو نفر در جنگل قدم مي زدند.
ناگهان شيري در مقابل آنها ظاهر شد..
يكي از آنها سريع كفش ورزشي اش را از كوله پشتي بيرون آورد و پوشيد.
ديگري گفت بي جهت آماده نشو هيچ انساني نمي تواند از شير سريعتر بدود.
مرد اول به دومي گفت : قرار نيست از شير سريعتر بدوم. كافيست از تو سريعتر بدوم


تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ | 22:48 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

مسموميتها شاخه اي از اورژانسهاي امدادي ، درماني را تشكيل مي دهند كه گاهي تأخير چند دقيقه اي در مداواي آنها ممكن است عواقب وخيمي را در پي داشته باشد. لذااقدامات سريع و فوري را جهت نجات جان بيمار ايجاب مي نمايد.

 الف – تعريف سم و مسموميت :

سـم:

به ماده اي گفته مي شود كه پس از ورود مقادير نسبتا كمي از آن به بدن ، باعث اختلال در عملكرد طبيعي بدن شده يا باعث تخريب بافتهاي بدن و مرگ ميگردد.

مسموميت :

عبارت است از اختلالات و آسيبهايي كه توسط مواد سمي در دستگاه هاي مختلف بدن بوجود مي آيد و مكن است بطور تصادفي و در اثر بي احتياطي و يا در مواردي اقدام به خودكشي بوسيله مواد سمي ايجاد گردد.لازم به ذكر است كه علاوه بر موادي كه ذاتاً براي بدن زيان آورهستند عناصر مفيد براي بدن نيز در صورت مصرف بيش از حد و نادرست تبديل به مواد مسموم كننده و زيان آور مي شوند. بعنوان مثال آب از ضروري ترين مواد مورد نياز بدن است كه در صورت استفاده بيش از حد ايجاد اختلالي بنام مسموميت با آب را مي كند.

 ب – راههاي ورود سموم به بدن :

انواع سمها با توجه به حالتشان از راههاي مختلف وارد بدن مي شوند. بطور كلي راههاي  ورود سم به بدن عبارتند از :

1- گوارشي                 2- تنفسي               3- جذب پوستي               4- تزريقي

 ۱-گوارشي : زماني روي ميدهد كه سم از طريق دهان وارد شده و بوسيله دستگاه گوارش جذب شود .
۲-تنفسي : زماني كه سم از طريق دهان يا بيني وارد شده و بوسيله مخاط دستگاه تنفس جذب شود .
۳-تماسي : زماني روي ميدهد كه سم از طريق تماس با پوست سالم واردشده و بوسيله دستگاه گردش خون انتشار يابد .
۴-ترزيقي : زماني روي ميدهد كه سم از طريق پارگي در پوست وارد شده و بوسيله گردش خون در بدن انتشار يابد .
مسموميتهاي ترزيقي در نتيجه گزش حشرات ، مارگزيدگي يا ترزيق بوسيله سوزن روي مي دهد



ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۵ | 18:49 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

نام دارو

عملکرد دارو

موارد مصرف

عوارض جانبی

موارد منع مصرف

نیترو گلیسیرین

از گروه نیتراتها میباشد.بعنوان داروی گشادکننده عروق  کرونر قلب به کار میرود و باعث افزایش خونرسانی به قلب شده وآنژین صدری حاد را کنترل کرده و فشارخون را پایین میاورد.

آنزین صدری حاد{درد شدید قفسه سینه}- کنترل فشار خون بالا-سکته قلبی-ایسکمی عروق کرونر - این دارو تا سه باردر فشارخون سیستول بالاتر از ده هر پنج دقیقه یکبار قابل تکرار میباشد

افزایش ضربان قلب- تپش قلب- احساس گرمی-سرگیجه

فشار خون پایین- گلوکوم{آب سیاه چشم}- کم خونیهای شدید-خونریزی مغزی - تروما به سر

کاپتوپریل

کاهنده فشار خون

نارسایی احتقانی قلبی -درمان  فشارخون متوسط به همراه لازیکس ،‌  همچنين‌در درمان‌ زيادي‌ شديد و مقاوم فشار خون‌ كه‌ به‌ساير تدابير درماني‌ پاسخ‌ نمي‌دهند،مصرف‌ میشود.

حساسیت پوستی همراه با خارش-سرفه از دست رفتن حس چشایی واختلات حسی دیگر-

همراه داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم(تریامترن اچ -اسپیرونالوکتون)

لازیکس(فروزماید)

ازداروهای ادرارآور میباشدوبا گشاد کردن عروق کلیه باعث افزایش ادرار ودر نیجه  کاهش فشار خون رابه همراه دارد.

ورم-کاهش ادرار-نارسایی کلیه- درمان سریع فشار خون بالا

تهوع و استفراغ-ضعف عضلانی-افت فشار خون-وزوزگوش و حساسیت پوستی

دیابت- نقرس - سیروزکبدی

آدرنالین(اپی نفرین)

گشاد کننده برونش - باعث افزایش فعالیت عصب سمپاتیک شده و در نتیجه فعالیت قلب را افزایش داده و با تنگ کردن عروق ،  افزایش فشار خون را بدنبال دارد.

شوک آنافیلاکسی(حساسیت دارویی-غذا-نیش حشرات-آلرژی)-آسم و اسپاسم برونش-ایست قلبی

استفراغ-افزایش ضربان قلب-ضعف و تعریق-لرزش دست

گلوکوم(آ ب سیا ه چشم) - حساسیت مفرط - بیماریها ی قلبی

آتروپین

آنتی کولینرژیک - دارای اثرات ضد برادیکاردی  می باشد و افزاینده برادی آریتمی   محسوب میشود.

بهبود اسپاسم معده و روده ای و قولنج کلیوی و صفراوی- در کاهش ضربان قلب و سکته قلبی- شل کننده عضلانی ،براي‌ كاهش‌ ترشحات‌ بزاق‌ وترشحات‌ دستگاه‌ تنفسي‌ پيش‌ از بيهوشي‌،براي‌ جلوگيري‌ از براديكاردي‌ و ايست‌سينوسي‌
به‌عنوان‌ پادزهر در مسمومیت با سموم‌ ارگانو

خشکی دهان - گشادی مردمک -خشکی پوست- تاکیکاردی

در بزرگی پروستات -گلوکوم و در افراد مسن وبیماران نارسایی قلبی با احتیاط تجویز شود.

سایمتیدین و راینیتیدن

دارای اثرات کاهنده ترشح اسیدمعده  میباشد. چون عوارض جانبی راینتیدین از سایمتیدین کمتر میباشد استفاده از آن بیشتر توصیه میشود.

توموری شدن سلولهای کناری معده ، درمان‌ كوتاه‌مدت‌ زخمهاي‌ فعال‌ دوازدهه‌ يا زخمهاي‌فعال‌ و خوش‌خيم‌ معده‌، حالات‌ مرضي‌ترشح‌ بيش‌ از حد و پی در پی اسيد معده‌ برگشت‌ محتويات‌ معده‌به‌ مري‌ و ساير مواردي‌ كه‌ كاهش‌ اسيدمعده‌ براي‌ آن‌ مفيد است‌، مانند جراحي

اسهال - وزوز گوش - بهت زدگی- گیجی و دپرس شدن- بزرگ شدن پستانها

سرطان معده -مشکلات کبدی و  کلیوی

هیوسین( اسکوپولامین)

آنتی کولینرژیک - ضد اسپاسم عضلات صاف -

این دارو سبب شل شدن عضلات صاف عاعضای حفرات شکمی و و لگن میگردد.{  اسپاسم گوارشی با ادرار ی- درد کلیه-درد صفراوی و قاعدگی دردناک}

خشکی دهان  - افزایش ضربان قلب-  تاری دید - احتباس ادراری

گلوکوم(آ ب سیا ه چشم) - حساسیت مفرط -

متوکلو پرامید(پلازیل)

بالا بردن آستانه تحریک مرکز استفراغ- افزایش حرکات دودی معده

در درمان تهوع استفراغ ناشی از جراحی یا شیمی درمانی برگشت محتویات معده به مری ، آهسته بودن تخلیه معده ، سردرد و سکسه مقاوم مصرف میشود.

 عکس العملهای خارج هرمی خصوصا در کودکان ونوجوانان مانند :اسپاسم گردن- لرزش دست - سستی پا

حساسیت مفرط- نارسایی کبد و کلیه - پارکینسون- انسداد روده - تشنج - خونریزی گوارشی

پیریدوکسین(B6)

در سوخت و ساز پروتینهاو چربیهادخالت دارد.

در تهوع حاملگی- بیماری سلولی تابش اشعه- الکلیسم

سردرد- احساس گرگرفتگی- خواب الودگی-

بیماران پارکینسون

هیدروکورتیزون

با عملکرد بر روی غده آدرنال در کاهش التهابات و حساسیتها  موثر است.

آسم-گزش حشرات- التهابات پوستی که شامل قرمزی و گرمی است و همین طور در واکنشهای حساسیتی دارویی- التهابات استخوان

سردرد- افت پتاسیم خون-اکنه-

حساسیت مفرط- عفونتهای قارچی سیستمیک

دگزامتازون

ضد التهاب - سرکوب کننده سیستم ایمنی -

نارسایی غده ادرنال کلیه - ورم مغزی ناشی از ضربه -ضد التهابات ناشی از یک آلرژی

سردرد - اکنه -نارسایی احتقانی قلب-افزایش فشار خون-ادم- زخم معده-

حساسیت مفرط- عفونتهای قارچی سیستمیک

تری فلو پرازین (اسکا زینا)

ضدسایکوز

ضد اضطرا ب - ضد تهوع واستفراغ - اسکیزوفرنی خصوصا در توهم و هذیانها وکسانیکه دوره حاد بیقراری دارند  : تري‌ فلوئوپرازين‌ در درمان‌اسكيزوفرني‌ و حالات‌ رواني‌ ديگر مثل‌جنون‌ و مانيا مصرف‌ مي‌گردد. همچنين‌ دركوتاه‌ مدت‌ به‌عنوان‌ داروي‌ كمكي‌ دردرمان‌ تحريكا

خواب الودگی - سرگیجه - تاری دید - خشکی دهان - اسهال - اسپاسم گردن وعضلات - افت فشار خون - تشنج - ازبین رفتن بافت محل تزریق

اسپاسم گردن وعضلات - خواب الودگی

هالوپریدول

ضدسایکوز

اختلالات رفتاری شدیدمثل جنون جوانی- سرخوشی - تهوع و استفراغ ، در درمان‌اسكيزوفرني‌ و حالات‌ رواني‌ ديگر، مانيا، درمان‌ كوتاه‌ مدت‌ و كمكي‌ اضطراب‌ شديد ،بهبود تيك‌هاي‌ حركتي‌ ‌به‌كار مي‌رود. همچنين‌ در درمان‌ سكسكه‌مقاوم‌ مصرف‌ مي‌گردد 

افت شدید فشار خون- اختلالات حرکتی تاخیری- حرکات غیر ارادی- افرایش ضربان قلب- احتباس ادراری-

افت فشار خون و افرادی که از لحاظ هوشیاری در سطح پایین هستند

دیازپام

آرام بخش و خواب آور- ضد هیجان - شل کننده عضلات اسکلتی

در تشنج ها -فشارهای روانی- بی خوابی ها و درمان مداوم صرعی استفاده میشود

سرگیجه- خواب آلودگی- عدم تعادل-افت فشار- کاهش ضربان قلب-راش- تاری دید-تهوع و استفراغ-ایست تنفسی

گلوکوم(آب سیاه)- افراد افسرده- افت فشار خون و افرادی که از لحاظ هوشیاری در سطح پایین هستند

پرومتازین

طولانی اثر ترین آنتی هیستامین- آرام بخش- ضد تهوع و استفراغ

در بیماری مسافرت - تهوع واستفراغ- التهابات بینی - علایم آلرژی-کهیر - تب یونجه- مسکن ساده برای بیخوابی- درمان تکمیلی فوریتهای آنافیلاکسی یا آلرژی شدید

بی قراری- عدم رک مکان و زمان - کاهش و افزایش فشار خون-احتقان بینی-حساسیت به نور-

صرع- حساسیت مفرط به آنتی هیستامین ها- حملات آسم- نوزادان-بیماریهای قلبی عروقی- فشار خون پایین -  بیماریهای ریوی

ترامادول

ضد دردمتوسط تا شدید -

ضددرد - کنترل درد بعد از عمل

سرگیجه - سر درد - اضطراب - اختلال تعادل - تشنج - خارش - تعریق بیش از حد - بثورات جلدی - اختلالات بینایی - تهوع و استفراغ - دردشکم - ارست تنفسی

حساسیت به دارو - کودکان زیر12سال - بیماریهای تنفسی - الکلیسم حاد - ضربه به سر - اختلالات تشنجی - نارسایی شدیدکلیوی  - حاملگی - شیردهی

نالوکسان

ضد مخدر از نوع مرفین- مصرف این دارو ممکن است باعث از بین رفتن اثر ضد درد ها شود

برای برطرف کردن تضعیف تنفسی  و ارست تنفسی ناشی از داروهای شبه تریاک   مصرف میگردد. 

افزایش ضربان قلب و فشار خون- تهوع و استفراغ- تعریق- ادم ریوی

حساسیت مفرط- نا منظمی ضربان قلب -صدمه مغزی- تشنجی ها- حاملگی و زایمان- بیماران مسن وناتوان-

فنوباربیتال

 ضد تشنج-آرامبخش- خواب آور

انواع صرع- تب و تشنج کودکان- در بی خوابی و آرامبخش قبل جراحی -  آرامبخش-

خواب الودگی-سرگیجه - سردرد-منگی- افت فشار خون- کاهش ضربان نبض- کهیر- تنگ شدن مردمک چشم- تهوع و استقراغ- درد در ناحیه بالای معده- ایست تنفسی

حساسیت مفرط- بیماریهای شدید ریوی-بیماران دچار افسردگی همراه با افکار خودکشی-اختلال عملکرد کلیه- بیمارانیکه افت فشار خون دارند.

متوکاربامول

شل کننده عضلات اسکلتی

دردهای عضلانی - اسکلتی و در کنترل تظاهرات عصبی- عضلانی کزاز

خواب آلودگی- سرگیجه- افت فشار خون- تاری دید- تهوع- تب و واکنشهای آلرژیک (راش- کهیر)

سابقه واکنش حساسیت- سابقه صرع- اختلال عملکرد کلیه

بایپریدین

ضد پارکینسون-  ضد اختلالات اکستراپیرامیدال( اسپاسم گردن)

در درمان بیماری پارکینسون و علایم ناشی از عوارض داروها مثل  حساسیت به متوکلوپرامید و کلروپرومازین

سردرد- سرگیجه-  بی قراری- طپش قلب- افزایش ضربان قلب- خشکی چشمها- احتباس ادراری

کسانیکه بزرگی غده پروستات دارند - گلوکوم - تشنج

آمینوفیلین

شل کننده عضلات صاف و در نهایت بهبود اسپاسم برونش و گشادکننده راههای هوایی

افرادیکه مبتلا نارسایی احتقانی قلب هستند و افراد مسن - درمان کمکی نوزادانی که قطع تنفسی دارند - افراد آسمی و کسانیکه که هر نوع اسپاسم راه هوایی دارند

طپش قلب- افزایش ضربان قلب- بیخوابی - سردرد- تشنج-  تهوع واستفراغ- افت فشار خون- ایست تنفسی - دیس ریتمی قلب

حساسیت مفرط- نامنظمی ضربان قلب - کسانیکه  کم کاری غده تیروئید دارند

کلروپرومازین

ضد سایکوز-ضد تهوع واستفراغ

درما ن سریع سایکوز  در بیماران بیقرار- تهوع و استفراغ- سکسکه مقاوم

علائم اکستراپیرامیدال- تشنج- افت فشار خون - افزایش ضربان نبض- غش-  تاری دید- خشکی دهان- احتباس ادراری-

حساسیت مفرط-ضایعات مغزی- بیماریهای تنفسی- صرع- سایر بیماریهای همراه تشنج - اختلال عملکرد کلیه و کبد- بیماری پارکینسون-افت کلسیم

کلماستین

آنتی هیستامین - ضدآلرژی- ضد احتقان

التهابات بینی- علائم آلرژیک-کهیر- تظاهرات پوستی- ادم رگها

ارامش بیش از حد - فشار پایین - طپش قلب- افزایش ضربان نبض- راش و کهیر - درد سر دل- تهوع استفراغ - احتباس ادراری

حساسیت به آنتی هیستامینها- حمله  حاد آسم- گلوکوم - اسداد مثانه- بیماریهای قلبی عروقی - فشار خون بالا-پرکاری تیروئید- بیماریهای کلیوی- دوران حاملگی وشیر دهی

سالبوتامول

گشادکننده راههای هوایی خصوصا برونشها

گرفتگی راه هوایی در بیماران مبتلا به انسداد برگشت پذیر ریوی- پیشگیری گرفتگی راه هوایی ناشی از فعالیت بدنی

عصبی شدن - اضطراب- سرگیجه و سردرد- لرزش خفیف- ترس - طپش قلب- تغییر فشار خون- تهوع و استفراغ- سوزش سر دل- خشکی دهان

حساسیت مفرط- بیمارهای قلبی وعروقی - فشار خون بالا- دیابت- آنژین- پرکاری تیروئید- بزرگی پروستات

دکستروز 5%

تامین کننده  کالری (جانشین مایعات بدن)-

افت  قند خون ناشی از تزریق بیش از حد انسولین- در حالات ضعف عمومی مثل افت خون ناشی از سوء تغذیه

ورم ریوی - نارسایی احتقانی قلب-

کمای دیابتیک-هذیان- بیمارانی که دچار کم آبی شده اند

سدیم بیکربنات

قلیایی کننده سیستم ادراری

احیای قلبی- ریوی- قلیایی کننده ادرار - آنتی اسید- اسیدوز متابولیک شدن-

کاهش سطح هوشیاری - احتباس مایعات- نفخ شکم -سنگهای کلیوی

نارسایی احتقانی قلب -بیماریهای ریوی- کمبود پتاسیم

سرم رینگر

جایگزین مایعات

از دست رفتن مایعات در اثر تهوع واستفراغ  واسهال و خونریزیها

افزایش پتاسیم خون- افزایش حجم داخل وریدی

نارسایی احتقانی قلب - ورم ریوی نارسایی گردش خون

سرم نرمال سیلین تزریقی

جایگزین مایعات بدن

در کم آبی بدن ناشی از گرمازدگی-تب -

ادم -احتباس مایعات بدن - ادم ریوی - ایست تنفسی- افزایش ضربان قلب

نارسایی قلب - نارسایی کلیه-سیروز کبدی

سرم دکستروز 6% سالین 9%

افرایش دهنده حجم پلاسمای خون ( که باعث افزایش فشار خون و بهبود عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به شوک ناشی از کاهش حجم خون)

جایگزین مناسب  فراورده های خونی در موارد اورژانسی

تهوع و استفراغ-  واکنش آنافیلاکسی مثل  کهیر - تب- احتقان بینی- خارش

حساسیت مفرط- نارسایی کلیه - خونریزی شدید- در موارد حاملگی - شیردهی- بیماری کبدی- کودکان با احتیاط تزریق شود

 



تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۴ | 13:45 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان


تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ | 13:39 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

Increase Intracranial Pressure - IICP

در اتاقک محفظه سخت جمجمه ، بافت مغزی ( 1.400g ) ، خون ( 75ml ) و مایع مغزی نخاعی ( 75ml ) جای می گیرند حجم و فشار این سه ترکیب معمولا در حالت تعادل قرار دارند و ICP را به وجود می آورند .ICP معمولا در بطن های جانبی اندازه گیری می شود ، ICP طبیعی بین 10 تا 20 میلی متر جیوه است .

فرضیه مونرو – کلی اینگونه بیان می دارد : به دلیل محدودیت فضا جهت گستردگی محتویات درونی جمجمه ، هر گونه افزایش در هر یک از ترکیبات موجود در آن ، سبب بروز تغییر در حجم اجزای دیگر می شود . از آنجا که اتاقک مغزی فضای محدودی جهت تغییر در اختیار دارد ، لذا مکانیسم جبرانی معمولا با تغییر مکان یا جابجایی CSF ، افزایش یا کاهش تولید CSF ، یا کاهش حجم خون مغزی همراه می باشد . بدون انجام چنین تغییراتی ، ICP شروع به بالا رفتن خواهد نمود . در شرایط طبیعی ، با یروز تغییراتی در فشار داخل قفسه سینه ( سرفه ، عطسه و زور زدن ) ، وضعیت بدن ، فشار خون و نوسانات موجود در سطح گاز های خونی شریانی ، تغییرات جزئی در حجم خون و حجم CSF ، پدید می آید که طبیعی در نظر گرفته می شود .

پاتو فیزیولوژی

افزایش ICP ، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های حاد عصبی را گرفتار می سازد ، چرا که موقعیت های بیماری زا ، رابطه میان حجم و فشار موجود در داخل جمجمه را بر هم می زنند . اگر چه بالا رفتن ICP ، به طور شایع با آسیب دیدگی های سر به وجود می آید اما به عنوان اثر ثانویه همراه با بیماری های مختلف دیگر نظیر تومور های مغزی ، خونریزی زیر عنکبوتیه ای ، انسفالوپاتی های ویروسی و توکسیک نیز مشاهده می شود . افزایش ICP بنا به هر دلیلی که ایجاد شده باشد در خونرسانی یا پرفیوژن مغزی تاثیر گذارده ، منجر به افزایش ورم ( ادم ) خواهد گردید و بافتهای مغزی را به سمت سوراخ های واقع لایه محکم سخت شامه هدایت می نماید ، پدیده ای که فتق یا بیرون زدگی نامیده شده و رویدادی حاد و غالبا کشنده می باشد .

کاهش جریان خون مغزی

افزایش ICP ، می تواند به نحو چشمگیری سبب کاهش جریان خون مغز و در نتیجه ایسکمی و مرگ سلول گردد . در مراحل اولیه ایسکمی مغزی، مراکز وازوموتور تحریک شده و فشار سیستولیک بالا می رود تا جریان خون مغزی حفظ گردد . این عمل با کند شدن ضربانات قلب و نا منظم شدن ریتم تنفسی همراه است . بروز این تغییرات در فشار خون ، نبض و تنفس از نظر بالینی دارای اهمیت می باشد چرا که افزایش ICP را مطرح میسازد .

تجمع دی اکسید کربن در خون و بافت مغزی نیز می تواند سبب تنظیم جریان خون مغز گردد . بالا رفتن فشار نسبی دی اکسید کربن ( Paco2 ) اتساع عروق را به دنبال دارد ، که به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون مغزی و افزایش ICP می گردد . کاهش Paco2 سبب انقباض عروق می شود و جریان خون مغزی را محدود می سازد . کاهش جریان خروجی وریدی نیز می تواند با افزایش حجم خون مغزی موجب بالا رفتن ICP گردد .

ادم مغزی

ادم یا التهاب مغزی زمانی ایجاد می شود که میزان آب موجود در فضای داخل سلولی ، فضای خارج سلولی یا هر دو به طور غیر طبیعی افزایش یافته و با بالا رفتن حجم بافتهای مغزی همراه باشد . ادم می تواند در ماده سفید ، خاکستری یا بینا بینی ایجاد می شود . با تورم بافت مغزی در درون محفظه سخت جمجمه ، چندین مکانیسم در این رابطه عمل می نمایند تا به جبران افزایش ICP بپردازند . این مکانیسم ها عبارتند از : اتورگولاسیون و کاهش تولید و جریان CSF .

اتورگولاسیون به توانایی مغز در تغییر قطر عروق خونی خود به صورت اتوماتیک اطلاق میشود تا در خلال تغییرات به وجود آمده در فشار خون سیستمیک ، جریان خون مغزی ثابت باقی مانده و متحمل تغییر نشود . این مکانیسم در بیماران دچار وضعیت های پاتولوژیک که ICP در آنها بالا رفته ، با اختلال مواجه می شود .

واکنش مغز نسبت به افزایش ICP

باافزایش ICP ، مکانیسم های جبرانی مغز شروع به کار می کنند تا جریان خون حفظ شده و از تخریب بافتی جلوگیری به عمل آید . وقتی فشار خون سیستولیک شریانی 50 تا 150 mmHg بوده و ICP نیز کمتر از 40 mmHg باشد ، مغز باز هم می تواند فشار پرفیوژن ثابتی را ایجاد نماید . تغییرات ICP ، رابطه نزدیکی با فشار پرفیوژن مغز ( CPP ) دارند . فشار پرفیوژن مغز با تفاضل ICP از فشار شریانی اصلی به دست می آید . به عنوان مثال اگر فشار شریانی اصلی 100 mmHg و ICP برابر با 15 mmHg  باشد ، فشار پرفیوژن مغز 85 mmHg  خواهد بود . CPP طبیعی بین 70 – 100 mmHg است . با بالا رفتن ICP  ، مکانیسم اتورگولاتوری یا خود تنظیمی مغز در هم شکسته می شود و فشار پرفیوژن مغز می تواند به بیش از 100 mmHg یا کمتر از 50mmHg برسد . بیماران دارای فشار پرفیوژن مغزی کمتر از 50 mmHg دچار آسیب های غیر قابل برگشت عصبی خواهند شد ، بنا براین برای اطمینان از خون رسانی کافی به مغز ،  CPP باید در حد 70 – 80 mmHg حفظ شود .


اگر ICP با فشار شریانی اصلی برابر شود ، جریان خون مغزی متوقف می گردد .


یکی از پدیده های بالینی که تحت عنوان پاسخ کوشینگ شناخته می شود ( یا رفلکس کوشینگ ) در مواقع کاهش شدید جریان خون مغزیبه وقوع می پیوندد . در موارد بروز ایسکمی ، مراکز وازوموتور در تلاش برای غلبه افزیش ICP ، فشار شریانی را بالا می برند . پاسخی که با واسطه سیستم سمپاتیک انجام می گیرد موجب افزایش فشار خون سیستولیک همراه با افزایش فشار نبض و کند شدن ضربانات قلب می گردد .  این پاسخ ، که با واسطه سیستم عصبی سمپاتیک صورت می پذیرد ، به صورت بالینی با بالا رفتن فشار خون سیستولیک ، افزایش فشار نبض و کند شدن رفلکسی سرعت ضربانات قلب مشهود می باشد و علامتی است که مداخله فوری نیاز دارد ، اگر چه در صورت درمان سریع پاسخ کوشینگ ، پرفیوژن قابل اطلاح خواهد بود .

وقتی حجم یا فشار به حد معینی برسد ، دیگر مغز قادر به انجام اتورگولاسیون به  نحو موثر نبوده ، جبران سازی ( ایسکمی و انفارکتوس ) صورت نمی گیرد  . در این مرحله ، بیمار دچار تغییرات چشمگیری در وضعیت ذهنی و علائم حیاتی خواهد شد از آن جمله : کاهش ضربان قلب ، افزایش فشار خون و تغییرات تنفسی ( تریاد کوشینگ ) .

اگر در این مرحله اقدامات درمانی آغاز نگردد ، در آن صورت ساقه مغز دچار بیرونزدگی شده و جریان خون مغزی مسدود خواهد شد . بیرونزدگی زمانی اتفاق می افتد که بخشی از بافت مغز از ناحیه ای که فشار در آنجا بالاست به طرف ناحیه ی دارای فشار پایین ، جابجا شود . بافت بیرون زده بر قسمتی از مغز که بدانجا نقل مکان کرده ، فشار وارد می آورد و سبب اختلال در ذخیره خونی آن ناحیه می گردد . قطع جریان خون مغزی منجر به بروز ایسکمی و انفراکتوس و در ننیجه مرگ مغزی می گردد .

تظاهرات بالینی

وقتی افزایش ICP تا آنجا پیش می رود که توانایی مغز جهت انطباق به منتها درجه خود می رسد ، عملکرد نرونها دچاراختلال می شود ، و این اختلال به صورت تغییراتی در سطح هوشیاری ( LOC ) و با واکنشهای غیر طبیعی تنفسی وازوموتور ظاهر می شود .

جابجایی مغز در درون جمجمه به دلیل وجود ضایعات فوق چادرینه ای . (1 ) بیرون زدگی شکنج کمربندی در زیر فالکس ( ساختمان داسی شکل ، (2) بیرون زدگی مرکزی درون چادرینه ای ، (3) بیرون زدگی لوب گیجگاهی به داخل بریدگی چادرینه ای و (4) بیرون زدگی زیر چادرینه ای تونسیل های ( لوزه های ) مغزی

بروز هر نوع تغییر ناگهانی در وضعیت بیمار ، نظیر بی قراری ( بدون علت مشخص ) ، کانفیوژن یا افزایش خواب آلودگی ، از نظر عصبی دارای اهمیت می باشد . این علایم ممکن است در نتیجه فشرده شدن مغز به دلیل تورم ناشی از خونریزی یا ادم و یا گسترش ضایعات داخل جمجمه ( هماتوم یا تومور ) و یا هردوی این عوامل ، به وجود آمده باشند .

همینطور که فشار افزایش می یابد ، بیمار وارد حالت استوپور می شود ، یعنی فقط به محرک های دردناک یا محرک های شنوایی با صدای بلند پاسخ می گوید . در این مرحله احتمالا اختلالات جدی به گردش خون مغز وارد آمده و ممکن است بلافاصله به عمل جراحی نیاز داشته یاشد . هر قدر اختلالات  عصبی وخیم تر شده و بیمار وارد حالت کماتوز شود ، واکنش های حرکتی غیر طبیعی نیز مانند وضعیت دکورتیکه ( خمیدگی غیر طبیعی اندام ها ی انتهایی فوقامی و کشدیدگی اندام های تحتانی ) ، وضعیت دسبره ( کشیدگی مفرط اندام های انتهایی فوقانی و تحتانی ) و وضعیت فلکسید خود را نشان می دهد . وقتی کما عمیق شد و مردمکها گشاد شده و حالت ثابت پیدا کردند و تنفس نیز مختل گشت ، در این صورت مرگ معمولا غیر قابل اجتناب خواهد بود .

بررسی و یافته های تشخیصی

متداول ترین تست های تشخیصی عبارتند از : CT  اسکن و MRI ، برای بیمار ممکن است آنژیوگرافی مغزی ، PET یا SPECT نیز انجام شود . مطالعات داپلر ترانس کرانیال ، می تواند اطلاعاتی را پیرامون جریان خون مغزی فراهم آورد . بیماری که ICP بالا دارد ، ممکن است تحت پایش الکتروفیزیولوژیک قرار گیرد تا جریان خون مغزی در وی به طور غیر مستقیم کنترل شود ، پایش بیمار از طریق پتانسیل فراخوان ، با اندازه گیری پتانسیل های الکتریکی ایجاد شده توسط بافت عصبی در واکنش به محرک های خارجی ( حسی ، شنوایی یا شنوایی ) ، انجام می گیرد .

از انجام LP در بیمارانی که افزایش ناگهنی ICP دارند ، خودداری میشود چرا که کاهش ناگهانی فشار می تواند سبب بیرون زدگی مغز شود .

عوارض

عوارضی که به دنبال افزایش ICP ایجاد می شود عبارتند از :

 • بیرون زدگی ساقه مغزی
 • دیابت بی مزه
 • سندرم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری ( SIADH )

بیرون زدگی ساقه مغزی در نتیجه افزایش بیش از حد ICP پدید می آید ، یعنی زمانی که در فضای جمجمه ای فشار ایجاد شده و بافت مغز ، بر ساقه مغزی به طرف پایین فشار وارد می آورد ، افزایش فشار وارده بر ساقه مغز ، منجر به قطع جریان خون مغز شده و نتیجه بروز آنوکسی غیر قابل برگشت در مغز و مرگ مغزی خواهد بود .

دیابت بی مزه در اثر کاهش ترشح هورمون آنتی دیوریتیک ( ADH ) پدید می آید . برون ده ادرار در بیمار افزایش یافته ، اسمولالیته ادرار کاهش پیدا می کند و سرم هایپر اسمولاریته می شود .

درمان شامل مصرف مایعات ، جایگزین نمودن الکترولیت ها و وازوپرسین درمانی ( دسموپرسین ، DDAVP ) است .

SIADH در نتیجه افزایش ترشح هورمون آنتی دیورتیک پدید می آید . بیمار بیش از حد مایعات مصرف می کند اما برونده ادراری در وی کاهش می یابد و از غلظت سدیم سرم کاسته می شود .

درمان SIADH ، محدودیت مصرف مایع است ( کمتر از  800mL/day بدون آب ازاد ) که معمولا برای اصلاح هایپو ناترمی کافی به نظر می رسد ، اما برای موارد حاد و شدید ، تزریق سالین هایپوتونیک 3% عاقلانه به نظر می رسد . برای اصلاح غلظت سدیم سرم ، سرعت تزریق نباید از حدود 1.3 میلی اکی والان در لیتر در هر ساعت فراتر رود . اصلاح سریع غلظت سدیم ، بیمار را مستعد میلینولیز بخش مرکزی پل مغزی می نماید ، اختلالی که در آن میلین های ماده سفید پل مغزی از بین می روند و نتیجه آن تتراپلژی توام با نقایص اعصاب جمجمه ای می باشد . بیماران دچار SIADH مزمن ممکن است به بیکربنات لیتیوم یا دمکلوسایکلین پاسخ دهند ، داروهای مذکور بر پاسخدهی توبول های جمع کننده ی کلیوی تاثیر می گذارند تا بدین ترتیب ترشح آب آزاد افزایش یافته و فعالیت ADH متوقف شود .

تدابیر

افزایش ICP ، فوریتی پزشکی است و باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد . نظارت دقیق برروی ICP  با استفاده از روش های تهاجمی ،َ مهمترین رکن در کنترل این عارضه به شمار می آید . روش های کنترلی که بلافاصله و بدون فوت وقت جهت پایین آوردن میزان ICP انجام می شود ، عبارتند از :

 • کم کردن ادم مغزی
 • پایین آوردن حجم CSF
 • کاهش حجم خون با حفظ نگهداری پرفیوژن مغزی

اهداف مذکور همراه با تجویز دیورتیک های اسموتیک و کورتیکو استروئید ها ، محدودیت در مصرف مایعات ، درناژ CSF ، کنترل تب ، حفظ فشار خون سیستمیک و اکسیژناسیون و کم کردن نیاز های متابولیکی سلول ، به اجرا در می آید . اگر ICP در اثر آسیب های تروماتیک مغز افزایش یافته باشد ، استفاده از کورتیکو استروئید ها توصیه نمی شود . استفاده از هایپرونتیلاسیون تنها هنگامی عاقلانه است و توصیه می شود که ICP نسبت به اقدامات دیگر پاسخ نداده و مقاومت نشان دهد .

پایش فشار داخل جمجمه ای و اکسیژن رسانی به مغز

هدف از پایش ICP

 • تشخیص افزایش در مراحل اولیه ( قبل از آنکه آسیب های مغزی به وقوع بپیوندد )
 • تعیین درجه افزایش ICP
 • شروع درمان های مناسب
 • دسترسی به  CSF جهت نمونه گیری و درناژ
 • ارزیابی میزان اثر بخشی درمانهای اجرا شده می باشد .

پایش ICP  را  می توان از طریق سوند داخل بطنی ( ونتریکولوستومی ) ، پیچ مخصوص فضای زیر عنکبوتیه و سوند اپیدورال یا ساب دورال یا سوند فایبراپتیک مجهز به مبدل که در فضای زیر سخت شامه ای یا بطن ها کار گذاشته می شود ،  انجام داد .

پایش ICP ، یک سوند فیبر اپتیک که در انتهای آن مبدل قرار دارد . (A) سوند در داخل بطن ، (B) سوند در داخل فضای زیر عنکبوتیه . این وسایل  به یک سیستم نمایشگر و مبدل فشار متصل می شوند .  

در سوند گذاری داخل بطنی یا ونتریکولوستومی ، از سوندی ظریف و با قطر کم استفاده نموده و آن را داخل یکی از بطن های جانبی که معمولا در نیمکره غیر غالب مغز واقع است وارد می نمایند . سوند توسط یک سیستم مملو از مایع به ترانس دیوسری متصل می شود که فشار موجود را به شکل ایمپالس های الکتریکی ثبت می نماید . علاوه بر ثبت مداوم ICP ، از سوند های بطنی می توان جهت درناژ CSF بخصوص زمانی که افزایش شدید فشار وجود دارد ، نیز استفاده نمود . از ونتریکولوستومی برای درناژ مداوم CSF تحت کنترل دقیق فشار ، روشی موثر در درمان هیپر تانسیون داخل جمجمه ای است . از جمله دیگر فواید سوندهای بطنی ، ایجاد مسیری است که با کمک آن می توان دارو تجویز کرد یا جهت انجام ونتریکولوگرافی ، ماده حاجب یا هوا تزریق نمود .

عوارض ناشی از سوند گذاری عبارتند از :

 • عفونت بطنی
 • انسداد سوند توسط خون یا بافت مغزی
 • ایجاد اشکالاتی در سیستم پایش

پیچ ناحیه زیر عنکبوتیه ای ، پیچ توخالی است که از راه جمجمه و سخت شامه به فضای زیر عنکبوتیه ای مغز وارد می شود . از جمله فواید آن ، این است که نیازی به سوراخ کردن بطن ها نمی باشد . پیچ ناحیه زیر عنکبوتیه ای ، به یک ترانس دیوسر فشار متصل می شود و اطلاعات ثبت شده روی اسیلوسکوپ نشان داده می شود . از جمله مزایای دیگر این روش ، اجتناب از عوارض ایجاد شده در اثر جابجایی مغز و کوچک شدن بطن های مغزی است . استفاده از تکنیک مذکور ، عوارضی نیز دارد که شامل مسدود شدن پیچ به علت لخته یا بافت مغزی است و این امر سبب عدم ردیابی و ثبت فشار و کاهش دقت در خواندن ICP بالا خواهد شد .


در پایش ICP از راه اپیدورال ، از حسگر جریان هوا استفاده می نمایند ، مبنای عملکرد این گیرنده ، الکتردکی نیست . در این روش ، میزان وقوع عفونت و عوارض دیگر پایین بوده ، و مقدار فشار با دقت خوانده می شود . درجه ی سیستم به صورت خودکار تنظیم می شود و امواج غیر طبیعی فشار سبب به کار افتادن سیستم اعلام خطر می شود . یکی از نقاط ضعف استفاده از سوند اپیدورال ، عدم امکان استخراج مایع CSF  جهت تجزیه است .


سوند فایبراپتیک مجهز به مبدل یا ترانس دیوسر می تواند جانشین سیستم های استاندارد داخل بطنی ، زیر عنکبوتیه ای و زیر سخت شامه ای گردد . ترانس دیوسر کوچک آن ، تغییرات فشار را نشان می دهد و یک دستگاه تقویت کننده ، این تغییرات را به علائم الکتریکی تبدیل می نماید . در نهایت این علائم بر روی یک دستگاه نمایش گر دیجیتالی به نمایش در خواهد آمد . سوند را می توان به داخل بطن ، فضای زیر عنکبوتیه ، فضای زیر سخت شامه ، پارانشیم مغز یا زبانه های استخوانی ، وارد نمود . در صورت وارد کردن سوند به داخل بطن ، می توان به طور همزمان از وسایل درناژ CSF  نیز استفاده کرد .

تفسیر امواج ثبت شده ی فشار داخل جمجمه ای

تغییرات ICP توسط امواجی که بر فشار بالا دلالت می کنند و فرو رفتگی هایی که فشار نسبتا نرمال را مشخص می نمایند ، نشان داده می شود . اشکال موجی شکل جمع آوری شده و بر روی اسیلوسکوپ ثبت می شود . این امواج را به سه دسته ی امواج A : ( امواج پلاتو یا مسطح ) ، امواج B ، امواج C طبقه بندی می کنند .

امواج فشار داخل . شکل کلی ( پلاتو ) امواج A که ایسکمی مغزی را نشان می دهد ، امواج B ، که ممکن است نشان دهنده افزایش فشار داخل مغزی و تغییرات در چرخه تنفسی باشد و امواج C که مربوط به تغییرات فشار شریانی سیستمیک و تنفس ها است

امواج پلاتو ( امواج A ) ، ناپایدار ، دارای شدتی ناگهانی ، و نشان دهنده با رفتن مکرر ICP می باشند که 20 – 5 دقیقه به طور انجامیده و دامنه ی نوسانات آن 100 - 50 mmHg است . امواج پلاتو از اهمیتی بالیی برخوردارند و تغییرات به وجود آمده در حجم عروق داخل جمجمه ای را که می توانند سبب به خطر افتادن پرفیوژن مغزی شوند ، نشان می دهند . افزایش دامنه ی نوسانات و فرکانس امواج A  ، بیانگر وجود ایسکمی مغزی و تخریب بافت مغز است که ممکن است قبل از مشاهده بالینی علائم و نشانه های آشکار بالا رفتن ICP ، به وقوع بپیوندد .

امواج B دارای مدت کوتاه تر ( 30 ثانیه تا 2 دقیقه ) و میدان نوسانی کوچکتر ( تا 50 mmHg ) می باشند . این امواج از نظر بالینی اهمیت کمتری دارند ، اما اگر به طور پیوسته در بیماری با کاهش سطح هوشیاری مشاهده شوند در آن صورت ممکن است دلیل بر احتمال وقوع امواج A باشند . امواج B را می توان در بیمارانی که دچار افزایش فشار خون داخل جمجمه ای می باشند ، همچنین در مواردی که میزان انعطاف پذیری اجزای داخل جمجمه ای کاهش می یابد مشاهده نمود .

امواج C ، کوتاه ، دارای نوسانات موزون ، و با فرکانس تقریبی 6 در دقیقه می باشند . این امواج در ارتباظ با تغییرات سیستمیک شریانی و تنفس ، پدیدار می شوند . در مورد اهمیت بالینی امواج C  اطلاعات زیادی در دست نیست .

روش های جدید برای پایش وضعیت عصبی

یکی از روش های جدید برای پایش وضعیت عصبی ، میکرودیالیز بیماران دچار آسیب های مغزی است . در این روش ، پراب های قشری را نزدیک محل آسیب دیده کار می گذارند تا سطح گلوتامات ، لاکتات ، پیرووات و گلوکوز ( که همگی نمایانگر فعالیت متابولیک هستند ) را اندازه گیری کنند.

برخی پژوهشگران این تئوری را مطرح کرده اند که اندازه گیری مستقیم گلوکز و محصولات فرعی انرژی در مغز ، باعث کنترل بهتر وضعیت این بیماران و کسب نتایج و برآیندهای مطلوب تر خواهد شد .

یکی دیگر از روش های جدید ، پایش روند اکسیژن رسانی به مغز ، از طریق کنترل اکسیژن اشباع در ولب ورید ژوگولار ( SjVO2 ) یا از راه سوند کار گذاشته شده در داخل مغز است . اکسیژن رسانی به مغز مهم در نظر گرفته می شود ، چون تغییرات خونرسانی مغزی می تواند نمایانگر افزایش ICP باشد . کاتتر کار گذاشته شده در مسیر جریان خروجی ورید ژوگولار ، امکان مقایسه ی میان اکسیژن اشباع شریانی و وریدی را فراهم آورده و تعادل میان ذخایر اکسیژن مغزی و نیاز به اکسیژن را مشخص می سازد . غیر اشباع شدن خون ورید ژوگولار می تواند نمایانگر مراحل آغازین ایسکمی مغزی باشد و به متخصصین بالینی قبل از بالا رفتن ICP هشدار دهد . با کاهش روند غیر اشباع شدن خون مغزی ، می توان نتایج و برآیند های احتمالی را بهبود بخشید . این تکنیک پایش ، در حال حاضر به نحو گسترده در دسترس قرار گرفته و توانسته به طور موفقیت آمیز آسیب های ثانویه مغزی را شناسایی کند . تنها عامل محدود کننده آن است که این نوع اشباع ، نمایانگر خونرسانی کلی به مغز است و به طور اختصاصی در مورد خونرسانی به ناحیه ی آسیب دیده اطلاعاتی را در اختیار قرار می دهند .

روش دیگر برای سنجش روند اکسیژن رسانی به مغز و اندازه گیری درجه حرارت ، کار گذاشتن کاتتر یا سوند در ماده سفید مغز است . متداول ترین سیستم LICOX می باشد  ( این سیستم توسط کارخانه ی Integra Neuro Science  ساخته شده است ) سیستم مذکور شامل مانیتوری است که صفحه نمایشگر آن مقادیر اکسیژن و درجه حرارت را نشان می دهد و علاوه بر آن ، دارای کابل هایی است که به پراب های کنترل کننده در مغز متصل می شوند .

سیستم کاتتر LICOX ، (A) کاتتر اکسیژن بافت مغز و مانیتور ، (B) قرارگیری کاتتر در ماده سفید مغز .

کاهش ادم مغزی

از دیورتیک های اسموتیک ( مانیتول ) برای از دست رفتن آب اضافی در مغز و کاهش ادم مغزی استفاده می کنند . این دارو ها ، آب را به داخل غشاهای سالم در مغز کشانده و در نتیجه سبب کاهش حجم مغز و آب اضافی درون سلولی می گردند . معمولا در این موارد از یک سوند ادراری ماندگار ، جهت پایش برونده ادرار و کنترل افزایش ترشح ادرار استفاده می نمایند . وقتی بیمار دیورتیک های اسموتیک را مصرف می کند ، اسمولالیته ی سرم جهت بررسی وضعیت هیدراسیون در او ، باید مشخص شود .

اگر تومور مغزی سبب افزایش ICP گردد ، مصرف کورتیکواستروئید ها ( مثلا دگزامتازون ) ، به کاهش ادم ایجاد شده در اطراف تومور کمک می کند .

یکی دیگر از شیوه های کاهش ادم مغزی ، محدودیت مصرف مایعات می باشد . محدود کردن مصرف کل مایعات دریافتی منجر به دهیدراسیون و غلظت خون می گردد ، همین مساله مایع را به دلیل گرادیان اسموتیک ایجاد شده ، از مغز خارج ساخته و ادم مغزی را کاهش می دهد . برعکس ، از دادن مایع بیش از حد به بیمار دچار ICP بالا باید خودداری ورزید چرا که موجب ادم مغزی می گردد .

مدت هاست پژوهشگران بر این عقیده اند که پایین آمدن درجه حرارت بدن موجب کاهش نیازهای متابولیک و نیاز به اکسیژن در مغز می شود ، این پدیده قادر است ادم مغزی را کاهش دهد و از مغز در برابر ایسکمی مداوم حفاظت نماید . اگر متابولیسم بدن را بتوان با پایین آوردن درجه حرارت کاهش داد ، آنگاه ممکن است جریانهای خون فرعی در مغز قادر به تامین خون مورد نیاز مغز باشند . تاثیر کاهش دمای بدن ( هایپوترمی ) بر ICP نیازمند بررسی و مطالعه بیشتر است و تا به امروز فواید هایپوترمی برای بیماران دچار آسیب های مغزی ثابت نشده است . ایجاد هایپوترمی و حفظ آن از جمله روش های کار بالینی مهم به شمار می آید که نیازمند مراقبت و کنترل پرستاری به شیوه ای ماهرانه و آگاهانه می باشد .

 

حفظ پرفیوژن مغز

برای ایجاد پرفیوژن مناسب مغزی ، باید به حفظ برون ده قلب در حد کفایت اقدام نمود . بهبود وضعیت برون ده قلبی ، با استفاده از عوامل اینوتروپیک ( موثر بر عضله قلب ) نظیر هیدروکلرید دوبوتامین و نوراپی نفرین باربیتورات و مصرف مایعات ، امکان پذیر می باشد . میزان اثر بخشی برون ده قلبی ، در CPP نمود پیدا می کند که باید در حد بیش از 70 mmHg باقی بماند . مقادیر پایین CPP نشان دهنده آن است که برون قلبی برای حفظ پرفیوژن مغز در حد مناسب ، کافی نیست .  SjVO2 و LICOX که قبلا شرح داده شدند ، می توانند به پایش پرفیوژن مغزی کمک کنند .

کاهش CSF  و حجم خون داخل جمجمه ای

غالبا از درناژ CSF استفاده می شود چرا که خارج کردن مقادیری از CSF با درناژ ونتریکولوستومی می تواند به طور چشمگیری سبب کاهش ICP و بازگشت مجدد CPP به وضعیت عادی گردد . در درناژ CSF می بایست احتیاطات لازم را به عمل آورد ، چرا که درناژ بیش از اندازه ممکن است سبب کلاپس بطن ها و بیرون زدگی مغز شود .

در گذشته از پدیده هیپرونتیلاسیون که سبب انقباض عروقی می گردد برای بیماران دچار ICP بالا استفاده می شد . مطالعات اخیر نشان داده است که هیپرونتیلاسیون ممکن است آنطور که تصور می رود ، مفید نباشد . کاهش مقدار PaCO2 می تواند به هیپوکسی ، ایسکمی و افزایش سطح لاکات در مغز منتج شود . باقی نگهداشتن مقدار PaCO2 در حدود  30 – 35 mmHg سودمند واقع می شود . هیپرونتیلاسیون در بیمارانی که ICP آنها به درمانهای متعارف پاسخ نمی دهد ، میزان ICP را کاهش داده است . اما استفاده از آن باید به نحوی معقول و سنجیده صورت پذیرد .

کنترل تب

هدف از کنترل تب ، پیشگیری از بالا رفتن درجه حرارت بدن است ، چرا که تب باعث افزایش متابولیسم مغزی در حدی می شود که منجر به تشکیل ادم مغزی می گردد . تدابیری که جهت کاهش درجه حرارت بدن به کار می روند عبارتند از :

 • استفاده از دارو های ضد تب ( در صورتی که برای بیمار تجویز شده باشند )
 • پتوی خنک کننده

درجه حرارت بدن بیمار را باید به دقت کنترل کرد . به لرز در بیمار نیز باید توجه داشت و از وقوع آن اجتناب ورزید ، چون باعث افزایش مصرف اکسیژن ، افزایش کاتکول آمین های در حال گردش و افزایش انقباض عروقی می شود .

حفظ فعالیت اکسیژن رسانی

باید گاز های خون شریانی و پالس اکسی متری را به دقت کنترل کرد تا از باقی ماندن فعالیت اکسیژن رسانی سیستمیک در حد مطلوب ، اطمینان حاصل گردد . در صورت اکسیژن رسانی کافی و موثر به سلول ها ، اشباع هموگلوبین نیز به سطح مطلوب خواهد رسید .

کم کردن نیاز ها متابولیکی

وقتی بیمار به درمان های متعاف پاسخ نمی دهد در آن صورت جهت کاهش نیاز های متابولیک سلولی می توان از دوز های بالای باربیتورات ها استفاده کرد . مکانیسم عمل باربیتورات ها در کاهش ICP و حفاظت از مغز ،مشخص نیست ، اما نتیجه استفاده از این دارو ها قرار گرفتن بیمار در وضعیت کماتوز است که تصور می شود منجر به کاهش احتیاجات متابولیک مغز شده و بدین ترتیب تا حدودی از مغز محافظت می نماید .

روش دیگری که جهت کاهش نیازهای متابولیک سلولی و بهبود اکسیژن دهی صورت می گیرد ، تجویز دارو های فلج کننده نظیر پروپوفول ( دیپریوان ) است . بیماری که این دارو ها را مصرف می کند قادر به حرکت نمی باشد در نتیجه نیاز های متابولیکی و نیاز مغز به اکسیژن کاهش می یابد . از آنجایی که بیمار نمی تواند به درد پاسخ داده یا آن را گزارش نماید ، به همین دلیل از دارو های مسکن و آرام بخش در مورد وی استفاده می کنند ، چون دارو های فلج کننده قادر به تسکین درد نیستند .

بیمارانی که باربیتورات یا دارو های فلج کننده با دوز های بالا دریافت می دارند ، نیازمند پایش مستمر عملکرد قلبی ، لوله گذاری داخل تراشه ، تهویه مکانیکی ، پایش ICP و پایش فشار خون شریانی می باشند . پنتوباربیتال ( نمبوتال ) تیوپنتال ( پنتوتال ) و پروپوفول ( دیپریوان ) از جمله متداولترین دارو هایی هستند که برای درمان با عوامل فلج کننده یا برابیتورات ها مورد استفاده قرار می گیرند . باربیتورات سرم باید به طور روتین تحت کنترل قرار گیرد .

در بیماری که باربیتورات ها یا عوامل فلج کننده استفاده می کند ، امکان بررسی و شناخت سریال وضعیت عصبی بیمار وجود نخواهد داشت . بنابراین برای بررسی وضعیت بیمار و پاسخ وی به درمان ، باید ابزار های پایشی دیگری را به کار برد . از جمله پرارمتر های حائز اهمیت که باید مورد بررسی قرار گیرند می توان به ICP ، فشار خون ، سرعت ضربانات قلب ، سرعت تنفس و پاسخ به درمان با ونتیلاتور ( مثلا عدم هماهنگی فاز های تنفسی بیمار با دستگاه ونتیلاتور ) اشاره کرد . میزان دارو های فلج کننده بر مبنای سطح سرمی آنها و پارامترهای برسی شده تعیین و تنظیم گردد . عوارض احتمالی شامل افت فشار خون در اثر کاهش سمپاتیکی تونسیته و افت عملکرد میوکارد می باشند .

منبع : برونر و سودارث مغز و اعصاب

ویرایش یازدهم 2008



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ | 13:30 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
اندازه گيري فشار داخل جمجمه (‏ICP‏) بخش بسيار مهمي از جراحي مغز و اعصاب به شمار مي‌رود. نه تنها افزايش مقدار ‏ICP‏ از متداول ترين علل مرگ و مير در بيماران مغز و اعصاب به شمار مي‌آيد، بلكه اين امر در بيماراني كه از صدمات مغزي رنج مي‌برند نيز بسيار شايع است. در گروه بيماران مغز و اعصاب 40 درصد بيماراني كه بيهوش هستند داراي ‏ICP‏ بالايي بوده و اغلب مقدار ‏ICP‏ آنها افزايش مي‌يابد و در 50 درصد افرادي كه در اثر جراحات مغزي مي‌ميرند، افزايش مقدار ‏ICP‏ علت اصلي مرگ به شمار مي‌رود. درمان مؤثر افزايش مقدار ‏ICP‏ باعث كاهش مرگ و مير در بيماران صدمه مغزي مي‌شود. بنابراين مقدار ‏ICP‏ مي‌بايست اندازه گيري شده و پيش از بالا رفتن مقدار آن، تشخيص داده شود. بديهي است كه آگاهي از مقدار ‏ICP‏ يك قاعده اساسي و يك شرط لازم و حياتي بروذ به درون كاسه سر براي ثبت ‏ICP‏ علت عمده بي‌ميلي براي پذيرفتن اين تكنيك در جراحي‌هاي مغز و اعصاب به شمار مي‌رود.
در حدود 15 سال قبل مانيتورينگ ‏ICP‏ به صورت كامل در تحقيقات و تجربه‌هاي كلينيكي مغز و اعصاب در چند مركز محدود پذيرفته شد. تا به امروز نظرها و عقايد در اين مورد بارها تغيير كرده است. از طرفي عده اي ادعا مي‌كنند كه اين روش هيچ تفاوتي در نتيجه كار بيماران مغزي ايجاد نمي كند و گروه ديگر ادعا مي‌كنند كه اين روش يك بخش واجب و ناگزير در جراحي‌هاي مغز و اعصاب است، بدون توجه به اينكه تعداد زيادي از بيماران حتما در اثر عمل خواهند مرد. حقيقت امر چيزي بين اين 2 نظريه است. در واقع اين امر بستگي به امكانات، پرسنل و افراد متخصصي دارد كه در هريك از واحدهاي جراحي در دسترس هستند.‏


مانيتورينگ فشار درون جمجمه
پيشرفت و توسعه استرين گيج‌ها به اندازه گيري ‏ICP‏ اين امكان را داد تا به صورت مستقيم و توسط يك كاتتر بطني و يك ترانسديوسر خارجي اين عمل انجام گيرد. جراحان پيش قدم در پيشرفت و توسعه اين امر ‏Jammy‏ و ‏Lundberg‏ بودند. پس از آن تكنيك فوق با اندكي تغيير مطرح شد و در بسياري از موارد و تا حدود زيادي پذيرفته شد.‏

روش‌هاي اندازه گيري ‏ICP
فشار درون جمجمه‌اي (‏Intracranial‏) در بسياري از موارد دقيقه به دقيقه تغيير مي‌كند. اين تغييرات به خصوص در مواردي كه فشار درون جمجمه رو به افزايش است، بسيار قابل توجه است. بنابراين مشاهدات لحظه‌اي ‏ICP‏ مي‌تواند گمراه كننده باشد. از اين رو ثبت آن توسط يك ثبات بسيار حائز اهميت است. ثبات مي‌تواند مقدار ‏ICP‏ را به صورت پيوسته ثبت كند كه در نتيجه هيچ موجي از دست نمي رود. با اين وجود دست يابي به اين حالت ايده آل مشكلاتي نيز دارد كه از جمله مي‌توان به ذخيره حجم زيادي جدول و اطلاعات اشاره كرد.‏
Marmarou‏  دريافت كه سطح ‏ICP‏ كه توسط پرستاران ‏ICU‏ در آخر هر ساعت ثبت مي‌شود (‏‎'End hour recording'‎‏) يك تخمين قابل قبول ‏ICP‏ براي كليه ساعت‌ها است. همچنين دريافت كه? 83 از مشاهدات كامپيوتري و ركوردهاي ثبت شده ‏ICP‏ توسط پرستاران از نظر ارزش و اعتبار اختلافي كمتر از 6 ميليمتر جيوه دارند.

ثبت فشار درون جمجمه اي
روش اندازه گيري ‏ICP‏ توسط افرادي مطرح ‌شد كه استفاده از يك كاتتر بطني و يك ترانسديوسر خارجي را در اين روش ترجيح مي‌دهند و اين روش موثق ترين و قابل اعتماد ترين روش حال حاضر براي ثبت ‏ICP‏ بطني است. اين روش حداقل هزينه و حداكثر صحت را دارد. البته اين موضوع تا زماني صادق است كه امكان كاليبره كردن ترانسديوسرهاي خارجي در برابر يك مرجع در هر زمان ممكن مهيا باشد. نقطه مرجع براي يك ترانسديوسر خارجي بهتر است مجراي ‏Monor‏ باشد، زيرا اين نقطه به مركز سر نزديك است. نقطه مياني كه 2 مجراي خارجي را به هم اتصال مي‌دهد نقطه مرجع مناسب ديگري است، گرچه مقداري عقب‌تر از سوراخ درون جمجمه‌اي قرار دارد. برخي كاربران نيز از مجراي شنوايي خارجي استفاده مي‌كنند. به هر حال هر نقطه مرجعي كه به كار گرفته شود، با هر تغييري در موقعيت سر، سطح ترانسديوسر خارجي نيز بايد اصلاح شود. بديهي است كه روش بطني نياز به جايگذاري يك كاتتر در بطن جانبي دارد كه اين امر به علت باريكي و امكان جابه‌جا شدن بطن از نظر تكنيكي پروسه بسيار مشكلي است. آسيب اساسي به بخش ‏Ganglia‏ مي‌تواند مستقيما توسط يك بيماري و يا اقدام در كانوله كردن بطن به وجود آيد. يك مزيت بزرگ روش بطني اين است كه مايع مغزي- نخاعي (‏CSF‏) مي‌تواند تخليه شود و در نتيجه مقدار ‏ICP‏ پايين مي‌آيد. همه مفاصل و اتصالات در سيستم ثبت ‏ICP‏ بايد ضدآب باشند، در غير اين صورت نشتي‌هايي در حد ميكرو مي‌تواند ثبت فشار را مختل كرده و يا صحت آن را از بين ببرد.
هر بخش از سيستم بايد مرتبا و به صورت دوره اي به وسيله جدا كردن سيستم خارجي از بيمار و آزمودن آن با يك فشار مغزي در حدود 50 ميليمتر جيوه تست شود. گاهي اوقات كاتترهاي بطني مسدود مي‌شوند، كه براي غلبه بر اين مشكل مي‌توان از يك جريان كوچك محلول نمك استريل استفاده كرد و آن را از ميان سيستم گذراند. به هر حال نبايد از محلول نمك به صورت پي در پي و مكرر استفاده كرد زيرا به هر صورت ريسك طبيعي عفونت را افزايش مي‌دهد.
مكان اكسترادورال (‏Extradural‏) در مغز براي عمل مانيتورينگ استفاده مي‌شود. اين مكان اين مزيت را دارد كه از نفوذ به ‏dura‏ اجتناب مي‌شود. به هر حال مشكلات بسياري در اين زمينه وجود دارد كه اين مشكلات وابسته به عدم ارتجاع ‏dura‏ بوده و نياز به ترانسديوسري جهت قرار گرفتن به صورت هم سطح با ‏dura‏ وجود دارد. متاسفانه اختلالات و بي نظمي‌هاي  ‏dura‏ و بخش‌هاي داخلي جمجمه بسيار متداول هستند. اگر اين هم سطحي حاصل نشود، كشش‌ها و فشارهاي وارد شده به ‏dura‏ مي‌تواند موجب تحريف در اندازه‌گيري‌ها شده و دستگاه اشتباها فشار بالايي را ثبت كند. نتيجه امر آنكه به علت مشكلات مطرح شده در مورد صحت اندازه‌گيري‌ها از روش اكسترادورال (‏Extradural‏) در حال حاضر به ندرت استفاده مي‌شود.‏

ترانسديوسرهاي ‏Catheter-Tip
استفاده از ترانسديوسرهاي ‏catheter-tip‏ در سال‌هاي اخير به طور فزاينده اي افزايش پيدا كرده و در حال حاضر به عنوان روش مرجع ثبت ‏ICP‏ به حساب مي‌آيد. ترانسديوسرهاي قابل كاشت كوچك نيز همانند ترانسديوسرهاي درون عروقي توسعه يافته اند كه ترانسديوسر ‏Camino‏ يكي از نمونه‌هاي آن است (شكل1)‏
در اين روش فشار در سر يك كاتتر فايبراپتيك باريك اندازه گيري مي‌شود. در سركاتتر فوق يك ديافراگم قابل ارتجاع قرار دارد. نور به سمت خارج ديافراگم منعكس شده و تغييرات شدت نور بر حسب فشار تفسير مي‌شود. قطر خارجي وسيله تنها  ‏mm‏ 3/1 است. مزيت اين سيستم آن است كه سيستم فوق به ستون مايع و يا يك ترانسديوسر خارجي وابسته نيست. اين امر در مكان‌هايي كه ارتفاع بالايي دارند و سطح سر بيمار نياز به سازگاري مجدد با يك مرجع ثابت دارد مي‌تواند مثمرثمر باشد. ‏
به علاوه همواره يك ارتباط نزديك بين ‏ICP‏ اندازه گيري شده با ترانسديوسرهاي كاتتر ‏Camino‏ و روش درون جمجمه اي وجود داشته است. ترانسديوسرهاي دروني (‏Innerspace‏) يك نوع مشابه ترانسديوسرهاي ‏catheter-tip‏ و فايبراپتيك هستند.‏
محدوديت و مشكل اصلي ترانسديوسرهاي ‏catheter-tip‏ در اين است كه اگر مانيتورينگ براي بيش از 5 روز ادامه پيدا كند، به علت دريفت، امكان كاليبره كردن آنها در محل عمليات وجود نداشته و حتما بايد جايگزين شوند. جايگذاري اين ترانسديوسرها بسيار ساده است و در عمق 1 تا 2 سانتي‌متري قرار مي‌گيرند. يكي از مسائلي كه كاربرد و سودمندي اين روش را محدود مي‌كند اين است كه كابل‌هاي فايبراپتيك مي‌توانند به وسيله بيمارهاي بي قرار خميده شده و آسيب ببينند و اين شكنندگي و ظرافت يك مشكل كاربردي در اين روش است.

ترانسديوسرهاي ميكروچيپ جايگذاري شده (‏Implanted‏)
سنسورهاي ميكروچيپي جايگذاري شده در حال حاضر به صورت گسترده‌اي توسعه يافته اند كه يك نمونه آن ترانسديوسر ميكروسنسور ‏codman‏ است كه شامل سنسور حساس به فشار بسيار كوچك است (شكل 2)
اين سنسور در يك روكش تيتانيومي بسيار كوچك (قطر 2/1 ميليمتر) در نوك يك لوله نايلوني قابل ارتجاع به طول 100 سانتي متر و قطر 7/0 ميليمتر سوار شده است. سر ترانسديوسر شامل يك ميكروچيپ سيليكوني با استرين گيج‌هاي مقاومتي پيزو (‏Piezoresistive‏) است كه به سيم‌هايي متصل شده اند و مدار پل وتستون را تكميل مي‌كنند. زماني كه به ترانسديوسر نيرويي وارد مي‌شود و فشار به كار گرفته مي‌شود، ديافراگم سيليكوني مقدار بسيار كوچكي (كمتر از ‏‎ mm3‎‏ 001/0 براي هر 100 ‏mmhg‏) منحرف مي‌شود و فشار اعمال شده تغيير شكلي در مقاومت‌هاي پيزو جاسازي شده توليد مي‌كند. اين تغيير مقاومت تبديل به يك ولتاژ تفاضلي مي‌شود كه در مرحله بعد ولتاژ فوق تبديل به واحدهايي از فشار بر حسب ميليمتر جيوه خواهد شد.‏
ترانسديوسرهاي ميكروسنسور مي‌توانند به صورت مستقيم در بافت اصلي مغز جاي گذاري شوند، به علاوه اين ترانسديوسرها براي عبور از ميان يك كاتتر به بطن جانبي به اندازه كافي نازك هستند.

انتخاب سيستم مناسب
تصميم گيري در اين مورد كه كدام سيستم اندازه گيري ‏ICP‏ بهترين است بسيار مشكل است زيرا متغيرهاي بسياري در اين مساله حائز اهميت هستند. اگر دسترسي به بطن مود نياز باشد يك كاتتر بطني و يا يك ترانسديوسر خارجي مي‌تواند مفيد و قابل اطمينان باشد. به هر حال اغلب بيماراني كه در حال حاضر ‏ICP‏ آنها اندازه گيري مي‌شود بيماراني هستند كه از يك آسيب مغزي رنج مي‌برند كه معمولا اين بيماران بطن‌هاي باريك و نازكي دارند و به صورت بالقوه كانوله كردن و سوراخ كردن آن براي يك جراح جوان بسيار مشكل است. در صدمات مغزي شديد روشي كه ترجيح داده مي‌شود استفاده از يك ترانسديوسر با كاتتر فايبراپتيك نوك باريك و يا يك ترانسديوسر قابل جايگذاري (مانند ‏Codman‏) است كه در بافت اصلي مغز جايگذاري مي‌شود، اين امر مي‌تواند به سادگي و در بالين بيمار انجام پذيرد. در برخي كشورها استفاده از اين 2 ترانسديوسر بسيار محدود است كه اين امر به علت هزينه بالاي آن است. اين مسأله از كشوري به كشور ديگر متغير بوده و بستگي به تصميم گيري پزشك دارد. ترانسديوسرهاي‏Innervespac ‎‏ و ‏Caminu‏ نياز به يك مانيتور كنترل كننده گران قيمت (در حدود5000 دلار) دارند در حالي كه واحد كنترل كننده ‏Codman‏ ارزان تر است. ‏
هر سه ترانسديوسر به طور رضايت بخشي از پس آزمايشات برآمده‌اند و در شرايط آزمايش كيفيت بالايي مطابق با مشخصات توليدكننده از خود نشان داده‌اند. ترانسديوسر ‏Codman‏ امتياز بهتري را نسبت به ساير ترانسديوسرها كسب كرده‌اند. امتيازدهي فوق در جدول 1 نشان داده شده است.‏
‏ به هر حال اين طور به نظر مي‌رسد كه ترانسديوسرهاي قابل جايگذاري و ‏Catheter-Tip‏ بايد جايگزين سيستم‌هاي گذشته شوند. ايراد اصلي ترانسديوسرهاي ‏Catheter-Tip‏ اين است كه نمي‌توانند در محل كاليبره شوند اما به هر صورت اين نقص اهميت كاربردي كمي دارد.‏

تفسير مانيتورينگ ‏
اين موضوع كه كاليبره كردن دستگاه مانيتورينگ ‏ICP‏ در واحد ميلي متر جيوه است بسيار متعارف است. دليل اين امر آن است كه بدين وسيله يك قياس مستقيم بين ‏ICP‏ و فشار خون انجام مي‌گيرد. در نتيجه كاربر مي‌تواند تفاوت اين 2 فشار (‏CCP‏) را محاسبه كند. ‏
فشار خط پايه (‏Baseline‏)
‏ICP‏  نرمال به صورت ضرباني است. علت اين امر اين است كه بتواند ارتعاش شرياني درون بطني سيكل تنفسي و قلبي را منعكس كند. بر پايه ملاحظات شهودي، سطح نرمال متوسط ‏ICP‏ حدود 10-0 ميلي‌متر جيوه است كه اگر اين مقدار از 15 ميلي‌متر بالاتر رود غير نرمال خواهد بود. ‏Lundberg‏  نشان داد كه افزايش فشار متوسط بالاي 20 ميلي‌متر جيوه به صورت متعادلي بالا مي‌رود اما اگر اين مقدار به 40 ميلي‌متر جيوه برسد به شدت افزايش پيدا خواهد كرد. به علاوه اگر لبه استخوان توسط جراحي برداشته شود، فشار قرائت شده مي‌تواند غيرقابل اعتماد باشد.‏
موج‌هاي فشار
Lundberg‏  سه نوع متغير مختلف براي ‏ICP‏ تشخيص داد كه آنها را موج‌هاي ‏A، ‏B‏ و ‏C‏ ناميد. موج‌هاي نوع ‏A‏ از نظر باليني بسيار حائز اهميت هستند زيرا اين موج‌ها كاهش فشار درون جمجمه اي كه مي‌تواند بسيار خطرناك باشد را به خوبي نشان مي‌دهند. در اين نوع موج، ‏ICP‏ با شيب ملايم و به آرامي افزايش پيدا مي‌كند و زماني كه به 50 ميلي متر يا بيشتر رسيد براي 5 تا 20 دقيقه ثابت خواهند ماند، پس از آن امكان سقوط فشار به سرعت و حتي تا زير سطح ابتدايي نيز وجود دارد. معمول‌ترين نوع موج فشار كه اهميت باليني به مراتب كمتري نسبت به موج مسطح دارد موج نوع ‏‎"B"‎‏ است. در اين نوع موج نوسانات ريتميك زيادي وجود دارد كه اغلب با پيك‌هاي تند همراه بوده و هر 1 الي 2 دقيقه يك بار اتفاق مي‌افتد. در اين حالت مقدار متوسط ‏ICP‏ به مرور افزايش مي‌يابد و در حدود 20 تا 30 ميلي متر جيوه بالاتر از خط مبنا تغيير مي‌كند، سپس اين مقدار به صورت ناگهاني و به تندي و بدون هيچ پريود يا مقطع زماني خاصي سقوط مي‌كند. شكل موج‌هاي ‏‎"C"‎‏ نيز در مقايسه با نوع ‏‎"A"‎‏ و ‏‎"B"‎‏ داراي اهميت باليني بسيار كمتري است.‏

دامنه پالس
همان طور كه مقدار ‏ICP‏ نسبت به سطح ساكن افزايش پيدا مي‌كند، مؤلفه‌هاي ضربان قلبي نيز افزايش مي‌يابند. اين در حالي است كه شدت نسبي اجزاء تنفس ممكن است كاهش يابند. بنابراين دامنه پالس ‏ICP‏ به صورت خطي و با افزايش مقدار ‏ICP‏ افزايش پيدا مي‌كند. فشار پالس همچنين مي‌تواند قبل از افزايش مقدار متوسط ‏ICP‏ افزايش يابد. اين امر اهميت باليني فراواني دارد زيرا مي‌تواند امكان وخيم شدن حال بيمار قبل از افزايش ‏ICP‏ را پيش بيني كند، به عبارت ديگر يك افزايش دامنه پالس در غياب افزايش مقدار ‏ICP‏ مي‌تواند يك اختلال را در درون جمجمه نشان دهد.

شكل موج فشار درون جمجمه اي
موج ‏ICP‏ داراي 2 وضعيت متناوب مختلف به شكل ضرباني است كه يكي همراه با تنفس و ديگري همزمان با پالس شرياني (هنگامي كه ديگري كندتر است) است (شكل 3) .

امواج عروقي به وسيله ضربان شرياني رگ‌هاي بزرگ در مغز به وجود مي‌آيند و توليد كننده يك نوسان در سيستم بطني هستند. شكل موج فشار ‏CSF‏ بسيار شبيه به فشار خون سيستميك است. اين موج از سه جزء اصلي موج ضربتي ‏P1‎، موج ‏Tidal‏ ‏P2‎‏ و موج چكشي ‏P3‎‏ تشكيل شده است (شكل 4).‏
شكاف چكشي بين ‏P2‎‏ و ‏P3‎‏ با شكاف چكشي پالس شرياني رابطه دارد. موج تنفسي همزمان با تغيير در فشار سياهرگ مركزي است كه بازتاب فشار قفسه سينه اي است. اين امواج به صورت برجسته در بيماراني كه به ونتيلاتور متصل هستند ديده مي‌شوند.‏
در حالت نرمال دامنه پالس قلبي در حدود 1/1 ميلي متر جيوه است و دامنه تركيب پالس قلبي و تنفسي در حدود 3/3 ميلي متر جيوه است. تجزيه و تحليل انتقال فشار مغزي- عروقي به وسيله آناليز فوريه براي هر 2 شكل موج فشار درون جمجمه اي و شرياني به عنوان يك روش ارزيابي و تشخيص پاتوفيزيولوژي مغزي- عروقي مورد آزمايش قرار گرفته است. مطالعات تجربي تغييراتي را در مؤلفه‌هاي فركانس پايين در انتقال فشار مغزي- عروقي نشان مي‌دهد. اين مطالعات همچنين الگوهاي ويژه‌اي از انتقال فشار مغزي- عروقي كه در بيماران با صدمات مغزي شديد اتفاق مي‌افتد را نشان مي‌دهد.
اگرچه مطالعات اوليه ارتباط بين مرگ و مير و باند فركانسي بالا (‏Hz‏ 15-4) را نشان مي‌دهد، اما تحقيقات جاري ثابت مي‌كند كه اين طيف فركانسي تحت تاثير ضربان قلب نيز قرار مي‌گيرد.‏


نتيجه گيري
مانيتورينگ ‏ICP‏ در حال حاضر گسترش قابل توجهي پيدا كرده و به يك ابزار بسيار مفيد به ويژه براي بيماراني كه از صدمات مغزي رنج مي‌برند تبديل شده است. در اين زمينه مساله حائز اهميت اين است كه بايد استانداردهاي معيني براي اين وسيله طراحي شود تا بر اساس آن اطلاعاتي كه از اين سيستم به دست مي‌آيد قابل اطمينان و اثربخش باشد. در اين زمينه ترانسديوسر ‏Catheter-tip‏ و ترانسديوسر ميكروچيپ قابل جايگذاري (‏implant‏) مورد تاييد هستند. اين ترانسديوسرها مي‌توانند يك ثبات را هدايت كرده و در نتيجه اثر ‏ICP‏ بر روي كاغذ ثبت شده و در دسترس تيم پزشكي قرار گيرد. ساير متغيرهاي فيزيولوژيكي مانند فشار خون شرياني (‏BP‏) نيز در هر زماني كه نياز باشد ثبت مي‌شوند. ترانسديوسرهاي ‏Catheter-tip‏ و ميكروچيپ‌هاي فوق به عنوان استاندارد طلايي در اندازه گيري ‏ICP‏ به حساب مي‌آيند.
مانيتورينگ ‏ICP‏ تنها راه قطعي و مسلم در تاييد تنش در درون جمجمه به شمار مي‌آيد، اين روش تنها روش قابل اطمينان براي ارزيابي موفقيت درمان در صدمات مغزي است كه درمان و معالجه بيمار را تسريع مي‌بخشد. اگر در اين بيماران افزايش ‏ICP‏ مشاهده نشود، مي‌توان با اطمينان از اعمال جراحيخطرناك و پرهزينه اجتناب كرد. اگر بيماري فلج شده و يا به بيهوشي عميق برود، مشاهدات عصبي بي فايده شده و در عمل مانيتورينگ ‏ICP‏ است كه مي‌تواند يك شاخص براي كاركرد مغزي تهيه كند. در اين موارد ‏ICP‏ وسيله‌اي براي تخمين فشار تزريق وريد مغزي به حساب مي‌آيد.‏



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ | 13:29 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

دانشگاه علوم پزشکی اراک

/http://www.arakmu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي اردبيل

http://www.arums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی اروميه

http://www.umsu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

http://www.mui.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز

http://ajums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي بابل

/http://www.mubabol.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي بندر عباس

http://www.hums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي بوشهر

http://www.bpums.com

 

دانشگاه علوم پزشكي بيرجند

http://www.bums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي تبريز

http://www.tbzmed.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي ايران (تهران)

http://www.iums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (تهران)

http://www.bmsu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی بهزيستی (تهران)

http://behzisty.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي تهران

http://www.tums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي (تهران)

http://www.sbmu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی تربيت مدرس (تهران)

http://www.medicine.mainpage.net

 

دانشگاه علوم پزشكي لرستان (خرم آباد)

http://www.lums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي زاهدان

http://www.zdmu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

http://www.zums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

http://www.medsab.ac.ir/sabzsmse.htm

 

دانشگاه علوم پزشكي شيراز

http://www.sums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي سمنان

http://www.sem-ums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي كاشان

http://www.kaums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي كرمان

http://www.kmu.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي كردستان

http://www.muk.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه

http://www.kums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي كهكيلويه و بوير احمد

http://www.yums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي گلستان

http://www.golestangums.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي گيلان

http://www.gums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي مازندران

http://www.mazums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

http://www.mums.ac.ir

 

دانشگاه علوم پزشكي يزد

http://www.ssu.ac.ir

 

دانشكده علوم پزشكي فسا

http://www.fums.ac.ir



تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ | 13:29 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

افزايش فشار داخل جمجمه(Intracranial  Hypertention) بدنبال ضربه سر عموما ناشي از ضايعات موضعي مغزي و به تناسب كمتر از ضايعات منتشر مغزي ايجاد مي شود و بررسي نشان مي دهد كه افزايش فشار داخل جمجمه بعنوان يك مسئله مهم درماني در 50% بيماران با ضايعات موضعي و 23 % موارد بيماران با ضايعه منتشر مغزي حتي بعد از درمان جراحي يا  طبي وجود دارد . افزايش فشار داخل جمجمه در بيماران با ضربه سر نيز به علت افزايش حجم هر يك از سه قسمت محتويات داخل جمجمه  يعني حجم خون يا ماده مغزي و يا مايع مغزي نخاعي مي تواند ايجاد شود ولي معمولا افزايش فشار داخل جمجمه در اثر افزايش حجم خون منتشر بصورت انواع هماتوم هاي بعد از ضربه (اپيدورال – سوب دورال )يا افزايش حجم خون بطور منتشر، بصورت احتقان عروقي مغز ناشي از آشفتگي تنظيم خودبخودي گردش خون مغزي  يا اينكه افزايش حجم بافت مغزي در نواحي كوفتگي مغز مي باشد. افزايش حجم مايع  مغزي نخاعي  بدنبال ضربه معمولا نادر بوده در اثر انسداد راههاي خروجي مايع مغزي و بروز هيدرسفالي مي باشد.

افزايش فشار جمجمه بطور منتشر يا موضعي باعث جابجايي قسمت هاي مختلف و اختلال در جزيان خون مغز مي شود همانطور كه قبلا گفته شد ارتباط قسمت هاي بالاي چادرينه با زير آن تنها از طريق بريدگي چادرينه و فضاي داخل جمجمه با محور ككانال نخاعي در ناحيه سوراخ پشت سرForamen Magnum است هر گونه جابجايي مغزي ناشي از اختلاف فشار بين دو ناحيه مغزي باعث فتق مغز از بريدگي چادرينه يا سوراخ پشت سري مي شود كه ابتدا اثرات ان فقط بصورت فشاري بوده و اگر زود درمان گردد قابل برگشت مي باشد ولي ادامه فتق با ايجاد ايسكمي باعث آسيب دائمي و غير قابل بر گشت  ناحيه فتق شده و همچنين ساقه مغزي مي گردد.

افزايش فشار داخل جمجمه با جابجايي و تحت فشار قرار دادن عناصر حساس داخل جمجمه نظير سخت شامه و عروق بزرگ و همچنين ساقه مغزي باعث سردرد- تهوع – استفراغ- تاري ديد- كاهش سطح هوشياري- افزايش فشار خون- كندي ضربان قلب و بي نظمي تنفسي-(پديده كوشينگ)- تشنج- حالت وضعيتي اندامها هيپرفلكسيون يا هيپراكستاسيون(Decerebrate- Decorticate) و بالاخره كوماي عميق و وقفه تنفسي ميشود. اگر افزايش فشار داخل جمجمه سريع نباشد ممكن است بيمار مدتها دچار سردرد- تهوع- استفراغ- ادم عصب بينايي- فلج اعصاب جمجمه أي بويژه زوج ششم جمجمه أي قبل از آنكه براي بيمار اختلال هوشياري بروز كند بشود.

جابجائي مغزي Brain shift

هر ضايعه فضاگير داخل جمجمه أي صرف نظر از ماهيت آن (هماتوم- آبسه يا كوفتگي مغزي . . . ) و محل آن(بالاي سخت شامه يا زير آن يا داخل مغزي) بالا يا زير چادرينه Tentorium معمولأ باعث جابجائي و به هم خوردن محل تشريحي ناحيه مبتلا و افزايش فشار داخل جمجمه ميگردد كه سرانجام اگر زود تشخيص داده نشود و درمان نگردد فتق مغز را به خارج از محدوده خود ايجاد ميكنند بين حجم ضايعه فضاگير و سرعت رشد آن و فشار داخل جمجمه و درجه جابجائي مغز رابطه ظريفي وجود دارد و عواملي نظير حجم مايع مغزي نخاعي و اندازه بريدگي چادرينه در آن مؤثر مي باشند بدين معنا هر چه رشد ضايعه سريع تر باشد افزايش فشار داخل جمجمه نسبت به ميزان جابجائي بيشتر است ولي اگر رشد ضايعه تدريجي باشد ميزان جابجائي بيشتر خواهد بود برعكس افزايش فشار داخل جمجمه كمتر خواهد بود مثال آن در هماتوم حاد و مزمن زير سخت شامه است كه در نوع هماتوم حاد زير سخت شامه با فشار داخل جمجمه 50 ميلي متر جيوه جابجاي خط وسط 10 ميلي متر داشته درحاليكه در نوع هماتوم مزمن جايجايي خط وسط مغزي 20 ميلي متر مي تواند با فشار داخل جمجمه نرمال همراه باشد. بسياري از ضايعات فضاگير مغزي كه با جابجائي مغز همراه هستند در بالاي چادرينه قرار دارند و انواع مختلفي از جابجائي يا فتق (Hemiation) مغزي در بيماران با مغزي مي تواند ايجاد شود و شايع –ترين آنها، فتق لب گيجگاهي از بريدگي چادرينه و فتق تونسيل هاي مخجه أي از سوراخ پشت سري استخوان جمجمه Foramen Magnum مي باشد       

فتق لب گيجگاهي Uncal  Herniation يا Lateral

اين پديده بهترين فرم شناخته شده از جابجائي مغز است كه در آن Uncus و قسمتهاي داخلي شكنج هيپوكامپ بين لبه آزاد چادرينه و مزانسفالون بطرف پائين جابجا ميشود. در نتيجه اين جابجائي مغز مياني و پايك هاي مغز و همچنين عصب زوج سوم و شريان مغزي خلفي (PCA) تحت فشار قرارگرفته و سبب بروز علائم فلج عصب زوج سوم بصورت گشادي مردمك و افتادگي پلك و فلج نيمه بدن (Hemiparesis) در طرف مقابل مي گردد اگر اين جابجائي ادامه يابد درساقه مغزي و شبكه مشبك داخل آن (Reticular Forimation) آسيب دائمي ايجاد شده و بيمار دچار بيهوشي اختلال ريتم تنفسي و قلب عروق و وضعيت هاي حركتي Decerebrate ميگردد كه سرانجام با وقفه تنفسي مرگ فراميرسد. در اتوپسي اين بيماران خونريزي و نكروز در لب گيجگاهي و عصب زوج سه و قسمتهاي داخلي لب اكسيپتال وساقه مغزي وجود دارد.

جابجائي تونسيل هاي مخچه أي

در مواقعي كه در حفره خلفي يك ضايعه فضاگير نظير انواع هماتوم ها يا كوفتگي مخچه أي داشته باشيم افزايش فشار داخل جمجمه باعث جابجائي تونسيل هاي مخچه أي به پائين شده و تونسيل ها از سوراخ بزرگ پشت سري Foramen  Magnum بداخل كانال نخاعي گردن رانده ميشود وبا تحت فشار قرار دادن بصل النخاع باعث وقفه تنفسي مي گردد.

فضای داخل جمجمه فضای بسته ای است که قابلیت اتساع ندارد و به یک تلمبه ای به نام قلب   متصل است که خون از سرخرگ به داخل حفره مغز وارد و از طریق سیاهرگ به قلب بر می   گردد . محتویات داخل کاسه جمجمه که ICP را تشکیل می دهد شامل :

1 - بافت خود مغز که بطور متوسط در بزرگسالان 1400 gr وزن دارد .

2 – جریان خون داخل مغز که 75 cc در ثانیه است .

3 – CSF که 75 cc است .

حد نرمال (ICP  ( 10 – 20 mmHg  است . برای اینکه ICP در حد نرمال حفظ شود   لازم است تعادل بین این سه جزء وجود داشته باشد . در صورت ­ حجم یکی از این سه عامل    معمولا حجم یا مقدار 2 عامل دیگر ¯ می یابد تا در حد نرمال حفظ شود .

البته توانایی مغز نسبت به دو عامل دیگر در فشرده شدن و ¯ حجم آن کمتر است . وقتی ICP  افزایش می یابد عمده تغییرات در حجم خون یا CSF ایجاد می شود .

در زمان (­ ICP  ( Raised . Intera Cranial Pressure  یکی از سه مکانیسم زیر دخالت دارد :

1 - ­ محتویات مغز :

تومور مغزی ، تشکیل آبسه ، ادم مغزی ، آنسفالیت ، CVA وسیع که باعث ­ حجم مغزی شده و باعث RICP شوند .

2 - ­ مقدار CSF :

زمانیکه تولید CSF از مقدار طبیعی بیشتر باشد یا انسداد در مسیر جریان CSF و یا اختلال در جذب CSF ( اختلال در ورید سینوسی Doramater ) .

­  CSF باعث اتساع بطن ها ، هیدروسفالی و ­ ICP می شود .

3 – اختلال در عملکرد عروقی مغز :

بافت مغزی دارای توانایی خود تنظیمی ( Auto regulation ) برای تنظیم قطر عروق مغزی جهت ثابت نگه داشتن جریان خون مغز یا فشار پرفیوژن مغزی در حد نرمال علیرغم تغییرات در فشار خون سیستمیک را دارد .

¯ BP : باعث گشادی شریان و تنگی ورید .

­ BP : باعث تنگی شریان و گشادی ورید .

CPP ( Cranial Perfusion Pressure ) :

CPP باید بالای 70mmHg باشد تا هم جریان خون مغز برقرار باشد و هم ICP نرمال حفظ شود .                                                                                     

                                         CCP = BPmax – ICP

 

معمولا به دنبال ضربه مغزی ، ­ شدید BP ، ادم مغزی ، مکانیسم خود تنظیمی مغز مختل شده و باعث اختلال CPP شده و با ¯ CPP باعث ایسکمی سلول مغزی ، نکروز سلول ها و بدنبال آن ­ ادم و تشدید ICP می شود .

ااز طرف دیگر با ­ CPP به بالای 100mmHg ، با ­ حجم خون داخل مغزی باز هم باعث تشدید ICP می شود .

گازهای شریانی خون روی مکانیسم خود تنظیمی مغز اثر دارند . ­ co2 خون شریانی که ایجاد هایپر کاپنی می کند و ¯ O2 به کمتر از 60 mmHg که ایجاد هایپوکسی می کند باعث گشادی عروق مغزی می شود .               

انبساط عروقی­co2  , ¯ o2 Þ

¯ co2 خون باعث انقباض عروق مغزی می شود .

ا                                               انقباض عروق ¯ co2 Þ

عوارض RICP :

1 - بیرون زدگی ساقه مغز : بدلیل ­ فشار و خروج از طریق فرامن مگنوم .

2 - دیابت بی مزه ( دفع مایعات بدون قند ) .

3 - ترشح زیاد ADH و احتباس مایعات ( SIADH ) .

علائم ­ ICP :

1-    اولین علامت آن ¯ LOC بیمار است که با وضعیت قبلی بیمار مقایسه می شود .

2-    سر درد در بیماران هوشیار که صبح ها شدید تر است و با فعالیت ­  می یابد . از مشخصه های این نوع سر درد این است که ممکن است در خواب تشدید یافته و شخص را از خواب بیدار کند .

3-    تهوع و استفراغ جهنده که از علائم دیررس است .

4-    سرگیجه به صورت احساس سبکی سر .

5-    اختلال بینایی : تاری دید ، دوبینی ، که شایعترین علائم چشمی ­ ICP هستند .

6-    اختلال شعور : از یک اظطراب و نگرانی ساده تا اختلال حافظه و هوشیاری .

7-    ادم پایی ( papilledema ) : یکی از قابل اعتماد ترین نشانه های ­ ICP .

8-    تشدید رفلکس ها ، تغییر در اندازه مردمک ، تغییر در پاسخ به نور مردمک .

9-    سفتی گردن : در بسیاری از موارد وجود دارد . تفاوت آن با مننژیت این است که در­ ICP ، علامت Kernig وجود ندارد .

10 – قلبی عروقی : یکی از یافته های شایع ­ ICP ، HTN است که ممکن است همراه با برادیکاردی نیز باشد .

11 – اختلالات عصبی موضعی : یافته نسبتا شایع فلج زوج 6 مغزی و یافته مهم و خطرناک فتق های داخل مغزی است .

توجه : در بیمار هوشیار مشکوک به ­ ICP ، عدم توانایی وی در تعیین دقیق محل درد ، نشانه خوبی دال بر ­ ICP است .

تریاد کوشینگ ( هیپرتانسیون ، برادیکاردی و اختلال الگوی تنفسی ) نشاندهنده ­ شدید ICP و پیش آگهی بد بیماری است .

یافته های تشخیصی :

در کلیه بیماران مشکوک به ­ ICP بایستی CTscan مغز به عمل آید و قبل از انجام آن LP ممنوع است اما اگر در CT scan ­ ICP مشخص نشد وبه خونریزی ساب آراکنوئید یا مننژیت شک وجود داشت می توان با احتیاط اقدام به LP نمود .

سایر آزمایشات عبارتند از :

CBC diff ، BUN ، Cr ، BS ، SGOT ، SGPT ، Na ، K ، ABG ، serume osmohahity ، U/A .

درمان ­ ICP :

1 – استفاده از دیورتیک اسموتیک مانند مانیتول که با ¯ مقدار آب بافت مغزی به ¯ ICP کمک می کند ( از طریق ­ برون ده ادراری ) .

نارسایی قلبی و کلیوی و ادم ریوی از عوارض استفاده از مانیتول است .

2 – گاهی اوقات استفاده از کورتون با ¯ ادم به ¯ ICP کمک می کند ، که از دگزا استفاده می شود .

3 – محدودیت مصرف مایعات : ­ مایعات باعث ­ حجم در گردش Ü ­ ICP

4 – هایپر ونتیله کردن بیمار : از طریق انقباض عروق باعث ¯ ICP می شود .

5 – هایپوترم کردن بیمار : ¯ T باعث ¯ ریت متابولیسم سلول های مغزی و ¯ ICP می شود .

برخی مواقع به بیمار O2 با غلظت بالا داده می شود که با تنگی عروق به ¯ ICP کمک می کند .

اگر این اقدامات موثر نباشد از روش تهاجمی استفاده می شود :

   Subarachnohd bolt   ( پیچ زیر عنکبوتیه ) :

یک پیچ توخالی است که از طریق جراحی با باز کردن جمجمه و گذشتن از دورامتر آن را در فضای ساب آراکنوئید قرار می دهند . یک سمت الکترود دارد که به ترانس دیوسر وصل است و ICP را اندازه گیری می کند و در صورت ­ ICP مقداری از CSF را خارج می کند .

   Ventriclostomy      ( سوند گذاری داخل بطنی ) :

در این روش سوند باریک و ریز از طریق جراحی داخل یکی از بطن های طرفی عمدتا در نیمکره غیر غالب قرار می دهند که برای اندازه گیری ICP و تخلیه CSF است .

عوارض : عفونت بطن ، کلاپس بطنی ، انسداد مسیر سوند .

Nursing Care :

1 – زیر سر 30 درجه بالاتر باشد ¬ کمک به بهبود درناژ وریدی .

2 – قرار گرفتن سر بیمار در وضعیت خنثی و جلوگیری از خم شدن به طرفین ( انسداد ورید ژوگولار و ­ ICP ) .

3 – جلوگیری از انجام فعالیت هایی مثل عطسه ، سرفه یا مانور والسالوا در بیمار .

4 – استفاده از ملین ، رژیم پر فیبر به بر طرف شدن constipation کمک می کند و از انجام مانور والسالوا جلوگیری می کند .

5 – ساکشن بیمار در صورت نیاز برای جلوگیری از ایجاد هایپوکسی .

6 – جلوگیری از خم شدن مفصل Hip .

7 – ایجاد محیط آرام و بدون سر و صدا و اجتناب از بیدار کردن مکرر بیمار .



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۹ | 0:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

عملی

نظری

تعداد واحد کل

نام درس

1

1

2

آمار زیستی و روش تحقیق

1

1

2

فناوری اطلاعات

 

2

2

زبان تخصصی

5/0

1

5/1

آناتومی

5/1

5/1

فیریولوژی

1

1

بهداشت عمومی

1

1

گزارش نویسی و مستند سازی در اورژانس

 

2

2

داروشناسی

1

1

2

سلامت تکنسین فوریت های پزشکی

5/0

5/0

1

تریاژ

5/0

5/0

1

مراقبت در جابه جائی و حمل بیمار

5/0

5/1

2

آشنایی با dispatch(روش های اعزام)و سیستم های مخابراتی

5/0

5/1

2

تروما(پیشرفته)

1

1

2

احیاء قلبی- ریوی پیشرفته

 

1

1

بیماری های اطفال و نوزادان

5/0

5/0

1

بیماری های زنان و زایمان

2

2

شناخت بیماری ها

1

1

اورژانس های رفتاری

1

1

پدافند غیر عامل

2

2

مدیریت سلامت در بحران

5/0

5/0

1

نشانه شناسی و معاینات بدنی

5/0

5/0

1

اورژانس های محیطی

5/0

1

5/1

فوریت های داخلی پیشرفته 1

5/1

5/1

فوریت های داخلی پیشرفته 2

1

1

 آشنایی با ساختار و مقررات EMS

 

کارآموزی

5/0

کارآموزی نشانه شناسی و معاینات بدنی

 

کارآموزی

1

کار آموزی فوریت های اطفال و نوزادان

 

کارآموزی

5/1

کارآموزی داخلی

 

کارآموزی

2

کارآموزی جراحی

 

کارآموزی

1

کارآموزی زنان و زایمان

 

کارآموزی

1

کارآموزی سامانه اورژانس پیش بیمارستانی

 

کارآموزی

1

 کارآموزی مدیریت راه هوایی و CPR

 

کارآموزی در عرصه

1

کارآموزی در عرصه مدیریت ستادEMS

 

کارآموزی در عرصه

5/1

 کارآموزی در عرصهCPRتکمیلی

 

کارآموزی در عرصه

5/1

کارآموزی در عرصه اطفال و نوزادان

 

کارآموزی در عرصه

3

کارآموری در عرصه عملیات اورژانس

 

کارآموزی در عرصه

2

کارآموزی در عرصه اورژانس های بیمارستانی-داخلی

 

کارآموزی در عرصه

2

کارآموزی در عرصه اورژانس های بیمارستانی-جراحی

 

ضمنا
داوطلبان کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۱۳۹۰ رشته فوریت های پزشکی دقت نمایید

براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درس فیزیک از مواد امتحانی دروس پایه رشته امتحانی مذکور حذف شده است و از داوطلبان این رشته امتحانی آزمون درس فیزیک به عمل نخواهد آمد.....منبع خبر

سرفصل دروس رشته کاردانی فوریت های پزشکی در ادامه مطلب ببنید



ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ | 9:28 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

همه چيز در يك آن اتفاق مي‌افتد و در اين حال، زمان ارزش فراواني پيدا مي‌كند.براي همه ما اين اتفاق پيش آمده كه در حين خوردن خوراكي، جسمي خارجي راه تنفسي‌مان را بند آورده و حالت خفگي به ما دست داده است. مغز انسان در صورت نرسيدن اكسيژن، در فاصله 6-4 دقيقه دچار مرگ مي‌شود. متأسفانه سالانه هزاران فر به اين شكل زندگي خود را از دست مي دهند. دو سوم از اين افراد را كودكاني تشكيل مي‌دهند كه اغلب آنها سن زير سه سال دارند، در عين حال اين خطر همه را تهديد مي‌نمايد. حركت تكنيكي و ساده هايمليخ شما را قادر مي‌سازد تا در حد امكان، اشخاص را از خطر خفگي نجات دهيد. با يادگيري اين روش، حتي مي‌توانيد خود را نيز از خطر خفگي برهانيد. فرد در حال خفگي نه مي تواند صحبت كند و نه توانائي تنفس دارد، لذا به كمك شما سخت نيازمند است. هيچگاه به پشت شخص در حال خفگي نزنيد، چرا كه ممكن است كار مشكل‌تر شود (مگر آنكه نيم تنه بالائي شخص رو به پائين باشد). خنديدن و يا حرف زدن در حين جويدن غذا و بلعيدن آن ممكن است باعث ايجاد حالت خفگي گردد. به هنگامي كه حالت خفگي دست مي‌دهد، هرگز محلي را كه ديگران در آن هستند ترك نكنيد و همانند شكل زير، با اشاره وضعيت خود را به آنان بفهمانيد.

تأثير اين تكنيك به اين دليل است كه در حالت قطع تنفس بيمار، هنوز مقدار قابل توجهي هوا داخل ششها باقي است و با فشردن سريع دستها بر روي شكم مصدوم (*بين قفسه سينه و ناف*)، ششها فشرده مي شوند و هواي موجود در آنها به سمت ناي حركت مي‌كند و جسم خارجي را به سمت بيرون حلق مي‌راند. خفگي در كودكان اغلب به دليل بلعيدن جسم خارجي رخ مي‌دهد. در مورد به كارگيري اين تكنيك براي كودكان با احتياط كامل عمل كنيد.

نشانه‌هاي شخص در حال خفگي

1- ناتواني در تنفس و صحبت كردن

2- ناتواني در سرفه كردن

3- تغيير رنگ صورت به كبودي

4- از دست دادن هوشياري



ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ | 9:22 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

ناتواني دستگاه گردش خون در رساندن خون كافي به تمام اعضاي بدن را شوك گويند . در اين حالت چون خون كافي به اعضاي بدن نمي رسد بدن شروع به مقابله باوضع موجود (كاهش خون رساني ) مي كند .

دفاع بدن دراين حالت بصورتي است كه بايد حداكثرخون به اعضاي حياتي مثل مغز و قلب رسيده و در مقابل به اعضا كم اهميت تر مثل پوست , روده و عضلات خون كمتري برسد زيرا سلامت قلب و مغز ضروري تر است ؛ و در حقيقت شوك دفاع بدن در برابر اين كاهش خون رساني است .شوك به سه دليل مي تواند بروز يا پيشرفت كند :

۱) كاهش قدرت قلب

۲) كشادشدن رگها

۳) كاهش حجم خون

انواع شوكها

انواع شوك را بر اساس علت آن تقسيم بندي مي كنند كه عبارتند از :

۱-      شوكهاي قلبي مثل موارد سكته قلبي

۲-      شوكهاي ناشي از كاهش خون مثل موارد خونريزي شديد يا سوختگي شديد

۳-      شوكهاي عصبي مثل قطع نخاع

۴-      شوكهاي رواني مثل شنيدن خبرهاي بد

۵-      شوكهاي حساسيتي , مثل تزريق داروئيكه فرد به آن حساسيت دارد

۶-      شوكهاي عفوني و غيره

علائم

شوك و علائم آن به تدريج به تدريج پيشرفت ميكنند . علائم آن را به سه مرحله تقسيم ميكنند كه عبارتند از :

مرحله اول : افزايش تعداد نبض و تنفس , اضطراب و ترس .

مرحله دوم : رنگ پريدگي , نبض سريع و ضعيف , تنفس مشكل , ضعف و تشنگي و گاهي تهوع .

مرحله سوم : كاهش سطح هوشياري , كاهش فشار خون , نبض و تنفس ضعيف .

مصدوم اغلب قدرت سر پا ايستادن نداشته و روي زمين مي افتد . مردمكهاي چشمهايش گشاد شده و چشمهايش حالت خماري دارد .

كمكهاي اوليه :

بهترين درمان شوك پيشگيري از آن است . بنا براين اگر براي كسي حادثه اي اتفاق افتاده (مثلاً تصادف كرده ) كه احتمال مي دهيد دچار شوك شود ولي هنمز علائم شوك را نشان نمي دهد ، با اين اقدامات عبارتند از :

۱- كنترل راههاي هوايي مصدوم و جلوگيري و آسپيره كردن مواد استفراغي .

۲- دادن اكسيژن

۳- كنترل خون ريزي

۴- آتل بندي محل شكستگي

۵- مريض را به پشت دراز كرده و پاهايش را حدود ۲۰-۳۰سانتي متر بلند كنيد.نكته مهم اينكه اگر با اين كار تنفس مصدوم مشكل شد فوراً پاهايش را پايين  آورده و يا اگر احتمال شكستگي پا يا ستون فقرات مي رود پا ها را بلند نكنيد.

۶- جلو گيری از دفع حرارت بدن مصدوم به به وسيله پيچيدن وي درون پتو يا كحاف يا چيز مشابه آن ، توجه داشته باشيد كه با حرارت خارجي (بخاري ) مصدوم را گرم كنيد.

۷- در صورتيكه كصدوم بيهوش يا استفراغ ندارد به او مايعات بدهيد.

۸- كنترل علائم حياتي را هر۵ دقيقه يكبار به عمل آوريد.

وضعيت اغماء - بهبودي

مصدوم كه زخمهاي وسيع در پائين صورت يا فك دارد، يا آنها كه بيهوش هستند به پهلو خوابيده و سر وي را به پائين خم كنيد تا مايعات استفراغ شده و خونيكه از صورت خارج مي شوند باعث انسداد مجازي تنفس و خفگي نشود . در اينگونه مصدومين بايد توجه اين وضعيت را وضعيت بهبودي مي گويند .

منبع:pezeshk.us



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ | 9:11 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

DRABC اولين اقدامات درماني و مراقبتي مي باشند که هر شخصي که با تصادفات رو به رو مي شود بايد آنها را در نظر داشته باشد .

افراد با تجربه در زمينه کمکهاي اوليه – خدمه آمبولانس – پرستاران و متخصصين پزشکي – همه از اين عبارت DRABC با خبر و مطلع هستند .

( خطر = D   ، واکنش = R   ،  راه هوايي Air Way=  A ،  تنفس Breathing  =   B ، گردش خون Circularation  =  C  )

D  :

·           توصيه به خود شما : هيچ وقت خود را در معرض خطر قرار ندهيد .

·           توصيه به ديگران : اجازه ندهيد که بينندگان و ناظران سانحه در معرض خطر قرار بگيرند.

·           خطر تلفات را کم کنيد و يا افراد صدمه ديده را از معرض خطر دور نگهداريد .

R  :

·  به آرامي فرد صدمه ديده را تکان بدهيد و او را با صداي بلند مخاطب قرار دهيد تا    عکس العمل و واکنش او را دريابيد البته در کودکان و نوزادان اين کار را انجام ندهيد .

·          آيا مصدوم هوشيار است ؟

·          آيا مصدوم خواب آلود و يا گيج و سراسيمه است ؟

·          آيا مصدوم بي هوش است  ( غش کرده است ) اما واکنش نشان مي دهد ؟

·          آيا مصدوم بيهوش است و واکنش هم ندارد ؟

·          اگر مصدوم  بيهوش است او را در وضعيت مناسب قرار دهيد .

A  :

·          آيا راه هوايي باز و تميز است ؟

·          آيا تنفس بيمار پر سر و صدا است ؟

·          آيا عامل بالقوه انسداد راه هوايي وجود دارد ؟ ( مثلاً خون )

·          اگر چنين است راه هوائي را باز و تميز کنيد .

B  :

·          به سينه بيمار نگاه کنيد آيا بالا و پائين مي شود ؟

·          به صداي تنفس گوش دهيد آيا نفس مي کشد ؟

·          با گذاشتن دست در پائين قفسه سينه حرکت تنفس را احساس کنيد .

·          اگر تنفس وجود ندارد ۲ تنفس فعال به بيمار بدهيد و در صورت عدم پاسخ بيمار شروع کنيد به تنفس دهان به دهان  .

C   :

·          آيا نبض کاروتيد دارد ؟

·          آيا اين نبض قوي است ؟

·          آيا منظم است ؟

·          آيا خون زيادي از دست رفته است ؟

·          اگر هيچ نبضي وجود ندارد بايد CPR ( عمليات احياء ) را شروع کنيد .

 اگر مصدوم هوشيار است ( نسبت به وضعيت خود مطلع است )‌ آنگاه آسيبها و ناخوشي مصدوم را درمان کنيد (البته با توجه به علائم و نشانه هاي بيمار ).

همراه مصدوم بمانيد و با تلفن و يا سريعترين وسيله درخواست کمک کنيد .

اگر بيمار هوشيار نيست ولي تنفس خودبخودي دارد ( وضعيت تنفسي اش خوب است ) او را در وضعيت و موقعيت مناسب قرار داده و به درمان    آسيب هايش ( البته در حد امکان ) بپردازيد .

اگر مصدوم بيهوش است و تنفس هم ندارد او را به پشت خوابانده و شروع به احياء بيمار نمائيد ( CPR  ) و يا تنفس دهان به دهان هر کدام که لازم باشد



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ | 9:1 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بهترين‌ برخورد با كلاه‌هاي‌ ايمني‌ محافظ‌ (مثل‌ كلاه‌ اسب‌سواري‌ يا كلاه‌ ايمني‌ موتورسواران‌) آن‌ است‌ كه‌ آنها را خارج‌ نكنيم‌؛ تنها زماني‌ بايد اين‌ كلاه‌ها را خارج‌ كرد كه‌ كاملاً ضرورت‌ داشته‌ باشد (مثلاً اگر نمي‌توانيد راه‌ تنفسي‌ را برقرار كنيد). اگر مجبور به‌ خارج‌ كردن‌ اين‌ وسيله‌ هستيد، در صورت‌ امكان‌ خود مصدوم‌ بايد اين‌ كار را انجام‌ دهد؛ در غير اين‌ صورت‌، شما بايد به‌ كمك‌ يك‌ امدادگر اقدام‌ به‌ خارج‌ كردن‌ كلاه‌ ايمني‌ كنيد. مراقب‌ باشيد كه‌ در تمام‌ لحظات‌ سر و گردن‌ را نگه‌ داريد و سر را در امتداد ستون‌ فقرات‌ نگه‌ داريد.

احتياط‌!

كلاه‌ ايمني‌ را تا زماني‌ كه‌ ضرورت‌ حتمي‌ داشته‌ باشد، خارج‌ نكنيد.

كلاه‌ ايمني‌ رخ‌ باز

1) چانه‌بند را باز كنيد يا برش‌ دهيد. سر و گردن‌ مصدوم‌ را نگه‌ داريد و آن‌ را در امتداد ستون‌ فقرات‌ نگه‌ داريد.

 

2) از يك‌ امدادگر بخواهيد كه‌ دو طرف‌ كلاه‌ ايمني‌ را از بالا با دو دست‌ بگيرد و آنها را از دو طرف‌ بكشد تا فشار از روي‌ سر برداشته‌ شود. وي‌ سپس‌ بايد كلاه‌ را با ملايمت‌ به‌ بالا و عقب‌ بكشد.

 

احتياط‌!

كلاه‌ ايمني‌ را تا زماني‌ كه‌ ضرورت‌ حتمي‌ داشته‌ باشد، خارج‌ نكنيد.

كلاه‌ ايمني‌ تمام‌ رخ‌

1) بندها را باز كرده‌ يا برش‌ دهيد. گردن‌ را با يك‌ دست‌ نگه‌ داشته‌، فك‌ پاييني‌ را محكم‌ بگيريد. كار خود را از زير كلاه‌ آغاز كنيد و انگشت‌ خود را با دقت‌ زير لبه‌ آن‌ قرار دهيد. از يك‌ امدادگر بخواهيد كه‌ كلاه‌ را با دو دست‌ نگه‌ دارد.

2) از امدادگر بخواهيد كه‌ از بالا كلاه‌ ايمني‌ را به‌ سمت‌ عقب‌ كج‌ كند (بدون‌ آنكه‌ سر را مطلقاً حركت‌ دهد) و قسمت‌ جلوي‌ كلاه‌ را كاملاً از روي‌ چانه‌ مصدوم‌ بلند كند.

3) گردن‌ و فك‌ پاييني‌ مصدوم‌ را همچنان‌ نگه‌ داريد. از امدادگر بخواهيد كه‌ مختصري‌ كلاه‌ را به‌ سمت‌ جلو كج‌ كند تا كلاه‌ از پايين‌ جمجمه‌ عبور كند و سپس‌ آن‌ را مستقيماً از سر مصدوم‌ بيرون‌ بكشد.

منبع: ::پایگاه امدادگران ایران::



تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۴ | 9:8 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

 

منم زیبا كه زیبا بنده ام را دوست میدارم

تو بگشا گوش دل پروردگارت با تو میگوید

ترا در بیكران دنیای تنهایان

رهایت من نخواهم كرد

رها كن غیر من را
آشتی كن با خدای خود

تو غیر از من چه میجویی؟

تو با هر كس به غیر از من چه میگویی؟

تو راه بندگی طی كن عزیزا من خدایی خوب میدانم

تو دعوت كن مرا با خود به اشكی .یا خدایی میهمانم كن

كه من چشمان اشك الوده ات را دوست میدارم

طلب كن خالق خود را.بجو مارا تو خواهی یافت

كه عاشق میشوی بر ما و عاشق میشوم بر تو كه

وصل عاشق و معشوق هم،اهسته میگویم، خدایی عالمی دارد

تویی زیباتر از خورشید زیبایم.تویی والاترین مهمان دنیایم.

كه دنیا بی تو چیزی چون تورا كم داشت

وقتی تو را من افریدم بر خودم احسنت میگفتم

مگر ایا كسی هم با خدایش قهر میگردد؟

هزاران توبه ات را گرچه بشكستی.ببینم من تورا از درگهم راندم؟

كه میترساندت از من؟رها كن ان خدای دور

آن نامهربان معبود.آن مخلوق خود را

این منم پروردگار مهربانت.خالقت.اینك صدایم كن مرا.با قطره اشكی

به پیش اور دو دست خالی خودرا. با زبان بسته ات كاری ندارم

لیك غوغای دل بشكسته ات را من شنیدم

غریب این زمین خاكی ام.آیا عزیزم حاجتی داری؟

بگو جز من كس دیگر نمیفهمد.به نجوایی صدایم كن.بدان اغوش من باز است

قسم بر عاشقان پاك با ایمان

قسم بر اسبهای خسته در میدان

تو را در بهترین اوقات اوردم

قسم بر عصر روشن ، تكیه كن بر من

قسم بر روز، هنگامی كه عالم را بگیرد نور

قسم بر اختران روشن اما دور، رهایت من نخواهم كرد

برای درك اغوشم,شروع كن,یك قدم با تو

تمام گامهای مانده اش با من

تو بگشا گوش دل پروردگارت با تو میگوید

ترا در بیكران دنیای تنهایان.رهایت من نخواهم كرد


تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۲ | 20:49 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر را به همه زنان و مادران تبریک عرض میکنم و امیدوارم تا همیشه قدر این گوهر گرانبها را بدانیم و به او عشق بورزیم

همسر محبوب امیر عرب

خلقت پیدا و نهان را سبب

خوانده خدا عصمت كبری تو را

گفته نبی اُمّ أبیها تو را

ابن و اَبَت تاج سر عالمند

نسل تو سادات بنی آدمند

مادر تو اشرف زنهاستی

دختر تو زینب كبراستی

ویژه نامه نگین حلقه ی خاتم



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۳/۰۲ | 20:36 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

سلامتی تاجی است که خداوند برسر افراد سالم گذاشته وفقط بیماران آنرا میبینند!

فشارخون فشاري است كه خون ، موقع عبور از رگ هاي خوني به ديواره آنها وارد مي كند.

نوسانات فشار خون طبيعي اند. مثلاً فشار خون وقتي استراحت مي كنيد يا خوابيده ايد افت مي كند، وقتي فعاليت يا ورزش مي كنيد بالا مي رود؛ اما اگر فشارخون بالا باقي بماند طبيعي نيست.

فشارخون بالا يك بيماري طبي وخيم است كه "هيپرتانسيون" نيز ناميده مي شود. اين بيماري باعث مي شود قلب شما فشار كاري بيشتري تحمل كند.

فشارخون را بشناسيد؛زيرا فشار خون شما براي سلامت عمومي شما حائز اهميت است! اگر بدانيد كه فشارخون طبيعي داريد، خيالتان راحت مي شود. به علاوه مي توانيد با اطمينان ، برنامه هاي خود را براي يك زندگي طولاني تر و سالم تر دنبال كنيد.

ابتلا به فشارخون بالاخطري براي سلامتي محسوب مي شود. اين بيماري مي تواند باعث آسيب هاي زير شود: سخت شدن و آسيب ديدن عروق، سكته قلبي يا نارسايي قلبي،سكته مغزي،نارسايي كليه، فشار يا تورم در چشمها كه ممكن است منجر به كوري شود.

اما مي توانيد اقداماتي براي كنترل فشار خون بالا انجام دهيد.

آگاهي شما نسبت به فشار خونتان مي تواند زندگي شما را نجات دهد! پس سعي كنيد بيشتر بدانيد...

معناي رقم فشار خون :فشار خون با دو رقم گفته مي شود مثلاً 8/12.

رقم بالا، فشار سيستوليك( زمان انقباضي) را نشان مي دهد. يعني فشاري كه ضربان قلب براي جلو راندن خون در رگ ها ايجاد مي كند.

رقم پايين فشار دياستوليك ( زمان شل شدن) را نشان مي دهد. يعني فشاري كه خون بين دو ضربان دارد. فشار خون طبيعي براي هر انساني متفاوت است.

به طور كلي:

فشار كمتر از 8/14سالم تلقي مي شود.

فشار 8/14 يا بالاتر، فشار بالا تلقي مي شود.

در افراد مبتلا به ديابت، بيماري قلبي عروقي يا ساير بيماري ها، ممكن است رقم هاي ديگري را طبيعي قلمداد كنيم. قبل از تشخيص فشار خون بالا بايد فشارخون را چندين نوبت اندازه گيري نمود. آزمايش هاي ديگري هم ممكن است لازم شوند.

علل فشارخون بالا

در اغلب موارد، علت دقيق نامشخص است. اما برخي عوامل ممكن است شما را در معرض خطر قرار دهند.

عوامل خطر زايي كه مي توانيد كنترل كنيد عبارت اند از :

وزن

به طور كلي افرادي كه اضافه وزن دارند در معرض خطرند.

رژيم غذايي

رژيم پرسديم ( جزء اصلي نمك است) ممكن است خطر را زياد كند. غذاهاي پر چربي مي توانند باعث افزايش وزن شوند.

الكل_استرس ( فشار رواني )

عوامل خطرزايي كه شما نمي توانيد كنترل كنيد عبارت اند از :

سن

با افزايش سن، شريان ها كم كم خاصيت ارتجاعي ( انعطاف پذيري) خود را از دست مي دهند، كه ممكن است باعث افزايش فشارخون شود.

توارث

افزايش فشارخون اغلب از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود. اين بيماري در سياهپوستان نيز شايع تر از ساير گروههاي نژادي است ( علل آن نامعلوم است).

جنس

فشارخون بالا در مردان شايع تر از زنان است.

زنان ممكن است در هنگام حاملگي يا موقع مصرف قرص هاي ضدبارداري دچار فشار خون شوند.

فشار خون بالا ممكن است ناشي از يك بيماري مانند ديابت يا بيماري كليوي باشد.

اغلب به فشارخون بالا، " قاتل خاموش"، مي گويند زيرا اكثر افراد مبتلا به فشار خون بالا ظاهراً هيچ علامتي ندارند.

اثرات فشارخون بالا

اكثرافراد مبتلا به فشار خون بالا ، علائمي ندارند ، به همين دليل معاينات منظم بسيار مهم هستند. علائم احتمالي عبارت اند از:

- تنگي نفس

- خون دماغ ( بدون علت مشخص)

- سردرد

- سرگيجه

اين علائم فقط ناشي از فشار خون بالا نيستند.

درمان

تغيير در عادت هاي بهداشتي مي تواند به كنترل يا كاهش  فشارخون شما كمك كند. پزشك شما ممكن است توصيه هاي زير را داشته باشد:

تغذيه سالم

ممكن است به شما توصيه شود كه :

مصرف غذاهاي پرنمك مثل كنسروها و غذاهاي آماده را قطع كنيد، برچسب غذا را از نظر ميزان سديم ( نمك) وارسي كنيد.

از ادويه و چاشني ها و آب ليمو به جاي نمك استفاده كنيد.

گوشت هاي چرب ( مثل گوشت قرمز) و فرآورده هاي شير كامل ( مثل كره و خامه ) را كمتر مصرف كنيد.

ميوه، سبزيجات، غلات سبوس دار و فرآوردهاي شير كم چرب مثل ماست را بيشتر مصرف كنيد.

كاهش وزن

اگر اضافه وزن داريد، كم كم وزن خود را كم كنيد. از رژيمهاي غذايي سخت پرهيز كنيد. برنامه كاهش وزن معمولاً شامل يك رژيم غذايي سالم همراه با فعاليت جسمي مي باشد.

ورزش

فعاليت منظم فيزيكي مي تواند به كاهش فشارخون كمك كند. اين كار مي تواند سلامت عمومي شما را نيز بهبود بخشد.

سعي كنيد اكثر روزهاي هفته- ترجيحاً تمام روزها- 30 دقيقه ورزش ملايم انجام دهيد.

فعاليت هايي انتخاب كنيد كه لذت بخش باشند مثل پياده روي، شنا، دوچرخه سواري، يا باغباني.

اگر سن بالاي 40 سال يا نگراني هايي راجع به سلامت خود داريد، پيش از شروع برنامه ورزش با پزشك خود مشورت كنيد.

دارو

دارو به شما كمك مي كند كه:

آب و سديم زيادي از بدن دفع شود.

قلب راحت شود، به طوري كه با نيروي كمتر و دفعات كمتري كار كند.

رگ هاي خوني كوچك باز شوند تا مقاومت در برابر جريان خون كم شود.

با پزشك يا پرستار خود همكاري نزديكي داشته باشيد. شما نقش مهمي در درمان موفق خود بازي مي كنيد.

چند نكته ديگر راجع به سلامتي



ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ | 19:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

۱- پاسخ‌هاى نوروهومورال 
 
 
   ديس‌شارژ آدرنرژيک قلبى - عروقى   
دى‌شارژ آدرنرژيک، ونول‌ها و وريدهاى کوچک و همه آرتريول‌ها به‌جز آرتريول‌هاى مغز و قلب را منقبض کرده، قدرت انقباضى قلب را افزايش مى‌دهد. نتيجه عبارت است از افزايش برون‌ده قلب و فشار خون و منحرف شدن خون به‌سمت مغز و قلب. 
 
   آزادسازى هورمون‌هاى وازواکتيو 
 
هورمون‌هاى وازواکتيو، آنژيوتانسين II وازوپرسين، به‌صورت هماهنگ با ديس‌شارژ اعصاب آدرنرژيک قلبى- عروقى عمل مى‌کنند. 
 
وازوپرسين، مانند ديس‌شارژ آدرنرژيک و آنژيوتانسين II، اسفنکترهاى عروقى پوست و احشاء را منقبض کرده (وازوپرسين باعث انقباض عروقى کليه نمى‌شود)، جريان خون را به سمت قلب و مغز منحرف مى‌سازد. 

 
   آزادسازى هورمون‌هاى فعال از نظر متابوليکى 
 
هيپوولمي، هيپوتانسيون، درد و ساير استرس‌هاى يک بيمارى وخيم، باعث تحريک ترشح هورمون‌هاى فعال از نظر متابوليکي، يعنى کورتيزول، گلوکاگون، و اپى‌نفرين مى‌گردند که همگى غلظت‌هاى گلوکز خارج سلولى را افزايش مى‌دهند. گلوکز، سوخت سيستم عصبي، متابوليسم سلول‌هاى خون، و ترميم زخم را تأمين مى‌نمايد؛ افزايش اسمولاليتهٔ خارج سلول نيز به افزايش حجم عروقى کمک مى‌کند. 
 

   ترشح هورمون‌هاى نگهدارندهٔ حجم 
 
وازوپرسين، علاوه بر اينکه يک وازوپرسور انتخابى است، باز جذب آب از کليه‌ها را افزايش مى‌دهد. آلدوسترون که در پاسخ به آنژيوتانسين II و کورتيکوتروپين ترشح مى‌گردد، باز جذب توبولى سديم و بى‌کربنات را تحريک مى‌نمايد. اين دو هورمون، با حفظ (نه افزايش) حجم عروقي، هيپوولمى را در بيماران شديداً بدحال جبران مى‌کنند. 

 

۲-پاسخ‌هاى سلولى

افزايش حجم عروقى  
 



ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ | 12:5 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

خدایا 10-10 فرموده هـــــاتم       99 ترین بنده هاتـــــــــــــــــــم 


دلم 65-10 است و بریـــــــده       ز 74-10 هـا شنیـــــــــــــــــده


شدم چون آمبــولانس 31-10       کـد 7-10 حیـــــــــــــــن 41-10


خــدایا 42-10 شد روانــــــــم       کنــم 57-10 گر تــــــــــــــــوانم


کنون، وضعیتم 71-10 نیسـت      دلیـل 95-10 من چیــــــــست؟


خدایا 22-10 کن هرچه گفتم       که 8-10 هستم و راه تـو رفتم


اگرچه ظاهرا 4-10 گفتــــــی       ولـی پیغام من 1-10 شنفـــتی

پی نوشت۱:این کدها مربوط به سیستم اورژانس است و فقط بچه های فوریتی میتونند این شعرو درک کنند!!

پی نوشت ۲:کسانی که میدونند و میتونند حدس بزنند معنی کدهارو در نظرات بگن...



تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ | 14:47 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

الف) ماهيت بيماري:

بيماري قلبي شما به علت تنگي رگهاي قلب و نرسيدن خون كافي به آنها ايجاد شده است.

ب) در رابطه با فعاليت:

1-پياده روي روزانه به مدت 30 دقيقه

2-اجتناب از فعاليت و ورزش سنگين

3- در هنگام بالا رفتن از پله به تناوب استراحت کند (هر دو پله 5 دقيقه استراحت كند).

4-عدم استعمال سيگار و ساير دخانيات

5- خودداری از تغییر وضعیت ناگهانی

6- پیشگیری از سرفه،عطسه،فین کردن و حمل اجسام سنگین و زور زدن هنگام اجابت مزاج

ج) رژيم غذايي:

1- جایگزین کردن گوشت سفید و غذاهای آبپز به جای گوشت قرمز و غذاهای سرخ کردنی

2-خوردن آب فراوان

3- مصرف بیشتر میوه جات و سبزیجات براي جلوگيري از يبوست (زيرا يبوست يا خشكي مزاج باعث افزايش فشار به قلب ميشود كه مضر است).

4-در صورت داشتن مرض قند،از آب هويچ به هيچ وجه استفاده نكنيد و به جاي آن خود هويچ را بخوريد.

د) آموزش  عمومي:

1-نگهداری قرص های زیرزبانی (TNG) در دسترس

2-توجه به تاریخ انقضای قرص زير زباني (بیشتر از 6ماه از تولید نگذشته باشد).

3- قرص ها در جای خشک و دور از آفتاب نگهداری شود.

4-نگهداری در مكان مناسب  (ظرف های مخصوص نه در جیب و ...)

ه) آموزش در هنگام بروز درد:

1-بی حرکتی کامل

2-ایجاد آرامش و برطرف نمودن استرس

3-مصرف قرص زیرزبانی ( TNG به محض شروع درد)

4-در صورت ادامه درد قرص دوم بعد از 3 تا 5 دقیقه

5-اگر بهبود نیافت مصرف قرص سوم و درخواست کمک از اورژانس (اگر فرد بعد از مصرف 1یا 2 قرص زیرزبانی بهبود یافت نیاز به درخواست کمک از اورژانس ندارد)

6-توجه به احتمال ایجاد سردرد که عارضه شایعی است (در صورت ایجاد شدن، استامینوفن مصرف كنيد)

تهيه كنندگان:

 امیر محمدیان-مهدی چنارانی



تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ | 15:31 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بر اساس گایدلاینهای 2010 زنجیره حیات به صورت زیر معرفی شده است:

1-   تشخیص سریع ارست قلبی و تماس با اورژانس

2-   شروع سریع CPR با تاکید بر ماساژ قلبی

3-   دفیبریلاتور سریع (AED)

4-   انجام حمایتهای پیشرفته حیاتی موثر ( ACLS)

5-   تکمیل مراقبتهای پس از احیاء

فیلم CPR ۲۰۱۰ انجمن قلب آمریکا

لینک دانلود فیلم CPR 2010

در ادامه مطلب میتوانید  اصول تغییرات جدید در احیاء قلبی- ریوی را مطالعه بفرمائید.



ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۲ | 5:49 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 به هر عاملی که برای مرگ، کشتار و یا آسیب سنگین به دارائی وساختارهای زیر بنائی(پل ها، تونل ها، فرودگاهها و بنادر) طراحی  شده باشد اتلاق می گردد.

Bioterrorism

پسورد دانلود : www.iran115.blogfa.com



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۲ | 5:37 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام

بخش دوم مبحث IV ACCESS با موضوع عوارض درمان آی وی محیطی

IV ACCESS 2

پسورد دانلود : www.iran115.blogfa.com

 



تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ | 11:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 • قالب وبلاگ