تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۳۱ | 13:50 | نویسنده : امید مرادپور
در مواقعی که هیچگونه ترشح انسولین وجود ندارد و یا ترشح آن بسیار کم است، در اثر شکسته شدن بیش از حد ذخایر چربی مقدار اسید چرب خون(که همان مواد سازنده چربی خون است) به طرز خطرناکی بالا می رود. این اسید های چرب اضافی در کبد به ((اجسام کتون)) از جمله ((استون)) تبدیل می شوند. اجسام کتونی در عین حال که به عنوان سوخت مورد استفاده سلول های بدن مخصوصاً سلول های مغزی قرار می گیرند، خاصیت اسیدی نیز دارند و تجمع آنها در خون منجر به وضعیتی می شود که به((کتواسیدوز دیابتی)) معروف است. در این حالت علاوه بر خون در ادرار نیز اجسام کتونی دیده می شود.

اکثر بیماران فکر می کنند که کتواسیدوز دیابتی تنها در شروع دیابت نوع 1 تظاهر می کند در حالی که آمار نشان می دهند درصد بالایی از بیماران دیابتی بستری شده به علت کتواسیدوز قبلاً به دیابت مبتلا بوده اند. پیشرفت کتواسیدوز به طور تدریجی و ظرف چند ساعت صورت می گیرد. در واقع اجسام کتونی حدود 12-4 بعد از ظاهر شدن در ادرار، در خون تجمع پیدا می کنند. به همین خاطر است که تشخیص زود هنگام کتواسیدوز از طریق انجام آزمایش کتون ادرار اهمییت بسیار زیادی برخوردار است.


» دلایل عمده ایجادکننده کتواسیدوز دیابتی

دو دلیل عمده ایجاد کننده کتواسیدوز دیابتی عبارتند از :

·         کسالت و بیماری: این حالت موجب افزایش قند خون و نیاز بدن به انسولین می شود. اگر در دیابت نوع 1 هنگام بروز بیماری به مقدار کافی انسولین تزریق نشود، احتمال بروز کتواسیدوز وجود دارد. در این مواقع بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز ممکن است بطور موقت نیاز به تزریق انسولین پیدا کنند

·         کمبود انسولین در بدن: این امر می تواند ناشی از فراموش کردن تزریق انسولین و یا عدم تزریق مقدار کافی انسولین باشد.


» علائم هشداردهنده کتواسیدوز دیابتی

احساس خستگی و تشنگی دائم، پوست خشک و برافروخته، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، تنفس غیر طبیعی (سریع و عمیق)، استشمام بوی استون از دهان، احساس گیجی، کاهش سطح هوشیاری و در موارد شدید بیهوشی کامل و کما.

کتواسیدوز یکی از اوژانس های دیابت است و احتمال وقوع آن در افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت 1و 2 وجود دارد (البته در دیابت نوع 2 این احتمال کمتر است). بنابراین لازم است تا این افراد با اصول پیشگیری از کتواسیدوز آشنا باشند و آنها را دقیقاً رعایت کنند. یکی از مهمترین این اصول اندازه گیری کتون ادرار است.

آزمایش کتون ادرار با استفاده از نوار های مخصوص انجام می شود. بدین صورت که شما نوار را وارد ظرف ادرار تازه خود می کنید و بعد از گذشت چند ثانیه(معمولاً 15ثانیه) و تغییر رنگ نوار، از روی مقایسه آن با رنگهای استانداردی که در دیواره شیشه محتوی نوارها آورده شده اند می توانید مقدار کتون کتون ادرار خود را به صورت تقریبی (کم، متوسط و زیاد) حدس بزنید.

شما باید حتماً یک بسته نوار آزمایش کتون ادرار را که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد همیشه در خانه و نیز همراه خود در مسافرت داشته باشید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که این نوارها باید حداکثر ظرف 6 ماه بعد از باز کردن در شیشه مصرف شوند. در غیر این صورت بعد از این مدت حساسیت خود را از دست خواهند داد. بنابراین همیشه از تاریخ باز کردن در شیشه را بر روی آن قید کنید.


» نقوص عمده ای که اکثر خانواده ها در مورد آزمایش کتون ادرار به آن دچار هستند

سه نقص عمدهای که اکثر خانواده ها در مورد آزمایش کتون ادرار دچار آن هستند شامل موارد زیر می باشد:

1.       عدم اطلاع از زمان صحیح زمان انجام آزمایش

2.        آشنا نبودن با اقدامات ضروری که باید بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش انجام داد.

3.        نداشتن نوار اندازه گیری کتون ادرار و یا منقضی شدن تاریخ مصرف آن در مواردی که نیاز به انجام آزمایش وجود دارد.

 

» موارد استفاده نوارهای آزمایش کتون ادرار

به طور کلی از نوار های آزمایشی کتون ادرار در موارد زیر استفاده می شود:

1.       قند خون بالاتر از 250 میلی گرم در دسی لیتر که با استفاده از دستگاه های مخصوص اندازه گیری قند خون بدست آمده باشد.

2.       وجود هرکدام از علائم هشدار دهنده کتواسیدوز دیابتی

3.        هنگام بروز هر گونه کسالت یا بیماری

شما باید هر زمان که نتیجه آزمایش کتون ادرار متوسط یا زیاد است (چه شب و چه روز) پزشک معالج خود را در جریان بگذارید (برای این اوقات همیشه تلفن تماس ضروری با پزشک خود را به همراه داشته باشید) تا دستورات لازم در این زمینه به شما داده شود. نکته مهم در اینجاست که اگر کتون موجود در ادرار در مراحل اولیه تشخیص داده نشود(مخصوصاً هنگام کسالت و بیماری) اجسام کتونی در خون تجمع پیدا کرده، منجر به بروز کتواسیدوز دیابتی می شوند.

اگر آزمایش کتون ادرار به موقع انجام گردد، در موارد لزوم( وجود مقادیر متوسط یا زیاد کتون ادرار ) به پزشک اطلاع داده شود و اقدامات لازم ( معمولاً افزایش مقدار ا نسولین تزریقی و نوشیدن مایعات فراوان ) صورت بگیرد، موارد بستری بیماران دیابتی به علت کتواسیدوز دیابتی به حداقل خواهد رسید.

 تهیه کننده:امید مرادپورتاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ | 19:21 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

۱- پاسخ‌هاى نوروهومورال 
 
 
   ديس‌شارژ آدرنرژيک قلبى - عروقى   
دى‌شارژ آدرنرژيک، ونول‌ها و وريدهاى کوچک و همه آرتريول‌ها به‌جز آرتريول‌هاى مغز و قلب را منقبض کرده، قدرت انقباضى قلب را افزايش مى‌دهد. نتيجه عبارت است از افزايش برون‌ده قلب و فشار خون و منحرف شدن خون به‌سمت مغز و قلب. 
 
   آزادسازى هورمون‌هاى وازواکتيو 
 
هورمون‌هاى وازواکتيو، آنژيوتانسين II وازوپرسين، به‌صورت هماهنگ با ديس‌شارژ اعصاب آدرنرژيک قلبى- عروقى عمل مى‌کنند. 
 
وازوپرسين، مانند ديس‌شارژ آدرنرژيک و آنژيوتانسين II، اسفنکترهاى عروقى پوست و احشاء را منقبض کرده (وازوپرسين باعث انقباض عروقى کليه نمى‌شود)، جريان خون را به سمت قلب و مغز منحرف مى‌سازد. 

 
   آزادسازى هورمون‌هاى فعال از نظر متابوليکى 
 
هيپوولمي، هيپوتانسيون، درد و ساير استرس‌هاى يک بيمارى وخيم، باعث تحريک ترشح هورمون‌هاى فعال از نظر متابوليکي، يعنى کورتيزول، گلوکاگون، و اپى‌نفرين مى‌گردند که همگى غلظت‌هاى گلوکز خارج سلولى را افزايش مى‌دهند. گلوکز، سوخت سيستم عصبي، متابوليسم سلول‌هاى خون، و ترميم زخم را تأمين مى‌نمايد؛ افزايش اسمولاليتهٔ خارج سلول نيز به افزايش حجم عروقى کمک مى‌کند. 
 

   ترشح هورمون‌هاى نگهدارندهٔ حجم 
 
وازوپرسين، علاوه بر اينکه يک وازوپرسور انتخابى است، باز جذب آب از کليه‌ها را افزايش مى‌دهد. آلدوسترون که در پاسخ به آنژيوتانسين II و کورتيکوتروپين ترشح مى‌گردد، باز جذب توبولى سديم و بى‌کربنات را تحريک مى‌نمايد. اين دو هورمون، با حفظ (نه افزايش) حجم عروقي، هيپوولمى را در بيماران شديداً بدحال جبران مى‌کنند. 

 

۲-پاسخ‌هاى سلولى

افزايش حجم عروقى  
 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ | 12:5 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

خدایا 10-10 فرموده هـــــاتم       99 ترین بنده هاتـــــــــــــــــــم 


دلم 65-10 است و بریـــــــده       ز 74-10 هـا شنیـــــــــــــــــده


شدم چون آمبــولانس 31-10       کـد 7-10 حیـــــــــــــــن 41-10


خــدایا 42-10 شد روانــــــــم       کنــم 57-10 گر تــــــــــــــــوانم


کنون، وضعیتم 71-10 نیسـت      دلیـل 95-10 من چیــــــــست؟


خدایا 22-10 کن هرچه گفتم       که 8-10 هستم و راه تـو رفتم


اگرچه ظاهرا 4-10 گفتــــــی       ولـی پیغام من 1-10 شنفـــتی

پی نوشت۱:این کدها مربوط به سیستم اورژانس است و فقط بچه های فوریتی میتونند این شعرو درک کنند!!

پی نوشت ۲:کسانی که میدونند و میتونند حدس بزنند معنی کدهارو در نظرات بگن...تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ | 14:47 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

الف) ماهيت بيماري:

بيماري قلبي شما به علت تنگي رگهاي قلب و نرسيدن خون كافي به آنها ايجاد شده است.

ب) در رابطه با فعاليت:

1-پياده روي روزانه به مدت 30 دقيقه

2-اجتناب از فعاليت و ورزش سنگين

3- در هنگام بالا رفتن از پله به تناوب استراحت کند (هر دو پله 5 دقيقه استراحت كند).

4-عدم استعمال سيگار و ساير دخانيات

5- خودداری از تغییر وضعیت ناگهانی

6- پیشگیری از سرفه،عطسه،فین کردن و حمل اجسام سنگین و زور زدن هنگام اجابت مزاج

ج) رژيم غذايي:

1- جایگزین کردن گوشت سفید و غذاهای آبپز به جای گوشت قرمز و غذاهای سرخ کردنی

2-خوردن آب فراوان

3- مصرف بیشتر میوه جات و سبزیجات براي جلوگيري از يبوست (زيرا يبوست يا خشكي مزاج باعث افزايش فشار به قلب ميشود كه مضر است).

4-در صورت داشتن مرض قند،از آب هويچ به هيچ وجه استفاده نكنيد و به جاي آن خود هويچ را بخوريد.

د) آموزش  عمومي:

1-نگهداری قرص های زیرزبانی (TNG) در دسترس

2-توجه به تاریخ انقضای قرص زير زباني (بیشتر از 6ماه از تولید نگذشته باشد).

3- قرص ها در جای خشک و دور از آفتاب نگهداری شود.

4-نگهداری در مكان مناسب  (ظرف های مخصوص نه در جیب و ...)

ه) آموزش در هنگام بروز درد:

1-بی حرکتی کامل

2-ایجاد آرامش و برطرف نمودن استرس

3-مصرف قرص زیرزبانی ( TNG به محض شروع درد)

4-در صورت ادامه درد قرص دوم بعد از 3 تا 5 دقیقه

5-اگر بهبود نیافت مصرف قرص سوم و درخواست کمک از اورژانس (اگر فرد بعد از مصرف 1یا 2 قرص زیرزبانی بهبود یافت نیاز به درخواست کمک از اورژانس ندارد)

6-توجه به احتمال ایجاد سردرد که عارضه شایعی است (در صورت ایجاد شدن، استامینوفن مصرف كنيد)

تهيه كنندگان:

 امیر محمدیان-مهدی چنارانیتاريخ : دوشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ | 13:49 | نویسنده : امید مرادپور

قرص وارفارين:

قرص وارفارين دارويي است كه با تاثير برروي بعضي از فاكتورهاي انعقادي در كبد، زمان انعقاد و لخته شدن خون را افزايش مي دهد. اين دارو به صورت قرص‌هاي گرد صورتي و به اشكال 1، 2، 5/2، 3، 5، 5/7 و 10 ميلي گرمي (در شيشه هاي قهوه‌اي رنگ) و ويال هاي 5 ميلي گرمي قابل تهيه است.

موارد استفاده:

پيشگيري ، درمان ترومبوز وريدي ،  آمبولي ريوي ، درمان ترومبو آمبولي ناشي از فيبريلاسيون مزمن دهليزي ، داروي مكمل در درمان انسداد كرونري ، پيشگيري و درمان عوارض ترومبوآمبوليك همراه با جراحي تعويض دريچه هاي قلبي ، كاهش ريسك مرگ و عود انفاركتوس ميوكارد ، سكته مغزي ، آمبولي بعد از MI ،  پيشگيري آمبولي عود كننده مغزي و انفاركتوس مجدد ميوكارد

آزمايشات خون:

همانطور كه گفته شد وارفارين رقيق كننده خون است و برروي يك سري از فاكتورهاي انعقادي خون اثر مي‌گذارد. تاثير اين دارو را آزمايشاتي بنام زمان پروترومبين (PT) و نسبت  بين المللي  (INR) تعيين مي‌كند.

آزمايش PT :

مقدار طبيعي آن بين 13-12 ثانيه مي‌باشد. اما در بيماراني كه از اين قرص استفاده مي‌كنند مقدار آن بين 25 – 18 ثانيه (بستگي به علت تجويز دارو ) افزايش مي‌يابد.

آزمايشI N R :

مقدار طبيعي آن 1 مي‌باشد. در مصرف كنندگان وارفارين بين 5/3 –  2 ( بستگي به علت تجويز قرص دارو ) تنظيم مي شود.

تا زمانيكه بيمار در بيمارستان بستري است اين آزمايش روزانه يكبار انجام مي شود تا دوز مناسب و مورد نياز قرص وارفارين مشخص شود.

انجام اين آزمايش يك روز پس از ترخيص، دو روز بعد، سپس يك هفته و بعد 2 هفته و در صورت كنترل آن  و مشخص شدن مقدار قرص وارفارين، ماهي  يكبار انجام مي‌شود. البته در بعضي از بيماران انجام مكرر اين آزمايش با نظر پزشك معالج صورت مي‌گيرد بنابراين ضروري است پس از هر بار آزمايش مقدار - INR PT به اطلاع پزشك معالج رسانده شود.


عوارض مصرف طولاني مدت وارفارين:

در صورتيكه ميزان-INR  PT بطور منظم با انجام آزمايش خون كنترل گردد و دوز وارفارين بر اساس آن تجويز شود هيچ اتفاقي نخواهد افتاد. اما در صورت عدم كنترل
PT-INR و افزايش آن (بيش از حد مجاز) و نيز مصرف وارفارين، خونريزي هاي مختلف ديده خواهد شد.


علائم هشداردهنده افزايش-INR PT (با بروز آن بايد به پزشك خود مراجعه كنيد)

خونريزي از لثه هنگام مسواك زدن - وجود مدفوع سياه رنگ - خونريزي زير جلدي - كبودي بي دليل روي پوست – خونريزي بي دليل از بيني- خونريزي  شديد و غير طبيعي در دوران قاعدگي- درد يا تورم شكم - پيدايش خون در  ادرار - يبوست شديد –سرفه يا خلط خوني – سر گيجه - سردرد شديد مداوم - درد ، سفتي يا تورم مفاصل - استفراغ خوني

نكته : كساني كه قرص آهن يا فرو سولفات مصرف مي كنند نيز رنگ مدفوعشان سياه  رنگ مي شود كه نشانه خونريزي داخلي  نيست.

آموزش به بيمار:

1 - مقدار مصرف دارو بستگي به نظر پزشك شما دارد. پس خودسرانه مقدار آنرا كاهش يا افزايش ندهيد.

2 - از آنجاييكه مقدار مصرف دارو در اشخاص مختلف ، متفاوت است هيچگاه مقدار مصرفي خو درا به ديگران توصيه نكنيد.

3 – دارو را هميشه در ساعت معيني از روز (بهتر است عصرها )مصرف كنيد.

4 - دارو را دور از دسترس اطفال نگهداريد.

5 - دارو را در ظرف شيشه اي تيره رنگ و بدور از نور ،رطوبت و گرما نگهداريد.

6 - قرص وارفارين را با معده خالي مصرف كنيد تا بهتر جذب شود.

7 - درصورتيكه احتمال  فراموش كردن مصرف دارو را مي دهيد حتما به يك نفر از اعضاء خانواده بسپاريد تا شما را يادآوري كنند.

8 - در صورتيكه مصرف دارو را در يك روز فراموش كرديد به محض متوجه شدن در همان روز ، دارو را مصرف كنيد . اما اگر روز بعد متوجه شديد، مقدار آنرا 2 برابر نكنيد. حتما فرداي آن روز PT- INR  را چك كنيد و به پزشك خود اطلاع دهيد.

9- در صورت مصرف هرگونه داروي همزمان با وارفارين، حتي قرصهاي ويتامين حتما با پزشك خود مشورت كنيد. (به ليست داروهاي انتهاي اين مبحث توجه فرماييد.)

10- هنگام كار با وسايلي كه ممكن است موجب جراحت، زخم و خونريزي شوند، احتياط لازم را بعمل آوريد و بخاطر داشته باشيد كه در صورت بريدگي، خون شما ديرتر از زمان عادي بند مي آيد.

11- همزمان با مصرف وارفارين از قرص آسپرين و بروفن استفاده نكنيد (مگر با تجویز و نظر پزشک معالج) در مواردی تجویز همزمان وارفارین و آسپرین برای بیمار لازم است.

12– از مسواك نرم استفاده كنيد تا لثه صدمه نبيند (مي توانيد قبل از مسواك زدن مسواك خود را زير آب گرم بگيريد تا بخوبي نرم شود).

13- بصورت دوره اي هر 6 ماه يكبار آزمايش ادرار و مدفوع بدهيد.

14- نكات قابل توجه براي خانمهايي كه از قرص وارفارين مصرف مي كنند:

الف - جهت جلوگيري از بارداري تا حد امكان از IUD استفاده نكنيد.

ب – قبل از مصرف قرص ضد بارداري حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

ج - در صورت عمل تعويض دريچه از بارداري خودداري كنيد.

د  - در صورت بارداري ناخواسته حتما پزشك خود را مطلع سازيد تا در مورد ادامه و يا تعويض داروي شما تصميم بگيرد.

هـ- اگر با وجود حاملگي وارفارين مصرف ميكنيد ، با پزشك معالج خود مشورت نماييد تا دستورات لازم را صادر نماید.

و - همزمان با مصرف قرص وارفارين طبق نظر پزشك معالج از شير دادن خودداري كنيد.

15 –از فعاليتهاي ورزشی همراه با خطر آسیب دیدگی مانند: فوتبال – هاكي، اسكي و ...  پرهيز كنيد.

مواد غذايي كه باعث افزايش-INR PT مي شوند و بايد از مصرف آنها پرهيز كرد:

جگر – چاي سبز – كلم براكلي – كلم سنگ – شلغم – نخودفرنگي – سويا –
روغن سويا – الكل –  بستني


مواد غذايي زير را كمتر استفاده كنيد:

مواد غذايي حاوي ويتامين  K  ( اسفناج – جعفري – تمشك – ماهي – روغن ماهي – سبزيجات – پياز – لوبيا – باقلا )

مواد حاوي ويتامين  C  ( انواع مركبات – گوجه فرنگي - ...... )

داروهايي كه باعث افزايش PT مي شوند :

آسپرين – بروفن – ايندومتاسين – مفناميك اسيد – داروهاي ضد قند – سايمتدين – آلوپورينول – كلوفيبرات – جم فيبروزيل – هپارين – ايزونيازيد – متي مازول – مترونيدازول– مشروبات الكلي – كلرامفنيكل – اريترومايسين

داروهايي كه باعث كاهش  PT – INR مي شوند:

قرص‌هاي ضد بارداري – كاربامازپين – شربت معده – سيگار – ويتامين K - قرص‌هاي ادرار آور– كلروبوتانول – كولستيرامين – ريفامپين – استروژن ها – داروهاي ملينتاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۵ | 15:31 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان

بر اساس گایدلاینهای 2010 زنجیره حیات به صورت زیر معرفی شده است:

1-   تشخیص سریع ارست قلبی و تماس با اورژانس

2-   شروع سریع CPR با تاکید بر ماساژ قلبی

3-   دفیبریلاتور سریع (AED)

4-   انجام حمایتهای پیشرفته حیاتی موثر ( ACLS)

5-   تکمیل مراقبتهای پس از احیاء

فیلم CPR ۲۰۱۰ انجمن قلب آمریکا

لینک دانلود فیلم CPR 2010

در ادامه مطلب میتوانید  اصول تغییرات جدید در احیاء قلبی- ریوی را مطالعه بفرمائید.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۴ | 20:33 | نویسنده : سید مجید سعادت

فرد مبتلا به فشار خون بالاست که در طی آن عروقش دچار تنگی می شود و باعث فشار خون بالا می شود.بیمار ممکن است که علایم داشته باشد یا نداشته باشد وبه صورت مخفی خود را بروز دهد.

علایم بیماری:شاخص ترین علت این بیماری سردرد است.

عوامل تشدید کننده:زنتیک و وراثت و تغذیه نامناسب و ورزش نکردنِ-مصرف سیگا

رپیشگیری و درمان: استفاده از یک رژیم مناسب حاوی چربی کم-مصرف سبیزیجات-روغن گیاهی(روغن کنجد)-مصرف ماهی-ورزش کردن و مراجهع به موقع به پزشکو مصرف داروهای کاهنده فشار خون مانن نیتروگلیسرینو کاپتوپریل.

هشدار: اگر کنترل نکند مشکلات قلبی -چشمی وکلیوی برایش به وجود می آید.تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۲ | 5:49 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
 به هر عاملی که برای مرگ، کشتار و یا آسیب سنگین به دارائی وساختارهای زیر بنائی(پل ها، تونل ها، فرودگاهها و بنادر) طراحی  شده باشد اتلاق می گردد.

Bioterrorism

پسورد دانلود : www.iran115.blogfa.comتاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۲۲ | 5:37 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام

بخش دوم مبحث IV ACCESS با موضوع عوارض درمان آی وی محیطی

IV ACCESS 2

پسورد دانلود : www.iran115.blogfa.com

 تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۵ | 11:33 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۱۱ | 14:0 | نویسنده : امیر نجفی زاده

  شرح بیماری
آنرژین‌ صدری‌ عبارت‌ است‌ از درد قفسه‌ سینه‌ که‌ از قلب برخاسته‌ باشد. درد معمولاً زیر استخوان‌ جناغ‌ حس‌ می‌شود و به‌ علت‌ نرسیدن‌ اکسیژن‌ به‌ مقدار کافی‌ به‌ عضله‌ قلب‌ روی‌ می‌دهد. عواملی‌ چون‌ ورزش‌، هیجانات‌ عاطفی‌، یا غذاهای‌ سنگین‌ در فردی‌ که‌ از قبل‌ مشکل‌ قبلی‌ داشته‌ است‌ می‌توانند باعث‌ برانگیخته‌ شدن‌ این‌ نوع‌ درد شوند. در حالت‌ عادی‌، وقتی‌ نیاز قلب‌ به‌ اکسیژن‌ زیاد می‌شود، رگ‌های‌ خونرسان‌ قلب‌ می‌توانند از پس‌ برآوردن‌ این‌ نیاز برآیند. اما اگر رگ‌های‌ قلبی‌ بیمار باشند، یا فشارخون‌ بالا باشد، خونرسانی‌ به‌ عضله‌ قلب‌ محدود می‌شود. این‌ درد معمولاً در مردان‌ بالای‌ 35 سال‌ و خانم‌هایی‌ که‌ یائسگی‌ را پشت‌ سر گذاشته‌اند دیده‌ می‌شود.

علایم‌ شایع‌

احساس‌ سفتی‌، فشرده‌ شدن‌، فشار، یا درد در قفسه‌ صدری‌

بروز ناگهانی‌ مشکل‌ در تنفس‌ (گاهی‌)

درد قفسه‌ صدری‌ مشابه‌ سوءهاضمه‌

حالت‌ خفگی‌ در گردن‌

درد قفسه‌ صدری‌ که‌ به‌ آرواره‌، دندان‌ها، یا گوش‌ تیر می‌کشد

سنگینی‌، کرختی‌، سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ یا درد در قفسه‌ صدری‌، بازو، شانه‌، آرنج‌، یا دست‌، معمولاً در سمت‌ چپ‌

درد در بین‌ دو کتف‌

علل‌

بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌، به‌ عبارتی‌ انسداد یا انقباض‌ سرخرگ‌هایی‌ که‌ به‌ قلب‌ خونرسانی‌ می‌کنند.

کم‌خونی‌

پرکاری تیرویید

تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌

بیماری دریچه قلب

عوارض‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

سیگارکشیدن‌، چاقی‌، دیابت شیرین (مرض‌ قند)

فشارخون‌ بالا، کلسترول بالا

خوردن‌ زیاده‌ از حد چربی‌ یا نمک‌

عدم‌ تحرک‌، خستگی‌، کار زیاد یا استرس

سابقه‌ خانوادگی‌ بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌

قرار گرفتن‌ در معرض‌ سرما یا باد

 

پیشگیری‌

درمان‌ علل‌ یا عوامل‌ خطر زمینه‌ساز

ترک‌ سیگار

خوردن‌ غذاهای‌ کم‌ چرب‌ و کم‌ نمک‌. کاهش‌ وزن‌ در صورت‌ اضافه‌ وزن‌

اجتناب‌ از عوامل‌ فیزیکی‌ یا عاطفی‌ استرس‌زا که‌ باعث‌ بروز حمله‌ آنژین‌ صدری‌ می‌شوند.

پس‌ از مشورت‌ با پزشک‌، به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.

 

عواقب‌ مورد انتظار


آنژین‌ صدری‌ خفیف‌ با استراحت‌ و استفاده‌ از نیتروگلیسیرین و سایر داروها برطرف‌ می‌شود. برای‌ برطرف‌ کردن‌ بیماری‌های‌ زمینه‌ساز ممکن‌ است‌ درمان‌های‌ دیگری‌ ضروری‌ باشند.

 

عوارض‌ احتمالی‌

حمله‌ قبلی‌

نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌

بی‌نظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌ که‌ بالقوه‌ مرگبار هستند.

 

درمان‌

اصولی‌ کلی‌

هدف‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از کاهش‌ نیاز قلب‌ به‌ اکسیژن یا افزایش‌ اکسیژن‌رسانی‌ به‌ قلب‌. این‌ هدف‌ معمولاً با دارو قابل‌ دستیابی‌ است‌.

اگر آنژین‌ صدری‌ با دارو کنترل‌ نشد، درمان‌های‌ دیگر عبارتند از:

  • آنژیوپلاستی با بادکنک‌ برای‌ بازکردن‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ مسدودشده‌، یا جراحی‌ بای‌پاس‌ در حالتی‌ که‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ شدیداً مسدود شده‌اند.
  • توصیه‌هایی‌ که‌ در قسمت‌ پیشگیری‌ ذکر شد را رعایت‌ نمایید.
  • از موقعیت‌هایی‌ که‌ کار قلب‌ را افزایش‌ می‌دهند پرهیز کنید، مثلاً عصبانیت‌، هوای‌ خیلی‌ گرم‌ یا سرد، ارتفاع‌ بالا (البته‌ به‌ جز مسافرت‌ با هواپیمای‌ مسافربری‌)، یا فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری شدید بدنی‌ به‌ طور ناگهانی‌

داروها

نیتروگلیسیرین آنژین‌ صدری‌ حاد را بهبود می‌بخشد، اما تأثیری‌ بر علایم‌ سایر بیماری‌ها ندارد. این‌ می‌تواند در عرض‌ چند ثانیه‌ درد را برطرف‌ کند. همیشه‌ آن‌ را برای‌ استفاده‌ فوری‌ همراه‌ داشته‌ باشید.

امکان‌ دارد سایر داروها مورد استفاده‌ برای‌ بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌، مثل‌ آسپیرین، بتا ـ بلوکرها، یا داروهای‌ مسدودکننده‌ کانال کلسیم، نیز تجویز شوند. در این‌ صورت‌، رعایت‌ دقیق‌ دستور دارویی‌ بسیار مهم‌ است‌.

 

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری خود را طوری‌ تنظیم‌ کنید که‌ درد بروز نکند.

البته‌ این‌ طور نباشد که‌ آنژین‌ صدری‌ را بهانه‌ کنید و اصلاً ورزش‌ نکنید. باید توجه‌ داشته‌ باشید که‌ انجام‌ ورزش‌ به‌ صورت‌ متعادل‌ و منظم‌ (با نظر پزشک‌) می‌تواند به‌ کنترل‌ علایم‌ کمک‌ کند.

 

رژیم‌ غذایی‌

توصیه‌ می‌شود غذاهای‌ کم‌ چرب‌ و کم‌ نمک‌ استفاده‌ نمایید.

در صورت‌ اضافه‌ وزن‌، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

 

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 اگر علایم‌ آنژین‌ صدری‌ را دارید.

 اگر یکی‌ از موارد زیر پس‌ از تشخیص‌ رخ‌ دهد:

o حمله‌ درد قفسه‌ صدری‌، علی‌رغم‌ استراحت‌ و درمان‌ با نیتروگلیسیرین‌، بیش‌ از 15-10 دقیقه‌ طول‌ بکشد.

oبا درد قفسه‌ صدری‌ از خواب‌ بلند می‌شوید و درد با یک‌ قرص‌ نیتروگلیسیرین‌ برطرف‌ نمی‌شود. اگر این‌ حملات‌ ادامه‌ یافتند، حتماً مراجعه‌ کنید، حتی‌ اگر نیتروگلیسیرین‌ آنها را برطرف‌ کند.

oحمله‌ درد قفسه‌ صدری‌ متفاوت‌ با گذشته‌ یا شدیدتر از حد معمول‌ است‌.

 

 

 تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۸ | 11:42 | نویسنده : جعفر رجبی

درهنگام بروز درد:   

   در صورت ایجاد درد قفسه سینه ازحرکت وفعالیت خودداری کرده زیرا موجب فشار به قلب وبدتر شدن دردتان می شود.

 اولین قرص نیتروگلیسرین زیر زبانی را مصرف کنید. 

 بعد از5دقیقه اگر درد تسکین نیافت دومین قرص نیتروگلیسرین را مصرف کنید.

 وباز هم اگر بعد از5دقیقه درد بهتر نشد سومین قرص را مصرف کرده وبا115 تماس بگیرید. 

نکته:بعد از مصرف نیترو گلیسرین ممکن است سردرد ایجاد شود که طبیعی بوده وبا استامینوفن بر طرف می شود.                                                               

فعالیت واسترس:

 -تا حد امکان از انجام کارهای سنگین (مانند بالا رفتن از پله و...) خودداری کنید.  

-خود را در معرض هوای سرد قرار ندهید زیرا موجب تنگی عروق ودر نتیجه ایجاد درد می شود.   

-از قرار گرفتن در شرایط هیجانی واسترس زا خودداری کنید.

رژیم غذایی:

-رژیم غذایی شما باید کم چرب وتا حد امکان آب پز باشد. 

- با دفعات زیاد ولی حجم کم غذا بخورید(مثلا4یا5وعده در روز)                                                       

-آب فراوان بنوشید.

-از مصرف سبزیجات برگ پهن(مانند کاهو واسفناج) بپرهیزید زیرا موجب خنثی کردن اثر وارفارین می شود.

-مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید(حداکثر یکبار در هفته) وبجای آن می توانید از گوشت سفید (مانند ماهی ومرغ) استفاده کنید.

 یبوست موجب فشار آمدن به قلب می شود(یبوست حالتی است که درآن مدفوع سخت و کوچک است )،که موثرترین راه پیشگیری از یبوست ایجاد یک تغییر مهم در رژیم غذایی است بنابراین برای پیشگیری از یبوست شما میتوانید پرتغال وکیوی مصرف کنید واگر قند خون ندارید انگور وانجیر بخورید اما از مصرف موز بپرهیزید چون یبوست زاست.

تهیه کننده:جعفر رجبیتاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ | 19:52 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام بچه ها

هارپ پروژه ايست که مسئولين اعلام کردند برای بررسی و تحقيق درباره لایه ی یونوسفر بر پا شده است، ولی در واقع اين يک سلاح جدید و پیشرفته ی جنگی است که کلیه ی اسلحه های صده ی قرن بیستم را فلج می کند.

هزینه های این پروژه بطور مشترک از طرف نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، آژانس تحقیقاتی پروژه های دفاعی پیشرفته  آمریکا و دانشگاه آلاسکا است

اینم لینک دانلود مبحث جدید و مهم


HAARP


كه توسط خودمون آماده شده شما هم اگه چيز جديدي پيدا كردين،ما رو بي نصيب نذارين.

موفق  و پيروز باشين...

هـــــــــــارپتاريخ : یکشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ | 0:31 | نویسنده : سید مهدی تقدیسی &امیر محمدیان
سلام

بخش اول مبحث IV ACCESS رو که امروز ارائه شد واسه دانلود آماده است.

اعضای سایر گروه هایی که کنفرانس خود رو ارائه کردند اسلایدهاشون را برای دانلود به مدیر وبلاگ تحویل دهند ویا ایمیل نمایند.

IV ACCESS 1

پسورد دانلود : www.iran115.blogfa.com  • قالب وبلاگ